לקראת "אפקט דצמבר": איזה חודש הוא באמת הטוב ביותר - לקניית מניות?

משה אוזקרגוז, אנליסט מניות בבנק דיסקונט, מתייחס לסוגיית 'ראלי סוף שנה'. האם הוא יקרה השנה ומה אומרת הסטטיסטיקה?
 |  (3)
מניות, צילום: Getty images Israel
לקראת סוף שנת 2013, הגיע הזמן לקצת סטטיסטיקה. אז הנה כמה נתונים על 'אפקט דצמבר' ב-S&P 500 בעשור האחרון:

1. חודש דצמבר, הוא ההזדמנות האחרונה של מנהלי ההשקעות לשפץ את תשואת הפורטפוליו לקראת השנה הבאה. כמו כן, העליה במכירות וברווחים של החברות לקראת הכריסטמס תומכת בשוק המניות ובראלי סוף שנה.

2. בעשור האחרון מדד S&P 500 הניב ממוצעת של 1.93% בחודש דצמבר ולמרות התפיסה הרווחת כי מדובר בחודש הטוב בשנה (מכירות חגים, שיפוץ תשואות וכו') תשואה נאה זו, היא שנייה בלבד לתשואת המדד הממוצעת 2.77% בחודש אפריל.

3. בכל הנוגע לביצועי ענפי המניות בחודש דצמבר, ניתן לראות בטבלה המסכמת שענפי הבריאות וחומרי הגלם הניבו תשואה ממוצעת טובה יותר ממדד S&P 500 בדצמבר, שהסתכמה ב 2.5% ו 2% בהתאמה.ממצאים עיקריים

דצמבר טוב, אפריל יותר טוב - דצמבר הוא החודש השני הטוב ביותר עם תשואה ממוצעת של 1.93% לעומת אפריל החודש הראשון הטוב ביותר, עם 2.77%. בנוסף, רצף החודשים הטוב ביותר הם מרץ אפריל ולא דצמבר ינואר.
ממוצע התשואות בענפי הבריאות וחומרי הגלם עקף את S&P 500 - ענפים אלו אמנם רשמו בממוצע על תשואת מדד S&P 500 בדצמבר, אך הצליחו לעקוף אותו רק ב 5/10 השנים האחרונות.אוהבי ההימורים שימו לב - סיכויי ההצלחה בבחירת הענפים בדצמבר נמוכים, ולכל היותר 50% לפי העשור האחרון. יחד עם זאת, אם כבר מהמרים אז ענף חומרי הגלם הכה את השוק ב 5/10 השנים האחרונות והניב תשואה מקסימאלית של כ 10% לעומת תשואה מינימאלית של כ 3%- וענף האנרגיה הכה את השוק ב 4/10 השנים האחרונות עם תשואה מקסימאלית של 12.6% ומינימאלית של 5%-.

מסקנה - מי שלא מנסה להכות את השוק או לא אוהב לזפזפ בין הענפים, עפ"י ביצועי העשור האחרון, מדד S&P 500 מציע יחס סיכון סיכוי מספק, עם תשואה ממוצעת של כ 2% ותשואה מקסימאלית ומינימאלית של 6.53% ו 0.86%- בהתאמה.

***הערות ואזהרות כלליות מטעם בנק דיסקונט לישראל בע"מ:
"הניתוח הכלול בסקירה זו הינו למטרת אינפורמציה בלבד ואין לראות בו המלצה, תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם או הזמנה לייעוץ כאמור או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים או התחייבות של בנק דיסקונט לישראל בע"מ (להלן: "הבנק") לייעץ ללקוחותיו בהתאם לאמור בו. הניתוח מתפרסם בהתבסס, בין היתר, על נתונים ומידע גלויים לציבור שהונחו כמהימנים מבלי שנבדקו עצמאית, העשויים להיות חסרים, בלתי מדויקים, בלתי מעודכנים ואינם מתיימרים להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה או להחליף את שיקול דעתו העצמאי של הקורא. הדעות המובאות בסקירה מייצגות את עמדת מחבריה והן אינן זהות בהכרח לעמדת יועצי ההשקעות בבנק.

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  לידיעת הקוראים. כדאי לקרוא
  דוד מירושלים 08/11/2013 14:22
  הגב לתגובה זו
  5 0
  לפני יומיים בתום המסחר בארה"ב ראיינו בערוץ הכלכלי האמריקאי cnbc שלשה מומחים בנושא ושאלו אותם מה יהיה עד סוף דצמבר - לכאורה אפקט דצמבר. בקיצור ולעניין השיבו שממש אינם יודעים. אל למשקיעים להסתמך על סטטיסטיקות.בהצלחה לכולם ושבת שלום
  סגור
 • מומחים אמתיים, באמת לא יכולים לדעת
  esheytan 09/11/2013 14:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בשונה מנביאים שוטים
  סגור
 • 1.
  המעוף לא יעבור את ה1350 עד סוף השנה (ל"ת)
  רמי 08/11/2013 12:09
  הגב לתגובה זו
  1 7
  סגור