איתות מסוכן - הנה סקטור מנייתי שמפחיד להיות בו בימים אלו

משה אוזקרגוז, אנליסט שוקי חו"ל בבנק דיסקונט, מתייחס השבוע למניות ענף הבריאות, שרשמו ראלי ועלולות לספוג לחץ מכירות
 | 
מניות, צילום: Getty images Israel
מדדי המניות המובילים דאו ג'ונס ו-S&P 500 רשמו שיאים היסטוריים נוספים ב-18 לספטמבר (15,676 ו-1,725 בהתאמה), אך מאז נסוגו ב-5% בצל החששות מאי אישור התקציב ואי ההסכמה על העלאת תקרת החוב, שצפויה להיפרץ. אם אלו יתממשו, עשוי להיווצר אירוע טכני, סימבולי בעיקר, של חדלות פירעון ממשלת ארה"ב. באופן אירוני, המשקיעים נוהרים חזרה לאג"ח הממשלתיות, אך מתעלמים מהעובדה שהפכו פעם נוספת לבני ערובה וכלי משחק בידי הפוליטיקאים. בכל אופן, מאז 2008 כללי המשחק השתנו לחלוטין, הממשלות המפותחות משלמות זעומה על שיעורי חוב שהולכים וגדלים, ואילו המשקיעים נשענים פעם נוספת, בלית ברירה, על הסיסמא - גדולים מכדי ליפול.

האם רפורמת "אובמה קייר" תיפתח לדיון?
בשנתיים האחרונות, מניות ענף הבריאות, כפי שהן מיוצגות ע"י תעודת הסל XLV של חברת ספיידר, רשמו פנטסטית של 60% - הרבה מעל השוק. זאת למרות שמדובר בענף שמרני יחסית המאופיין בצמיחה ומינוף נמוכים ומדיניות צומח לאורך זמן. רפורמת הבריאות של אובמה אמנם נועדה לשיפור נגישותם של אוכלוסיות חלשות בארה"ב לשירותי בריאות, אך גם חילקה בדרך כמה סוכריות לחברות הביטוח והתרופות בענף, המתבטאות עד כה בעלייה החדה בשווי השוק של אלו, יישום הרפורמה ב-2014 צפוי למסד כוח זה.

הרפובליקנים, שבמקור הגו את הרפורמה, כעת מתנגדים לה בעילה שהיא צפויה להגדיל את ההוצאה הממשלתית. עם זאת, ייתכן ומדובר במאבק פוליטי בו מתבצע ניסיון להשיג משהו בתמורה להחלת הרפורמה ב-2014 כתקנה. שהרי, לאחר כל ההכנות יהיה קשה להחזיר את הגלגל. השאלה היא מהו הדבר הזה? לזאת עוד מוקדם להשיב.

אופק רווחיות חברות הבריאות חיובי בטווח הארוך, אך בטווח הקצר ייתכן ומניות אלו החלו במימוש רווחים.

בטווח הארוך, החלת רפורמת הבריאות, החדירה הנמוכה לשווקים המתעוררים, הזדקנות האוכלוסיות במדינות ה-OECD (אירופה, ארה"ב, יפן) והתארכות תוחלת החיים, מייצגים פוטנציאל צמיחה נאה עבור חברות התרופות ברחבי העולם.

עם זאת, לאחר הראלי הגדול ותשואות היתר של מניות הענף מהן נהנו בעלי המניות והמשקיעים בשנתיים האחרונות, ייתכן ופתיחת הנושא במשא ומתן (אובמה מתחיל להיכנע) בין המפלגות, תוביל לאי וודאות ומימושי רווחים שאולי כבר החלו. כמו כן, שינויים של הרגע האחרון ברפורמת הבריאות ואי ודאות בנוגע ל"בורסות" הכיסוי הרפואי, עשויים להשפיע על נישות נוספות בענף, כמו ניהול שירותים רפואיים (UNH), ולספק הזדמנויות כתוצאה מאי הבנה של ההתפתחויות העתידיות.

לסיכום, הציפיות והשפעת הרפורמה עליהן נשען תמחור המכפילים של חברות הענף עשויות להשתנות. דבר אחד המשקיעים לא אוהבים - אי וודאות. למרות שלא סביר שמשהו משמעותי ישתנה בנוגע לרפורמה, אחרי עליות כאלו, ייתכן ויהיו לא מעט שיירצו להידחף קודם כמוכרים בספר הפקודות. בנוגע לתמחור, מכפיל הרווח הנוכחי והחזוי לרווחי 2014 גבוהים מהממוצע בחמש השנים האחרונות (ראה טבלה). אך בהנחה שכלום לא ישתנה, פער זה סביר, ואף עשוי, לגדול. זאת בהתחשב בציפיות לצמיחת רווחים נוספת בעתיד. שווה לעקוב אחרי ההתפתחויות בחודש הקרוב.לעמוד מומחה של משה אוזקרגוז באתר דיסקונט

*אין בסקירה זו משום המלצה לקנות או למכור את השוק או מניות ספציפיות. העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה