מחפשים סיבה טובה להמשך עליות בשוקי המניות? המספר הוא 13

משה אוזקרגוז, אנליסט מניות בבנק דיסקונט, מתייחס לעונת הדו"חות בוול סטריט ולתנודתיות בשווקים
 |  (1)
מניות, צילום: Getty images Israel
עונת הדוחות של חברות הדאו כבר לקראת סיום. 24 מתוך 30 החברות במדד דיווחו על צמיחה ממוצעת של 6% ברווחים ו-0.6% בהכנסות לעומת הרבעון המקביל אשתקד. תוצאות אלו מייצגות "הפתעה" מצרפית של 4% ברווחים ופספוס של 0.8% בהכנסות לעומת תחזיות האנליסטים. לכאורה, תוצאות סבירות, אך המצב המורכב בשווקים המתעוררים והיעדר האופטימיות לגבי רווחי 2014 מצד החברות פגע בסנטימנט השורי של המשקיעים, שכנראה ציפו ליותר. חששות אלו, הובילו לירידה חדה של 5.3% בינואר ו-6.8% מתחילת השנה במדד הדאו, והתחושה שמדד הדאו עשוי להתייצב סביב 15 אלף ואל תתפסו אותי במילה.

המשבר בשווקים המתעוררים מלחיץ את וול סטריט? לפחות קצת

מאז מאי 2013, בה הצהיר הפד כי יפחית מתוכנית הרכישות, החלו לעלות תשואות האג"ח בארה"ב. ואילו מדדי המניות ושערי החליפין בשווקים מתעוררים רבים רשמו ירידה חדה, שבמקרים מסוימים הגיע לעשרות אחוזים במונחים דולריים. אולם, מתחילת 2014 תשואות האג"ח של ממשלת ארה"ב ירדו בחדות מ-3% ל-2.6%, אך הפלא ופלא מדדי המניות ושערי החליפין בשווקים המתעוררים המשיכו לצלול, בעוד היינו מצפים כי אלה יתקנו מעלה. את ההתדרדרות הנוספת בשווקים המתעוררים, ניתן לייחס במידה רבה להתפכחות המאוחרת של המשקיעים ותופעת העדר, שמובילה לפדיונות עתק מהשקעות באג"ח ומניות בשווקים המתעוררים.

הדובדבן שבקצפת עוד לפנינו?

למען הסר ספק, הדובדבן הוא סין. כבר זמן רב שהכלכלנים מתלבטים האם סין צפויה לנחיתה "קשה" או "רכה". מה שבטוח, שהכלכלה הסינית היא בעלת השפעה של ממש על קצב הצמיחה העולמי, אסטרטגיית הצמיחה של חברות בינלאומיות מערביות ורמות הביקושים של כמעט כל חומר גלם עלי אדמות. הבעיה היא שלמרות שהזמנים מתקדמים, השווקים והנתונים בסין נותרו מעורפלים ונוצרת בהדרגה, בעיה של אמון.

מדד MSCI Emerging Markets, תחנה אחרונה לרדת או הזדמנות?

מדד הבנצ'מרק לשווקים המתעוררים היה ונותר MSCI EM. החשיפות הגיאוגרפיות העיקריות במדד הן למניות מדרום קוריאה (16%), סין (15%), טייוואן (12%) ברזיל (10%) דרום אפריקה (7%) והודו (6%). מדד זה נסחר במכפיל רווח נוכחי של 10.8, הרמה הנמוכה ביותר מאז משבר החוב האירופי ב-2011.

בחזרה לארה"ב - הענף היחיד שרשם עלייה (1.6%) מתחילת השנה הוא ענף תשתיות החשמל
כפי שכתבנו בעבר, ענף זה הוא היחיד שאין לו ייצוג במדד הדאו, ומשקלו במדד S&P 500 קטן מאד ומסתכם ב-3% בלבד. ענף התשתיות חשוף בעיקר לספקיות חשמל מפוקחות ולא מפוקחות בארה"ב, ומאופיין כענף דפנסיבי ואלטרנטיבי לאג"ח, היות ומרבית רווחי החברות מחולקים למשקיעים ע"י תשואות שמנמנות של כ-5%. ביצועי היתר של הענף, הם חריגים ביחס לשנה האחרונה. ניתן לייחס זאת לירידה המפתיעה בתשואות האג"ח מתחילת השנה. אולם, יש לזכור, כי עליית תשואות מחודשת עשויה למחוק במהרה את תשואת היתר.

לסיום , הסערה בשווקים המתעוררים והחולשה בתחזיות נותנים את הטון ועשויים להוביל למימושים נוספים בשוק המניות האמריקני. אולם, אם מסתכלים על חצי הכוס המלאה, מדד הדאו עומד כיום על 15,445 נק', רמה המשקפת מכפיל נמוך מ-13 לרווחים החזויים ב-2014, בהחלט לא משהו בועתי המגביל במידה רבה את הדאון סייד של מדד זה.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  בעולם עדיין לא התקבלה החלטה לשנוי תכנסו
  משקיע קטן 07/02/2014 09:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וגם אם תתקבל החלטה לשנוי המגמה שתוביל לירידות העולם עדיין אמור לעלות טיפ .s/p לפחות 1820 שם ייבדק שוב כדאי לכם לעקוב אחרי במידה ואתם משקעים
  סגור