מנתחים את הדאו: חודש ספטמבר שבר את הסטטיסטיקה - צפו במספרים

משה אוזקרגוז, אנליסט מניות בבנק דיסקונט, מתייחס בטור השבועי למדד הדאו ג'ונס והמניות הבולטות בו
 | 
מנתחים את הדאו, צילום: Getty images Israel
בשבוע שעבר עיניי המשקיעים נישאו אל קברניט הכלכלה האמריקנית ושוקי החוב, בן ברננקי בחיפוש אחר תשובות ברורות לאינספור הספקולציות באשר לתוכנית הרכישות, מדיניות הריבית וכו'. אלו שציפו להודעה על צמצום תוכנית רכישות האג"ח, יצאו מבולבלים מההחלטה הפושרת והלא מכריעה. עם זאת, סביר כי אחד השיקולים הברורים יותר שלא להפסיק את תוכנית הרכישות היא ההתייקרות המהירה בריבית המשכנתאות לטווח ארוך מאז חודש מאי, שתקעה מקל בגלגל ההתאוששות של שוקי הנדל"ן ובאופטימיות של הצרכן האמריקני.

3 ציפורים במכה.
ב-20 לספטמבר יוחלפו המניות של היולט פקארד (HPQ), אלקואה (AA) ובנק אוף אמריקה (BAC), ששווי השוק שלהן נשחק משמעותית בעשור האחרון, תמורת ענקיות הפיננסים גולדמן זאקס (GS), ויזה (V) וחברת ההנעלה נייקי (NKE). מניות אלו נקלטו במדד החל מ-20 לספטמבר ונרחיב עליהן בעתיד.

מי מפחד מספטמבר? המשקיעים שחששו מירידות חדות במהלך ספטמבר, שנחשב היסטורית כחודש חלש, הופתעו לגלות שמדד הדאו ג'ונס רשם את החודש השני הטוב ביותר (4.3%) אחרי חודש ינואר (5.8%) מתחילת 2013. המניות שהובילו את העליות בספטמבר היו ענקיות התעשייה ועתירות ההשקעות, בואינג ויונייטד טכנולוג'יס המתמחות בענף התעופה. מלבד המומנטום העסקי החיובי, מניות אלו נהנו פעמיים החודש, התמתנות עליית מחירי הנפט והיחלשות הדולר והירידה בתשואות האג"ח.

ענף התעשייה לוהט . מתחילת מאי, בו החלו תשואות האג"ח לעלות וגם במהלך ספטמבר, ביצועי ענף התעשייה כפי שהם נמדדים על ידי תעודת הסל XLI רשמו עודפת של 9% על בהובלת ענקיות התעופה.

ענקיות התעופה טסות . יצרנית המטוסים בואינג (BA) ויצרנית המנועים ומערכות למטוסים יונייטד טכנולוג'יס (UTX) נהנות ממגמה חיובית מאד, הן מבחינת מחיר המניות שעלו ב-55% ו-33.6% בהתאמה, והן מבחינת הביקוש החזק בענף למטוסים מסחריים. שתי אלו עדיין משיגות 33% ו-15%, בהתאמה מהכנסותיהן מממשלת ארה"ב.

ג'נרל אלקטריק 2014, ענקית תעשייה או אנרגיה? ג'נרל אלקטריק עם הכנסות של 15% מענף התעופה, אמנם רשמה (14.5%) לעומת בואינג ויונייטד, אך ניכר כי החברה השקיעה בשנים האחרונות מאמצים רבים לשנות את מקורות הכנסותיה. במהלך ה-5 השנים האחרונות החברה מתמקדת בתחום תשתיות האנרגיה שצמח משיעור של 20% מההכנסות ב-2007 ל-35% מההכנסות כיום. יתר על כן, בהנחה שבמהלך 2014 החברה תנפיק את זרוע הפיננסים, תחום האנרגיה כבר עשוי לייצג 50% מההכנסות.

לסיכום, כדאי להכיר את הסטטיסטיקות העונתיות שלעיתים גם עוזרת להימנע מטעויות מיותרות. עם זאת, בשוק המניות אין ארוחות חינם מכיוון שבעייתי להשליך מנתונים ממוצעים היסטוריים על שנה ספציפית אחת מבלי שמתחשבים היטב בסיפור הרקע ובצורך להשוות את השנה הרלוונטית עם שנים חופפות מבחינת השלב המחזורי בו נמצאת הכלכלה. בינתיים ספטמבר מסתמן כחודש חיובי מאד וכנראה שכך יישאר.
חג שמח.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה