סיכום ביניים - מי המניות המעניינות כעת במדד הדאו ג'ונס?

משה אוזקרגוז, אנליסט מניות בדיסקונט, מתייחס לעונת הדו"חות בארה"ב ומנתח כך את הדאו ג'ונס
 |  (2)
מנתחים את הדאו, צילום: Getty images Israel
עונת הדוחות בעיצומה. עד כה 17 מתוך 30 חברות מדד הדאו דיווחו על תוצאות שענו באופן מצרפי על תחזית הרווחים וההכנסות. בסה"כ הרווחים המדווחים משקפים ירידה של 5% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. אמנם מוקדם לקבוע עובדות בשטח, אך נראה כי לאחר מספר רבעונים חזקים מצד ענקי הבנקאות בארה"ב, מסתמנת חולשה בצמיחת רווחי ענף הפיננסים ובצמיחת רווחי חברות מוטות צריכה פרטית בצל החולשה בצמיחת שוק הדיור. חשוב לזכור כי לענף הפיננסים משקל כבד של 25% במדד הדאו, ועל כן לתוצאותיו השפעה משמעותית גם על תחזית הרווחים המצרפית למדד הדאו. לעומת ענף הפיננסים והצריכה, חברות התעשייה מציגות תוצאות יפות וחברות האנרגיה צפויות לאותת על שיפור ביחס לרבעונים האחרונים.

חברות התעשייה GE UTX ו-BOEING, עוקפות את התחזיות, האפסייד ב-GE עדיין אטרקטיבי
ג'נרל אלקטריק (GE) עלתה בשנת 2013 ב-35%, אך ירדה ב-5% מתחילת 2014. ב-17 באפריל החברה דיווחה על תוצאות הרבעון הראשון של 2014, שהציגו צמיחה אורגנית יפה בהכנסות ממגזרי התעופה והאנרגיה, שיפור בשולי הרווח מתעשייה ושיא בצבר ההזמנות. החברה מתקשה לצמצם משמעותית את חשיפתה לזרוע הפיננסים GE Capital, ומתעניינת ברכישת חברת התשתיות הצרפתית ALSTOM - מהלך המשקף את רצונה של GE ללכת על רכישות ענק ולהגדיל את פעילותה התעשייתית.

צמיחת הרווחים ומחיר היעד למניית ג'נרל אלקטריק
הרווח למניה (EPS) צפוי לטפס בשנים 2014-2015 ל-1.7 ו-1.83 דולרים בהתאמה. רווחיות זו משקפת של 15 לרווחי 2014 לפי מחיר נוכחי של 26.5 דולרים. להערכתנו, ככל שתתקדם ההנפקה של זרוע הפיננסים הצרכנית - Synchrony Financial, מכפיל הרווח של מניית החברה עשוי להתרחב ולדחוף את המניה לעליות נוספות. לשם השוואה, מכפיל הרווח החזוי לרווחי 2014 של כלל ענף התעשייה הוא 17.5 - גבוה ב-20% ממכפיל הרווח של GE.

חברות האנרגיה המשולבות טרם דיווחו, אך Chevron ו-Exxon Mobil מחקו את הירידות מתחילת השנה. בשילוב חברות השירותים השתיים הזניקו את ענף האנרגיה למקום השני מבין 9 ענפי העל.

ענקיות האנרגיה המשולבות אקסון ושברון צפויות לפרסם את דוחותיהן ביומיים הראשונים לחודש מאי. שברון (CVX) כבר הנחתה שהתוצאות יהיו דומות ל-2013 על רקע השבתות ופגעי מזג האוויר. לעומתה, האנליסטים מצפים להפתעה חיובית מהדוחות של אקסון מוביל (XOM) לאחר שהרכישות של באפט הזניקו את מחיר המניה לשיא כל הזמנים. בינתיים, חברות השירותים הליברטון (HAL) ושלומברגר (SLB) דיווחו על תוצאות נאות ותחזית חיובית להמשך 2014. אנו מעריכים שרווחי חברות האנרגיה עשויים להשתפר במהלך 2014, ולתמוך במומנטום החיובי בענף.

לאור החשיבות הגדלה של הפקת הנפט והגז בארה"ב, האם משקל ענף האנרגיה במדד S&P 500 נמוך מדי? לדעתנו, כן
הפקת הגז והנפט בארה"ב השתפרה דרמטית בשנים האחרונות וההערכות מצד גופי אנרגיה אמריקניים וגלובליים מובילים, מצביעים שמגמה זו תימשך עוד שנים רבות. טכנולוגיית הקידוחים (Fracturing) והתגליות בארה"ב וקנדה, רפורמת האנרגיה במקסיקו ועליית מחירי האנרגיה על רקע מתיחות גיאופוליטית צפויות לתמוך בצמיחה מחודשת של רווחי החברות בשנים הקרובות.

אולם, על אף מהפכת האנרגיה המספקת יתרון תחרותי עבור כלכלת ארה"ב, משקל הענף במדד S&P 500 נותר 10% ולא השתנה משמעותית בשנים האחרונות. עודפי ההיצע של נפט וגז בארה"ב במהלך השנים 2011-2013, עלויות הפקה גבוהות, שחיקת מרווחי זיקוק ונגישות מוגבלת למרבצי הנפט במזה"ת, הובילו ללחץ על השורה התחתונה של חברות האנרגיה המשולבות. אנחנו מוצאים כי תוצאות החברות צפויות להשתפר ב-2014-2015 ומשקל הענף במדדי הבנצ'מרק צפוי לעלות בעתיד - מה שעשוי להזמין ביקושים גבוהים מבעבר לתעודות הסל הענפיות כמו XLE, VDE, OIH ואחרות.

לסיכום, הרוטציה בחודשים האחרונים מענפים סיקליקליים, כמו צריכה מחזורית ופיננסים לטובת ענפים כמו תשתיות וקומודיטיס, מאותתים על עלייה ברמת הסיכון הכללית של שוק המניות והתבגרות שלב הצמיחה בארה"ב. התייקרות התשומות, הדלקים והחשמל פוגעים בסופו של דבר בכיס של מנוע הצרכן האמריקני שהכנסתו מתקשה להתרומם. כמו כן, שולי הרווח של החברות יתקשו לצמוח. מגמה זו מתבטאת בהדרגה בפדיון נמוך יותר במסעדות, קמעונאות, רכישות רכב וכו'. לכן ענפים מחזוריים כמו Consumer Discretionary ירדו מתחילת 2014. ייתכן והתמונה תשתפר במחצית השניה של 2014, אבל על רקע הנתונים החלשים בשוק הדיור וחששות מירידה בצריכה, בשווקים הולכת ומתחזקת ציפייה שהפד צריך לחזור לתמונה ולתמוך בהאצה מחודשת של הצמיחה.

***הערות ואזהרות כלליות מטעם בנק דיסקונט לישראל בע"מ:
"הניתוח הכלול בסקירה זו הינו למטרת אינפורמציה בלבד ואין לראות בו המלצה, תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם או הזמנה לייעוץ כאמור או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים או התחייבות של בנק דיסקונט לישראל בע"מ (להלן: "הבנק") לייעץ ללקוחותיו בהתאם לאמור בו. הניתוח מתפרסם בהתבסס, בין היתר, על נתונים ומידע גלויים לציבור שהונחו כמהימנים מבלי שנבדקו עצמאית, העשויים להיות חסרים, בלתי מדויקים, בלתי מעודכנים ואינם מתיימרים להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה או להחליף את שיקול דעתו העצמאי של הקורא. הדעות המובאות בסקירה מייצגות את עמדת מחבריה והן אינן זהות בהכרח לעמדת יועצי ההשקעות בבנק. הדעות האמורות נכונות ליום פרסומן לראשונה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה מוקדמת. עשוי להיות למחברי הסקירה ו/או לבנק עניין אישי בנושא הסקירה. הבנק וכל אליו ו/או בעלי מניותיו ו/או עובדיו ו/או מי מטעמו אינם לא יהיו אחראים לכל אי דיוק, שגיאה או כל פגם אחר בסקירה זו, לרבות ביחס לנתונים ו/או לכל נזק, ישיר או עקיף, שייגרם, אם ייגרם, כתוצאה מהסתמכות על סקירה זו, ואינם יכולים לערוב או להיות אחראים למהימנות המידע המפורט. הבנק ו/או חברות הבנות שלו ו/או החברות הקשורות עוסקות, בין היתר בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, ביצוע עסקאות בבורסה ובפעילות בנקאית לסוגיה, ועשויים להחזיק ו/או לבצע, בין היתר, עסקאות בנייר הערך ו/או נכסים פיננסיים הנזכרים בסקירה זו, ככל שנזכרים, בהתאם או שלא בהתאם לאמור בה. תיתכן אפשרות שבסקירה נפלו שיבושי הגהה, ניסוח, טעויות, אי דיוקים וכו' למרות שהבנק נוקט באמצעים ככל יכולתו למונעם
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  תבינו פוליטיקאים מנותקים ,נדלן גבוה זה לא ציוני . (ל"ת)
  בא 25/04/2014 11:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  הנדלן גמור לפי דעתי ,עכשיו זה מעמ 0 ,בעוד שנה מחיר מטרה
  בא 25/04/2014 09:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ואחר כך יביאו קבלנים מסין ,בגלל שמחירי הנדלן הגבוהים מעודדים הגירה ,העם לא מעוניין במחירים גבוהים והפוליטיקאים רוצים להיבחר . כמו כן כולם מבינים שבועת הנדלן שואבת את הכסף מהמשק .
  סגור