המבוגר האחראי: בנק ישראל לא ממהר להחליט, ובצדק

נירה שמיר, כלכלנית ראשית, בנק דיסקונט, מתייחסת להחלטת הריבית האחרונה של בנק ישראל ולהשפעותיה על השוק
 | 
קרנית פלוג, צילום: דוברות הכנסת
לחודש יוני נותרה ללא שינוי ברמה של 0.75%. בעוד שהשווקים תמחרו הורדת ריבית וודאית, בנק ישראל החליט (ובצדק) להמתין לעדכון הנתונים. בהתאם להערכתנו, ובניגוד מוחלט לתמחור בשווקים, בנק ישראל החליט להותיר את הריבית לחודש יוני ללא שינוי, בעוד שבשוק הממשלתיות והמק"מ ציפו להורדת הריבית.

כפי שכתבנו בעבר, שוק אג"ח הממשלתיות מתמחר יתר על המידה את האפשרות להורדת הריבית. ואכן, מיד לאחר פרסום ההחלטה ראינו עליית תשואות במק"מ, באג"ח הממשלתיות ובשוק הקונצרני. בהודעתו ציין בנק ישראל כי "מכלול הנתונים שהתווספו בחודש האחרון מוביל לחוסר בהירות בנוגע לתמונת המצב של הפעילות הריאלית". כלומר, בנק ישראל רואה סתירה פנימית בין נתוני שוק העבודה ומדדי האמון, שמצביעים על התרחבות, וצפי להתרחבות, לצד נתוני החשבונאות הלאומית המעידים על האטה בפעילות הכלכלית.

כמו כן, צוין בהודעה כי מספר שינויים נבעו מעדכונים של שיטת עיבוד הנתונים (מקדמי העונתיות) ולא מעדכון הנתונים המקוריים. עם זאת, בחודש האחרון בנק ישראל כן מזהה התמתנות בקצב הצמיחה ביחס להערכות מהחודש הקודם. המדד המשולב נותר ללא שינוי (0.05%) באפריל, תוך ירידה במרבית מרכיביו ובעיקר הירידה ביצוא סחורות, ביבוא התשומות לייצור ובייצור התעשייתי. אך גם כאן "קיימת אי וודאות לגבי מידת ההתמתנות".

לגבי האינפלציה, עושה רושם שבנק ישראל ער לעובדה שהאינפלציה השנתית צפויה לרדת מתחת ליעד, אך הדגיש כי "הציפיות לשנה מצויות בתוך תחום היעד", וניתן להבין שזליגה זמנית של האינפלציה מתחת לתחום היעד מקובלת על בנק ישראל.

לסיכום, בנק ישראל נהג כמבוגר האחראי, ולמרות התמחור הכמעט וודאי בשוק, בחר להמתין ולחכות לעדכון הנתונים לפני בחינת צעדיו הבאים. סביר להניח שבחודש הקרוב 'עננת' הורדת הריבית עוד תרחף בשווקים ותנוע בהתאם לנתוני המאקרו השוטפים, בדגש על מדד המחירים הקרוב והאומדן השני של נתוני הצמיחה (אומדן שני ב-16/06, עוד לפני הישיבה הבאה של הוועדה המוניטארית).

כפי שכתבנו בעבר, להבנתנו, אין תועלת אמיתית בהפחתה נוספת של הריבית במשק והחשש (גם של חברים בוועדה המוניטארית) מפני היווצרות בועה בשוק הנדל"ן ואגרות החוב, גדול יותר מהתרומה השולית של הפחתה נוספת בריבית.הערות ואזהרות כלליות מטעם בנק דיסקונט לישראל בע"מ:
"הניתוח הכלול בסקירה זו הינו למטרת אינפורמציה בלבד ואין לראות בו המלצה, תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל לקוח או הזמנה לייעוץ כאמור או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים או התחייבות של בנק דיסקונט לישראל בע"מ (להלן: "הבנק") לייעץ ללקוחותיו בהתאם לאמור בו.
הניתוח מתפרסם בהתבסס, בין היתר, על נתונים ומידע גלויים לציבור שהונחו כמהימנים מבלי שנבדקו עצמאית, העשויים להיות חסרים, בלתי מדויקים, בלתי מעודכנים ואינם מתיימרים להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה או להחליף את שיקול דעתו העצמאי של הקורא. הדעות המובאות בסקירה מייצגות את עמדת מחבריה והן אינן זהות בהכרח לעמדת יועצי ההשקעות בבנק. הדעות האמורות נכונות ליום פרסומן לראשונה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה מוקדמת. הניתוח מופץ כחלק מתפוצה רחבה, וגם אם במסגרת תפוצה רחבה זו, הוא מגיע אליך אישית באמצעות הדוא"ל או בכל דרך או מדיה אחרת, אין לראות בו משום ניתוח או סקירה המותאמים לצרכיך ולנתונים האישיים שלך, לא מבחינת תוכן הניתוח, לא מבחינת סוגי הניי"ע והנכסים הפיננסיים הנזכרים בו, ככל שיהיו ולא מכל בחינה אחרת.
עשוי להיות למחברי הסקירה ו/או לבנק עניין אישי בנושא הסקירה. הבנק וכל אליו ו/או בעלי מניותיו ו/או עובדיו ו/או מי מטעמו אינם לא יהיו אחראים לכל אי דיוק, שגיאה או כל פגם אחר בסקירה זו, לרבות ביחס לנתונים ו/או לכל נזק, ישיר או עקיף, שייגרם, אם ייגרם, כתוצאה מהסתמכות על סקירה זו, ואינם יכולים לערוב או להיות אחראים למהימנות המידע המפורט. אין להפיץ, להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר בסקירה זו ללא אישור הבנק מראש ובכתב. העברת הסקירה ופרסומה במלואה או בחלקה, ללא קבלת אישור הבנק כאמור לעיל הינה אסורה בהחלט. הבנק ו/או חברות הבנות שלו ו/או החברות הקשורות עוסקות, בין היתר בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, ביצוע עסקאות בבורסה ובפעילות בנקאית לסוגיה, ועשויים להחזיק ו/או לבצע, בין היתר, עסקאות בנייר הערך ו/או נכסים פיננסיים הנזכרים בסקירה זו, ככל שנזכרים, בהתאם או שלא בהתאם לאמור בה. תיתכן אפשרות שבסקירה נפלו שיבושי הגהה, ניסוח, טעויות, אי דיוקים וכו' למרות שהבנק נוקט באמצעים ככל יכולתו למונעם. השימוש באינטרנט חשוף לתקלות וסיכונים הטבועים ברשת האינטרנט ובמערכות ממוחשבות על אף שהבנק נוקט בכל האמצעים הסבירים למניעת תקלות וסיכונים, כאמור. לפיכך לא ישא הבנק באחריות לנזק ו/או הפסד ו/או הוצאה ו/או תוצאה שנגרמה כתוצאה משיבוש ו/או הפסקה בקווי התקשורת ו/או בהעברת הנתונים ככל שאלו נגרמו מתקלות שאינן בשליטת הבנק ושהבנק לא יכול היה למונען במאמץ סביר".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה