האינדיקטור המטריד - שמסביר למה שוק המניות לא פורץ

משה אוזקרגוז, אנליסט מניות בדיסקונט, מנתח את תוצאות חברות הדאו ג'ונס עם סיום עונת הדו"חות - ומבהיר כי מדובר בחולשה
 |  (3)
מנתחים את הדאו, צילום: Getty images Israel
עונת הדוחות הכספיים של חברות הדאו ג'ונס לרבעון הראשון 2014 הסתיימה, ויש לומר שלא בהצלחה יתרה. שכן רווחי החברות והכנסותיהם התכווצו ביחס לרבעון המקביל אשתקד, מה שהוביל לירידה של 0.3% במדד, לעומת עלייה של 2.1% במדד S&P 500, מתחילת השנה.

השיא החדש במדד הדאו, הזמין מוכרים
ב-13.05 מדד הדאו טיפס לשיא חדש ברמה של 16,715 נק', אך מאז איבד 350 נק' שהם כ-2%. על אף שלכאורה שיעור הירידה אינו משמעותי במיוחד, ירידה זו הצמידה את המדד לממוצע הנע ל-50 יום. לעת עתה המדד צפוי להמשיך להיסחר ברצועת המחירים שבטווח 16-17 אלף.

ענף הפיננסים וכל השאר
ב-20 לספטמבר 2013, בוצעו 3 חילופי מניות היסטוריים במדד הדאו. 2 מתוך 3 המניות שנכנסו הן ענקיות הפיננסים - VISA ו-Goldman Sachs, שמחירן עומד על 208 ו-156 דולר בהתאמה, והן ירדו ב-6% ו-11% מתחילת השנה, בהתאמה. ענקית הבנקאות Bank Of America שיצאה מהמדד ירדה גם כן, אך מחירה נמוך (14.5 ד'), ועל כן השפעתה התיאורטית (אם עדיין הייתה במדד) נמוכה בהרבה.

להזכירכם, מניות המדד זוכות למשקלן עפ"י מחירן בדולרים ולא עפ"י שווי השוק שלהן - מאפיין שהוביל בעקיפין ובמישרין למשקל יתר (24%) של ענף הפיננסים מסך המדד. כתוצאה מכך, הירידה של 8% ברווחי הפיננסים ברבעון האחרון, הפכה למשקולת על רווחי המדד ולכן גם על ביצועיו.
טבלה המציגה את המשקולות הענפיים לפני ואחרי חילופי המניות בספטמבר 2013
טבלה המציגה את המשקולות הענפיים לפני ואחרי חילופי המניות בספטמבר 2013

הצפי לעליית ב 2015 והשורה התחתונה של הפיננסים

במבט לעתיד, עליית ריבית דווקא תומכת ברווחי הבנקים ומתווכי האשראי כמו חברות כרטיסי אשראי ויזה (VISA) ואמריקן אקספרס (AXP), מה שלכאורה חיובי. אולם, ייתכן ויהיה בכך מעט ומאוחר מדי עבור הרווחים המצרפיים. שכן המדד על 30 מניותיו מחזיק בשווי שוק של 4.75 טריליון דולר, ובסופו של דבר למגמות הצמיחה בארה"ב, שהתרגלה לסביבת הריבית הנמוכה, השפעה רבה יותר על מגמת הרווחים וההכנסות של כלל החברות במדד.

לסיכום,
למרות תוצאות כספיות מאכזבות של חברות הענק ונתוני צמיחה חלשים ומאכזבים (0.1%) במשק האמריקני ב-Q1, השווקים מחזיקים מעמד יפה. אם תחפשו סימוכין כלשהם לעלייה ברמת הסיכון של שוק המניות, בסטיות התקן בשווקים, במטבעות או בתנודתיות שוקי האג"ח לא תמצאו עדות לכך.

אולם, עצם ירידת התשואות החדה בחודשיים האחרונים וביצועי היתר השקטים של ענפי התשתיות והבריאות הדפנסיביים, במקביל לעליית ענף האנרגיה נותנים ביטוי טוב יותר להערכתנו, לחששות ולחשדנות המשקיעים מחולשה מתמשכת בצריכה.


***הערות ואזהרות כלליות מטעם בנק דיסקונט לישראל בע"מ:
"הניתוח הכלול בסקירה זו הינו למטרת אינפורמציה בלבד ואין לראות בו המלצה, תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם או הזמנה לייעוץ כאמור או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים או התחייבות של בנק דיסקונט לישראל בע"מ (להלן: "הבנק") לייעץ ללקוחותיו בהתאם לאמור בו. הניתוח מתפרסם בהתבסס, בין היתר, על נתונים ומידע גלויים לציבור שהונחו כמהימנים מבלי שנבדקו עצמאית, העשויים להיות חסרים, בלתי מדויקים, בלתי מעודכנים ואינם מתיימרים להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה או להחליף את שיקול דעתו העצמאי של הקורא. הדעות המובאות בסקירה מייצגות את עמדת מחבריה והן אינן זהות בהכרח לעמדת יועצי ההשקעות בבנק. הדעות האמורות נכונות ליום פרסומן לראשונה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה מוקדמת. עשוי להיות למחברי הסקירה ו/או לבנק עניין אישי בנושא הסקירה. הבנק וכל אליו ו/או בעלי מניותיו ו/או עובדיו ו/או מי מטעמו אינם לא יהיו אחראים לכל אי דיוק, שגיאה או כל פגם אחר בסקירה זו, לרבות ביחס לנתונים ו/או לכל נזק, ישיר או עקיף, שייגרם, אם ייגרם, כתוצאה מהסתמכות על סקירה זו, ואינם יכולים לערוב או להיות אחראים למהימנות המידע המפורט. הבנק ו/או חברות הבנות שלו ו/או החברות הקשורות עוסקות, בין היתר בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, ביצוע עסקאות בבורסה ובפעילות בנקאית לסוגיה, ועשויים להחזיק ו/או לבצע, בין היתר, עסקאות בנייר הערך ו/או נכסים פיננסיים הנזכרים בסקירה זו, ככל שנזכרים, בהתאם או שלא בהתאם לאמור בה. תיתכן אפשרות שבסקירה נפלו שיבושי הגהה, ניסוח, טעויות, אי דיוקים וכו' למרות שהבנק נוקט באמצעים ככל יכולתו למונעם.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  תגידו הבנתם מה שכתוב במאמר??
  אחד מהעם 24/05/2014 21:32
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הכותרת: האינדיקטור המטריד - שמסביר למה שוק המניות לא פורץ אתה קורא ושואל: מהו האינדיקטור המטריד?? מה הוא מסביר? בסיכום דווקא כתוב "השווקים מחזיקים מעמד יפה"... תסבירו לי בבקשה מה הולך פה??!
  סגור
 • אכן, הכותרת מטעה
  ג'וני ווקר 26/05/2014 19:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דה דה דה
  סגור
 • 1.
  הכסף הקל מצטמצם וה-vxx יעלה (ל"ת)
  ריאליסט 23/05/2014 18:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור