הרמז שמספקות לנו כעת המניות הדפנסיביות - על כיוון השווקים

משה אוזקרגוז, אנליסט מניות בדיסקונט, מתייחס לסיטואציה בשווקים כאשר הוא בוחן את המניות הדפנסיביות
 |  (1)
מנתחים את הדאו, צילום: Getty images Israel
בטור הקודם כתבנו על כך שמניות הצמיחה הפכו יקרות באופן יחסי, בעוד מדד הערך דאו ג'ונס מתומחר באופן ריאלי מאד, לפחות במונחי מכפילים חזויים על רווחי 2014. כפי שניתן לראות בגרף המצ"ב, מדד הדאו רשם חיובית של 2.2% בשבועיים האחרונים, בעוד מדד הראסל 2000 והנאסד"ק הכללי רשמו תנודתיות גבוהה ותשואה שלילית, שבשיאה הגיעה לירידה של 4%.

לשם הבנה, בחצי השנה האחרונה חלה התרחבות מכפילים נאה מאד במגזר מניות הצמיחה, שהתרחשה, בין היתר, על רקע כניסת ציבור המשקיעים למניות ואופטימיות כללית. לעומתן, מניות הערך רשמו מגמה של התכווצות מכפילים קלה, מתוך ציפייה ריאלית יותר לתוצאות כספיות בינוניות לכל היותר. אנו מעריכים כי מניות הערך מתומחרות באופן נכון, שאינו ספקולטיבי, המתבסס על מעמדן בענף ויתרונותיהן התחרותיים. זאת בעוד מדדי הצמיחה עדיין נסחרים בתמחור יתר אופטימי, לכל הפחות.

ביצועים ענפיים מתחילת שנה, והתשואות המתונות בלבד במדדי הבנצ'מרק המובילים
בסיכום הרבעון הראשון של 2014, תמונת המצב הסקטוריאלית בשוק המניות האמריקני מצביעה על חשדנות המשקיעים. זאת בשל החורף הארוך וסימני ההאטה בשווקים המתעוררים, העשויים להשפיע על התוצאות בעונת הדוחות הקרבה. לכן הענפים הדפנסיביים, תשתיות ובריאות ממשיכים להוביל את טבלת התשואות הענפיות.

להערכתנו, משקיעים דפנסיביים, יכולים להיעזר במדדי התנודתיות הנמוכה בארה"ב כמו S&P Low Volatility, החשופים ל-100 המניות התנודתיות פחות במדד S&P 500, המקצים משקל יתר של 25% לחברות תשתיות מובילות לעומת חשיפה של 3% בלבד במדד S&P 500.

המשכות מגמת ההובלה של הענפים הדפנסיביים אינה מנבאת אפסייד גדול למדדי הבנצ'מרק בארה"ב ב-2014

להלן טבלה המציגה את הקשר ההיסטורי ב-15 השנים האחרונות, בין עמדת ההובלה של לפחות 2 ענפים דפנסיביים לעומת יתר ענפי העל (סה"כ 9) ומדד הבנצ'מרק S&P 500. השנים שבהם נמדדו ביצועי יתר של 2 ענפים דפנסיביים לפחות נבחרו ואלו מוצגים בטבלה.

תובנות עיקריות מתוצאות הטבלה
כפי שניתן לראות, בכל פעם ש 2 ענפים דפנסיביים לפחות הובילו, תשואת מדד S&P 500 באותה שנה הייתה חיובית נמוכה עד שלילית עמוקה. כמו כן, התוצר בארה"ב שהתמתן ב-2005, 2008 ו-2011 לעומת השנה קודמת, גיבה באופן הגיוני את ביצועי היתר של הענפים הדפנסיביים. מעניין כי בתחילת השנה תחזית הצמיחה עמדה על 2.9% וזו עודכנה לאחרונה ל-2.7%. המשך עדכון התחזית מטה ישמש כאינדיקציה שלילית נוספת.

לסיכום , אנו עדיין מאמינים בשוק השורי של ארה"ב, ומעריכים כי רווחי החברות במחצית השנה השניה של 2014 צפויים להשתפר מבחינת רווחיות מגזרים סיקליקליים כמו צריכה, פיננסים וכו'. אך בד בבד לא מתעלמים מתמונת המצב הנוכחית. הנכון ביותר הוא למתן בטווח קצר את הציפייה לתשואות גבוהות בשוק המניות האמריקני. נתון נוסף שאסור להמעיט בערכו, הוא היעדר אלטרנטיבות השקעה ועודפי הנזילות, הן של המשקיעים והן של החברות, שעשויים בקלות להוביל בהמשך השנה לשינוי בסנטימנט, עם הסימנים הראשונים לשיפור נוסף ברווחיות החברות.

**הערות ואזהרות כלליות מטעם בנק דיסקונט לישראל בע"מ:
"הניתוח הכלול בסקירה זו הינו למטרת אינפורמציה בלבד ואין לראות בו המלצה, תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם או הזמנה לייעוץ כאמור או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים או התחייבות של בנק דיסקונט לישראל בע"מ (להלן: "הבנק") לייעץ ללקוחותיו בהתאם לאמור בו. הניתוח מתפרסם בהתבסס, בין היתר, על נתונים ומידע גלויים לציבור שהונחו כמהימנים מבלי שנבדקו עצמאית, העשויים להיות חסרים, בלתי מדויקים, בלתי מעודכנים ואינם מתיימרים להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה או להחליף את שיקול דעתו העצמאי של הקורא. הדעות המובאות בסקירה מייצגות את עמדת מחבריה והן אינן זהות בהכרח לעמדת יועצי ההשקעות בבנק. הדעות האמורות נכונות ליום פרסומן לראשונה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה מוקדמת. עשוי להיות למחברי הסקירה ו/או לבנק עניין אישי בנושא הסקירה. הבנק וכל אליו ו/או בעלי מניותיו ו/או עובדיו ו/או מי מטעמו אינם לא יהיו אחראים לכל אי דיוק, שגיאה או כל פגם אחר בסקירה זו, לרבות ביחס לנתונים ו/או לכל נזק, ישיר או עקיף, שייגרם, אם ייגרם, כתוצאה מהסתמכות על סקירה זו, ואינם יכולים לערוב או להיות אחראים למהימנות המידע המפורט. הבנק ו/או חברות הבנות שלו ו/או החברות הקשורות עוסקות, בין היתר בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, ביצוע עסקאות בבורסה ובפעילות בנקאית לסוגיה, ועשויים להחזיק ו/או לבצע, בין היתר, עסקאות בנייר הערך ו/או נכסים פיננסיים הנזכרים בסקירה זו, ככל שנזכרים, בהתאם או שלא בהתאם לאמור בה. תיתכן אפשרות שבסקירה נפלו שיבושי הגהה, ניסוח, טעויות, אי דיוקים וכו' למרות שהבנק נוקט באמצעים ככל יכולתו למונעם.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  כמו כל הכתבות פה
  סמי 04/04/2014 11:13
  הגב לתגובה זו
  2 1
  גם את זו אפשר לסכם ב: בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה. אולי יעלה, אולי ירד. נראה לנו יקר, אבל חלק זול, יתכן והקשקוש שכתבנו יתמוך בהמשך הראלי, אבל אולי השוק יקר מידי אז לא. למען האמת אין לנו מושג ואנחנו סתם מייצרים כותרות.
  סגור