החלטת ריבית: הפעם ללא שינוי, השינוי הבא צפוי להיות כלפי מעלה

נירה שמיר, כלכלנית ראשית, בנק דיסקונט, על החלטת הריבית האחרונה של בנק ישראל
 | 
עליות גלובליות, צילום: Getty images Israel
לחודש מאי נותרה ללא שינוי (זה חודש שני) ברמה של 0.75%. ההחלטה לא הפתיעה ועמדה בהערכות המוקדמות של האנליסטים ושלנו. ההודעה הנלווית להחלטה הייתה די אופטימית, בפרט צוין כי ברבעון הראשון של השנה חלה האצה בהתרחבות המשק (נזכיר כי ברבעון האחרון נרשמה צמיחה של 3.2%). במקביל, נמשך השיפור בשוק העבודה, ומאז ההחלטה הקודמת השקל בסך הכל שמר על יציבות (אם כי ברמה נמוכה).

החששות מחריגה באינפלציה אל מתחת לגבול התחתון של היעד הושמטו מההודעה הנוכחית. בפרט, כאשר מדד חודש מארס היה מעל התחזיות והציפיות ל-12 חודשים קדימה שנמצאות בתוך תחום היעד (אם כי בחלקו התחתון), בזירה העולמית בכלל, בארה"ב וגוש האירו בפרט, הנתונים מצביעים על המשך ההתאוששות. בנוסף ציין בנק ישראל את המשך עליית מחירי הדירות והקצב הגבוה של נטילת משכנתאות.

הדינמיקה הנוכחית, בהיבט הכלכלה הריאלית ובהיבט האינפלציה, כאחד, מחזקת את הערכתנו שהמחזור הארוך (שנמשך מאז הרבעון האחרון של 2011) של הורדת ריבית מאחורינו. השאלה כיום, הינה מתי יחל בנק ישראל להעלות את הריבית?

שוק המק"מ מגלם יציבות בריבית בשנה הקרובה. אולם להערכתנו, הריבית תחל לעלות ברבעון האחרון של 2014 - ראשית 2015. עם זאת, קצב העלאה יהיה מתון מאוד, בפרט, ביחס למחזורי ההעלאה הקודמים בשנים 2009 ו-2005, כאשר הריבית בעוד שנה לא תהיה מעל ל-1.25% (כאמור, המק"מ מגלם ריבית של 0.75% בעוד שנה).

הגורמים שתומכים בהעלאת הריבית מוקדם מהמגולם בשוק הינם הצפי להמשך ההתאוששות הכלכלית בישראל ובעולם והציפיות להעלאת הריבית בארה"ב במחצית השנייה של 2015 (רכישת האג"ח על ידי ה-FED צפויה להסתיים באוקטובר השנה). נזכיר כי המדיניות המוניטארית המרחיבה מאוד, נגזרת, בין היתר, מהמדיניות המרחיבה בכלכלות המפותחות ובפרט בארה"ב. בנוסף, יתכן ונושא התקציב לשנת 2015 ואילך יהיה שיקול נוסף בניהול המדיניות המוניטרית. הממשלה לבצע התאמות בהיקף של 20 מיליארד שקל בתקציב של 2015, ובנק ישראל יעקוב בקפידה אחר ביצוע ההתאמות."הניתוח הכלול בסקירה זו הינו למטרת אינפורמציה בלבד ואין לראות בו המלצה, תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל לקוח או הזמנה לייעוץ כאמור או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים או התחייבות של בנק דיסקונט לישראל בע"מ (להלן: "הבנק") לייעץ ללקוחותיו בהתאם לאמור בו.
הניתוח מתפרסם בהתבסס, בין היתר, על נתונים ומידע גלויים לציבור שהונחו כמהימנים מבלי שנבדקו עצמאית, העשויים להיות חסרים, בלתי מדויקים, בלתי מעודכנים ואינם מתיימרים להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה או להחליף את שיקול דעתו העצמאי של הקורא. הדעות המובאות בסקירה מייצגות את עמדת מחבריה והן אינן זהות בהכרח לעמדת יועצי ההשקעות בבנק. הדעות האמורות נכונות ליום פרסומן לראשונה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה מוקדמת. הניתוח מופץ כחלק מתפוצה רחבה, וגם אם במסגרת תפוצה רחבה זו, הוא מגיע אליך אישית באמצעות הדוא"ל או בכל דרך או מדיה אחרת, אין לראות בו משום ניתוח או סקירה המותאמים לצרכיך ולנתונים האישיים שלך, לא מבחינת תוכן הניתוח, לא מבחינת סוגי הניי"ע והנכסים הפיננסיים הנזכרים בו, ככל שיהיו ולא מכל בחינה אחרת.
עשוי להיות למחברי הסקירה ו/או לבנק עניין אישי בנושא הסקירה. הבנק וכל אליו ו/או בעלי מניותיו ו/או עובדיו ו/או מי מטעמו אינם לא יהיו אחראים לכל אי דיוק, שגיאה או כל פגם אחר בסקירה זו, לרבות ביחס לנתונים ו/או לכל נזק, ישיר או עקיף, שייגרם, אם ייגרם, כתוצאה מהסתמכות על סקירה זו, ואינם יכולים לערוב או להיות אחראים למהימנות המידע המפורט. אין להפיץ, להעתיק, לפרסם או לעשות כל שימוש אחר בסקירה זו ללא אישור הבנק מראש ובכתב. העברת הסקירה ופרסומה במלואה או בחלקה, ללא קבלת אישור הבנק כאמור לעיל הינה אסורה בהחלט. הבנק ו/או חברות הבנות שלו ו/או החברות הקשורות עוסקות, בין היתר בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, ביצוע עסקאות בבורסה ובפעילות בנקאית לסוגיה, ועשויים להחזיק ו/או לבצע, בין היתר, עסקאות בנייר הערך ו/או נכסים פיננסיים הנזכרים בסקירה זו, ככל שנזכרים, בהתאם או שלא בהתאם לאמור בה. תיתכן אפשרות שבסקירה נפלו שיבושי הגהה, ניסוח, טעויות, אי דיוקים וכו' למרות שהבנק נוקט באמצעים ככל יכולתו למונעם. השימוש באינטרנט חשוף לתקלות וסיכונים הטבועים ברשת האינטרנט ובמערכות ממוחשבות על אף שהבנק נוקט בכל האמצעים הסבירים למניעת תקלות וסיכונים, כאמור. לפיכך לא ישא הבנק באחריות לנזק ו/או הפסד ו/או הוצאה ו/או תוצאה שנגרמה כתוצאה משיבוש ו/או הפסקה בקווי התקשורת ו/או בהעברת הנתונים ככל שאלו נגרמו מתקלות שאינן בשליטת הבנק ושהבנק לא יכול היה למונען במאמץ סביר".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה