המהלך של באפט, והסיכוי שהאמריקנים ישלמו יותר על חשמל

משה אוזקרגוז, אנליסט מניות בדיסקונט, מתייחס לתיקון ב-S&P500 וגם למחיר הגז בארה"ב, בהקשר של הרכישה שביצע באפט
 |  (3)
מניות, צילום: Getty images Israel
מתחילת דצמבר רשם מימושים של 2% וירד ב-3% מרמות השיא. לעת עתה, קשה לדעת לאן ילך התיקון הנוכחי. המצב נעשה מבלבל על רקע הצומת אליה הגיע שוק המניות האמריקני.

מצד אחד נתוני המאקרו האחרונים טובים ומבטאים שיפור מתמשך בצמיחה, אבטלה, דיור וייצור, התומכים ברווחיות החברות גם בעתיד. מצד שני אותה התאוששות מקרבת את תהליך הגמילה וההתפכחות מההתמכרות לסם הנזילות שהפד סיפק הפד בשנים האחרונות. הרי, אין ספק כי עודפי נזילות בשווקים במקביל להיעדר אלטרנטיבות השקעה, סייעו במקצת לראלי העצום במדדי המניות המובילים בארה"ב.

ישנה נחמה קטנה
אם נתעלם לרגע מהמציאות המורכבת ונביט בכדור הבדולח, כלומר בסטטיסטיקות של מדד S&P 500 בחודש דצמבר, ניתן לראות כי המדד ירד רק ב-2 מתוך 10 השנים האחרונות בשיעור מתון בלבד - ב-2007 (0.86%-) וב-2005 (0.07%-). בכל זאת, אולי זוהי נחמה קטנה המפיגה חלק מהחששות הריאליים.

אקסון מוביל החלה לדחוף ליצוא נפט וגז
חברת האנרגיה המשולבת הגדולה בעולם, בניהולו של המנכ"ל הוותיק, רקס טילרסון, פרסמה את תחזיתה לשוקי האנרגיה בשנת 2040, ובשבוע האחרון מסרה הודעה יוצאת דופן, שלדעתה (וכשאקסון אומרת לדעתה, זאת אומרת שהיא תדחוף לכך בכל הכוח) על ארה"ב לשקול שינוי במדיניותה ארוכת הימים, של איסור יצוא נפט וגז.

יתרון טכנולוגי
אקסון מעריכה כי ההתקדמות הטכנולוגית והיכולות המשופרות לניתוח, איתור והפקה מבארות ומרבצי נפט וגז, ישפרו משמעותית את יכולת ההפקה בארה"ב, הצפויים לספק את צרכיה של ארה"ב ומעבר לכך. יש לזכור כי עם רכישת XTO, אקסון מחזיקה כיום בעתודות גז רבות ובאינטרס ברור למכור ולייצא אותו, לאור עודפי ההיצע ורמת המחירים הנמוכה יחסית בארה"ב לעומת אסיה.

לקרוא בין השורות
ייתכן ואקסון מתכוונת לכך כי יכולות טכנולוגיות אלו כנראה יגיעו בעתיד גם למדינות נוספות המחזיקות בעתודות נפט וגז, ועל כן על ארה"ב למהר ולהגיע ראשונה לשוקי היצוא החשובים של אסיה. לדוגמא, יפן הפחיתה את יצור החשמל אחרי אסון פוקושימה באמצעות תחנות כוח גרעיניות, ואף התריעה כי יכולות אספקת החשמל לאזרחים בספק ללא שימוש בתחנות גרעיניות. היא משלמת, כאמור, הרבה יותר על הגז הטבעי אותו היא צורכת, לכן יצוא מארה"ב ליפן אטרקטיבי. כמו כן, מדינות כמו הודו, סין ואחרות הן המאוכלסות בעולם, ובפניהן דרך ארוכה וצורך אדיר בחילוץ מאות מיליוני אזרחים מעוני למעמד נמוך ובינוני. מצב זה צפוי לגרור ביקושים אדירים לרכבים, חשמל ויחד איתם הביקוש לאנרגיה צפוי לזנק בעשורים הקרובים.

טקטיקת הדיסאינפורמציה של באפט וברקשייר האתאווי
ברבעון האחרון באפט רכש כ-1% מהון המניות של אקסון (כ-4 מיליארד דולרים), ואכן מחיר המניה התאושש מאז. אולם, לפני מספר חודשים פורסם בעיתונות האמריקנית כי שותפו להשקעות של באפט, צ'רלי מאנגר, לא רואה הגיון ביצוא נפט וגז מארה"ב, אלא מעדיף שארה"ב תשמור את משאבי האנרגיה שלהם ותצרוך את אלו של אחרים כמו סעודיה. הצהרה זו נשמעה מאד פטריוטית באותו זמן, אך הופכת תמוהה, בעקבות פערי מדיניות האנרגיה של ברקשייר ואקסון שצוינו לעיל.

תשפטו לבד, טקטיקה או לא, מחיר הגז הטבעי רשם זינוק מרשים מאז שבאפט רכש מניות אקסון:

לסיכום, מדיניות הריבית ותוכנית הרכישות של הפד חשובה מאד בהקשר של רמת הביקושים למניות. אך לא ניתן להתעלם כי ישנם מנועי צמיחה עם עתיד של ממש בכלכלה האמריקנית. תחומי תעשיה ויצור (רכבים, תעופה, מנועים, וכו') רשמו כברת דרך בהתאוששותם, וכן חלה התקדמות יוצאת דופן של שוקי האנרגיה בצפון אמריקה. ההתפתחויות בתחומים אלו יכולות לייצר מקומות עבודה ולשפר את מצבה הכלכלי של ארה"ב. עם זאת, יצוא גז לשווקים כמו יפן ואסיה, צפוי לייקר את מחירו בארה"ב ובעקבות כך גם לייקר את עליות החשמל וכיוצא בזה לצרכני ארה"ב - מצב שצפוי לייצר ביקורת ציבורית ואף לדחוף מעלה את נתוני האינפלציה, ועל כן את תשואות האג"ח הארוכות.

לעמוד מומחה של משה אוזקרגוז באתר דיסקונט


***הערות ואזהרות כלליות מטעם בנק דיסקונט לישראל בע"מ:
"הניתוח הכלול בסקירה זו הינו למטרת אינפורמציה בלבד ואין לראות בו המלצה, תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם או הזמנה לייעוץ כאמור או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים או התחייבות של בנק דיסקונט לישראל בע"מ (להלן: "הבנק") לייעץ ללקוחותיו בהתאם לאמור בו. הניתוח מתפרסם בהתבסס, בין היתר, על נתונים ומידע גלויים לציבור שהונחו כמהימנים מבלי שנבדקו עצמאית, העשויים להיות חסרים, בלתי מדויקים, בלתי מעודכנים ואינם מתיימרים להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה או להחליף את שיקול דעתו העצמאי של הקורא. הדעות המובאות בסקירה מייצגות את עמדת מחבריה והן אינן זהות בהכרח לעמדת יועצי ההשקעות בבנק. הדעות האמורות נכונות ליום פרסומן לראשונה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה מוקדמת. עשוי להיות למחברי הסקירה ו/או לבנק עניין אישי בנושא הסקירה. הבנק וכל אליו ו/או בעלי מניותיו ו/או עובדיו ו/או מי מטעמו אינם לא יהיו אחראים לכל אי דיוק, שגיאה או כל פגם אחר בסקירה זו, לרבות ביחס לנתונים ו/או לכל נזק, ישיר או עקיף, שייגרם, אם ייגרם, כתוצאה מהסתמכות על סקירה זו, ואינם יכולים לערוב או להיות אחראים למהימנות המידע המפורט. הבנק ו/או חברות הבנות שלו ו/או החברות הקשורות עוסקות, בין היתר בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, ביצוע עסקאות בבורסה ובפעילות בנקאית לסוגיה, ועשויים להחזיק ו/או לבצע, בין היתר, עסקאות בנייר הערך ו/או נכסים פיננסיים הנזכרים בסקירה זו, ככל שנזכרים, בהתאם או שלא בהתאם לאמור בה. תיתכן אפשרות שבסקירה נפלו שיבושי הגהה, ניסוח, טעויות, אי דיוקים וכו' למרות שהבנק נוקט באמצעים ככל יכולתו למונעם.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  ייצוא גז אמריקאי: ישראל תייצא לפניהם סילבן וגילה יסדרו (ל"ת)
  אנונימי 16/02/2014 14:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  תודה רבה
  יוסי 28/01/2014 10:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מעניין מאוד
  סגור
 • 1.
  ניתוח מעולה. (ל"ת)
  הדוקטור 02/01/2014 15:15
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור