למה מדד הדאו ג'ונס מתקשה לשבור שיאים? הנה לכם ההסבר

משה אוזקרגוז, אנליסט מניות בבנק דיסקונט, מתייחס בטור השבועי למדד הדאו ג'ונס שמתקשה לאחרונה לשבור שיאים
 |  (1)
משה אוזקרגוז
מדדי המניות בארה"ב ממשיכים להוביל את המגמה החיובית בשווקים, בפרט בימים של אי ודאות ובלבול. יחד עם זאת, לא מעט הערכות גורסות שמדדי ארה"ב הפכו "יקרים" יחסית, ושאזורים "זולים" יותר כמו אירופה עשויים לרשום תשואות יתר בשנה הקרובה. כמובן שלא ניתן להתעלם מהסנטימנט החיובי במדדי המניות האירופיים לאחר מיתון בן שנתיים. אך להערכתנו, למעט פרקי זמן קצרים, לא די בכך בכדי לשנות את עמדת ההובלה של מדדי ארה"ב. לשם השוואה, צירפנו טבלה של מכפילי רווח ומחירי יעד למדדי בנצ'מרק מובילים מארה"ב ואירופה.

מתקשה לכבוש שיא חדש
בשונה ממדד S&P 500, מדד ראסל 2000 ומדד הנאסד"ק רשמו שיאים חדשים, מדד הבלו צ'יפ דאו ג'ונס עומד כיום על 16,395, נמוך ב-1.5% לעומת השיא שנרשם ב-31 לדצמבר 2013, 16,576 נק'.

הפעם נציג מאפיינים טכניים, שייתכן ומכבידים בחודשים האחרונים על ביצועי המדד ומקשים עליו לרשום שיא חדש. כמו כן, נחפש "מציאות" דווקא בקרב המניות שנותרו מאחור.

בטווח קצר, חסרון לגודל, סלקטיביות וריכוזיות (30 מניות) מכבידים על מדד הדאו
- נכון ל-4 במארס, 14 מתוך 30 מניות המדד עקפו את ביצועי המדד (1.1%- מתחילת שנה) ו-13 מניות בלבד רשמו חיובית כלשהי (מעל 0%).
- בהתייחס לריכוזיות, המניות הכבדות IBM ו-Goldman Sachs, שמשקלן במדד מגיע ל-7.3% ו-6.6% בהתאמה, רשמו תשואה שלילית של 0.06%- ו-4.5%- בהתאמה.
- המניות המובילות במדד מתחילת 2014, היו חברות התרופות Merck ו-Pfizer, שרשמו תשואות של 14% ו-7.6% בהתאמה. לעומתן, General Electric ו AT&T משכו מטה, עם ירידה 7.7% ו 7.3% בהתאמה.
- כיום, 6 מניות בלבד ממדד הדאו נסחרות במכפיל רווח נמוך מהממוצע בחמש השנים האחרונות. ביניהם ענקיות כמו, AT&T, Coca Cola ו-McDonalds שירדו ב-7.3%-, 7.2%- ו-1.3%- מתחילת השנה.

בין 6 המניות שמכפיל הרווח הנוכחי שלהן נמוך מהממוצע בחמש השנים האחרונות, ניתן למצוא ענקיות דיבידנד מדשדשות אך מעניינות, העשויות להתאים דווקא לתיק מניות סולידי מוטה דיבידנד.

לסיכום
שוקי המניות הגלובליים ממשיכים במגמה החיובית, למרות פתיחת שנה שלילית ורוחות נגדיות המנשבות מקצוות תבל. לעת עתה, קשה לנחש אם המגמה החיובית מונעת מהערכות לעתיד טוב יותר, או שאולי המשקיעים פשוט מתעלמים מהסיכונים ורוכבים על המגמה. בכל אופן, עונת הדוחות ל-Q1 תתחיל עוד חודש, אז כבר נקבל אינדיקציה טובה יותר על המנוע העיקרי של שוק המניות, צמיחת רווחי החברות.

לעמוד מומחה של משה אוזקרגוז באתר דיסקונט


***הערות ואזהרות כלליות מטעם בנק דיסקונט לישראל בע"מ:
"הניתוח הכלול בסקירה זו הינו למטרת אינפורמציה בלבד ואין לראות בו המלצה, תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם או הזמנה לייעוץ כאמור או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים או התחייבות של בנק דיסקונט לישראל בע"מ (להלן: "הבנק") לייעץ ללקוחותיו בהתאם לאמור בו. הניתוח מתפרסם בהתבסס, בין היתר, על נתונים ומידע גלויים לציבור שהונחו כמהימנים מבלי שנבדקו עצמאית, העשויים להיות חסרים, בלתי מדויקים, בלתי מעודכנים ואינם מתיימרים להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה או להחליף את שיקול דעתו העצמאי של הקורא. הדעות המובאות בסקירה מייצגות את עמדת מחבריה והן אינן זהות בהכרח לעמדת יועצי ההשקעות בבנק. הדעות האמורות נכונות ליום פרסומן לראשונה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה מוקדמת. עשוי להיות למחברי הסקירה ו/או לבנק עניין אישי בנושא הסקירה. הבנק וכל אליו ו/או בעלי מניותיו ו/או עובדיו ו/או מי מטעמו אינם לא יהיו אחראים לכל אי דיוק, שגיאה או כל פגם אחר בסקירה זו, לרבות ביחס לנתונים ו/או לכל נזק, ישיר או עקיף, שייגרם, אם ייגרם, כתוצאה מהסתמכות על סקירה זו, ואינם יכולים לערוב או להיות אחראים למהימנות המידע המפורט. הבנק ו/או חברות הבנות שלו ו/או החברות הקשורות עוסקות, בין היתר בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, ביצוע עסקאות בבורסה ובפעילות בנקאית לסוגיה, ועשויים להחזיק ו/או לבצע, בין היתר, עסקאות בנייר הערך ו/או נכסים פיננסיים הנזכרים בסקירה זו, ככל שנזכרים, בהתאם או שלא בהתאם לאמור בה. תיתכן אפשרות שבסקירה נפלו שיבושי הגהה, ניסוח, טעויות, אי דיוקים וכו' למרות שהבנק נוקט באמצעים ככל יכולתו למונעם.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  רוכבים בדרך לדוחות מצויינים שיתנו דחיפה לעוד גל עליות..
  ירון 07/03/2014 11:19
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שיהיה גל העליות האחרון. לאחר מכן נחיתה של הנאסד"ק ל 3650.
  סגור