המניות שעומדות מאחורי הראלי האחרון בדאו ג'ונס - שוות קניה?

משה אוזקרגוז, אנליסט מניות חו"ל בדיסקונט, מתייחס השבוע למניות שדוחפות את הדאו לשיא, וגם לקניה של וורן באפט
 | 
מניות, צילום: Getty images Israel
עלה מתחילת השנה ב-22% ורשם שיא היסטורי חדש סביב 16,000 נק'. אולם, בחצי השנה האחרונה המדד עלה ב-4% בלבד. למעשה, זו (4%) הושגה ברובה (2.8%) מתחילת חודש נובמבר.

מה עומד מאחורי העלייה מתחילת נובמבר?
הגורם החשוב ביותר, עליו כתבנו כמה פעמים בעבר ולכן לא נרחיב עליו הפעם, ההתאוששות הגלובלית בביקושים למטוסים. התאוששות זו מחזקת את צבר ההזמנות וביצועי המניות של יצרנית המטוסים בואינג, יצרנית מנועי המטוסים GE ויצרנית חלקי החילוף UTX שעלו מתחילת החודש ב-6%, 4% ו-3% בהתאמה, שסייעו לעליית המדד.

גורם עקיף לעלייה, הוא גורו ההשקעות וורן באפט, שעלה לכותרות החודש, לאחר שדיווח על החזקתו החדשה בחברת האנרגיה המשולבת הגדולה בעולם - אקסון מוביל. רכישה זו הרימה גבות, בפרט לאחר שצמצם באחרונה את חשיפתו לחברת האנרגיה הוותיקה קונוקו. מניית XOM זינקה מתחילת החודש ב-7%, לאחר שהציגה שיפור בתוצאות הרבעון השלישי ובהפקת הנפט. חברת אקסון נסחרת בתמחור מכפילים נוח של 12, של כ-3%, מעט חוב והרבה יתרונות תחרותיים, וביניהם עלויות הפקה זולות מהמתחרות ועתודות נפט וגז מוכחות של כ-25 מיליארד חביות.

להלן טבלה המציגה את ההחזקות העיקריות של באפט במניות הדאו, ללא חשיפות ע"י נגזרים או כלי השקעה שונים, שייתכן והיו מצביעים על שיעור החזקה גבוה מהמדווח בדו"ח ההחזקות של ברקשייר האתאווי (BRK).

המימוש בקונוקו פיליפס (COP) לטובת אקסון מוביל (XOM) אינו ברור, ובכל זאת:

בין שווי השוק של שתי אלו ישנו אומנם פער עצום (88 לעומת 417 מיליארד ד'), אך זו לא הסיבה. ייתכן ואקסון מאופיינת בשיעורי חוב נמוכים מקונוקו ונהנית מתשואה להון ולנכסים גבוה יותר קרצו לבאפט. הרבעון האחרון של אקסון הצביע על שיפור בהפקה לאחר שנתיים של חולשה, יכול להיות ומהלך הרכישה (1% מהון המניות) סימן את התחתית בתוצאות הכספיות של אקסון. גורם נוסף, אמנם חשוב פחות הוא סגמנט הזיקוק.

קונוקו כבר אינה עוסקת בזיקוק, אך אקסון מניבה שיעור ניכר מרווחיה מסגמנט זה. למה יכול להיות שזה אטרקטיבי? ובכן, ברבעונים האחרונים רווחי הזיקוק נשחקו על רקע שחיקת המרווח בין נפט WTI ל-BRENT, אך לאחרונה המרווח צמח מ-6 ד' ל-14 ד', פער שעשוי להגן ולחזק הרווחים ברבעונים הבאים לצד עלויות הפקה נמוכות מהמתחרות.

לסיכום, להשקיע כמו הגדולים זה נחמד, אך בלתי אפשרי עבור המשקיע הממוצע. עם זאת, לעיתים ניתן להבין ממהלכיהם להיכן נושבת הרוח. מניית ברקשייר האתאווי מסוג B שסימולה BRK/B מאפשרת חשיפה לכל אותן החזקות לצד פעילויות עסקיות רבות ופעילות הביטוח המהווה את פלח ההכנסות העיקרי של החברה.

המניה רשמה בשנים האחרונות תשואות יתר על מדדי הבנצ'מרק, אך מדשדשת מזה מספר חודשים באזורי השיא. מכפיל הרווח הצפוי ל-2013 עומד על רמה של 18.8 לעומת 16 של מדדי הבנצ'מרק, ולמרות גודלה ( 285 מיליארד דולרים) ובניגוד למרבית החברות בגודל זה, ברקשייר הצליחה להציג שיעורי צמיחה מרשימים בהכנסות של 13% לשנה בשלוש השנים האחרונות, מה שמצדיק את פרמיית המכפילים הנוכחית.

*הערות ואזהרות כלליות מטעם בנק דיסקונט לישראל בע"מ:
"הניתוח הכלול בסקירה זו הינו למטרת אינפורמציה בלבד ואין לראות בו המלצה, תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם או הזמנה לייעוץ כאמור או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים או התחייבות של בנק דיסקונט לישראל בע"מ (להלן: "הבנק") לייעץ ללקוחותיו בהתאם לאמור בו. הניתוח מתפרסם בהתבסס, בין היתר, על נתונים ומידע גלויים לציבור שהונחו כמהימנים מבלי שנבדקו עצמאית, העשויים להיות חסרים, בלתי מדויקים, בלתי מעודכנים ואינם מתיימרים להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה או להחליף את שיקול דעתו העצמאי של הקורא. הדעות המובאות בסקירה מייצגות את עמדת מחבריה והן אינן זהות בהכרח לעמדת יועצי ההשקעות בבנק. הדעות האמורות נכונות ליום פרסומן לראשונה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה מוקדמת. עשוי להיות למחברי הסקירה ו/או לבנק עניין אישי בנושא הסקירה. הבנק וכל אליו ו/או בעלי מניותיו ו/או עובדיו ו/או מי מטעמו אינם לא יהיו אחראים לכל אי דיוק, שגיאה או כל פגם אחר בסקירה זו, לרבות ביחס לנתונים ו/או לכל נזק, ישיר או עקיף, שייגרם, אם ייגרם, כתוצאה מהסתמכות על סקירה זו, ואינם יכולים לערוב או להיות אחראים למהימנות המידע המפורט. הבנק ו/או חברות הבנות שלו ו/או החברות הקשורות עוסקות, בין היתר בניהול תיקי השקעות, מסחר בניירות ערך, ביצוע עסקאות בבורסה ובפעילות בנקאית לסוגיה, ועשויים להחזיק ו/או לבצע, בין היתר, עסקאות בנייר הערך ו/או נכסים פיננסיים הנזכרים בסקירה זו, ככל שנזכרים, בהתאם או שלא בהתאם לאמור בה. תיתכן אפשרות שבסקירה נפלו שיבושי הגהה, ניסוח, טעויות, אי דיוקים וכו' למרות שהבנק נוקט באמצעים ככל יכולתו למונעם.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה