מנתחים את הדאו ג'ונס: על המניות במדד שרשמו תיקון אלים - פרק א'

משה אוזקרגוז, אנליסט מניות חו"ל במחלקת המחקר של בנק דיסקונט מתחיל היום בסדרת כתבות - מנתחים את הדאו ג'ונס
 |  (3)
וול סטריט
מדד דאו ג'ונס הוותיק רשם מתחילת השנה ראלי אדיר שהפתיע רבים והניב מדהימה של 16.8%. מהלך זה נחשב יוצא דופן לאור תשואות שנתיות ממוצעות, מתונות בהרבה ב-10 ו-20 השנים האחרונות, שהסתכמו ב-7.7% ו- 5.7% בהתאמה.

עליות השערים מתחילת 2013 הן המשך ישיר למגמת התרחבות המכפילים שהחלה בספטמבר 2011, עת מכפיל הרווח נגע ב-11 ומאז טיפס עד הרמה הנוכחית 14.8. זאת למרות צמיחה מתונה בהרבה של הרווחים. חלק משמעותי מהתשואה ניתן לייחס לדיסקאונט המכפילים לעומת ממוצעים היסטוריים וסביבת הריבית האפסית שהזמינו משקיעים רבים, מכל הסוגים, לבחון את הערך הטמון בענקיות הדאו.

אז מה גילו לפתע המשקיעים במניות של חברות מדד הדאו?
- טורפי על . לרוב חברות הדאו יתרונות תחרותיים הממצבים אותם בראש שרשרת המזון התאגידית בארה"ב. יתרונות אלו, באים לידי ביטוי בכל הענפים, החל מפיננסים, אנרגיה ועד לייצור ושיווק מוצרי המזון הבסיסיים ביותר. מאפיין זה חשוב עבור משקיעים המעוניינים ביציבות יחסית ותנודתיות נמוכה, ומתאים בפרט לפרופיל המשקיע השמרן.

- שילוב קטלני של ורכישות חוזרות בסביבת אפסית . תשואת הדיבידנד של מדד הדאו עמדה בתחילת 2013 על שיעור נאה של 3% - גבוה מתשואת האג"ח ל-30 שנה דאז של ממשלת ארה"ב. כמו כן, מדיניות הבייבק האגרסיבית, דוחפת מעלה את נתון הרווח למניה (EPS) ומספקת מימד של צמיחה, הן לרווחים והן לדיבידנד.

- החזקת ליבה דפנסיבית . יכולת החברות למקסם את יתרונות הריבית הנמוכה ולתרגמה לרווחים, מספקת מימד הגנתי ומעין מחיר רצפה דמיוני לחלק ממניות הדאו. נראה, כי כל עוד סביבת הריבית הנמוכה תישמר ותחזיות הרווחים יוותרו יציבות, המשקיעים כנראה ימשיכו להיצמד למדד הדאו כהחזקת ליבה בתיק המניות.

הפעם נעיף מבט על ההתאוששות המרשימה של ענקיות מגזר הטכנולוגיה במדד הדאו ג'ונס במהלך 2013

ענף הטכנולוגיה מייצג 15% ממדד הדאו, כאשר למניית IBM המשקל הגבוה ביותר (10%) בזכות מחירה הגבוה (205 דולרים). כמו כן, משקלה של IBM כפול מהמשקל הכולל של 4 החברות האחרות בענף המהוות יחדיו 5% בלבד משווי המדד.

למי ששכח, משקל המניות במדד הדאו הינו בהתאם למחיר המניה בדולרים ולא לפי שווי השוק. מהתרשים ניתן לראות כי חברות הטכנולוגיה בדאו (מלבד IBM), שהוספדו במידה רבה בשנה שעברה, רשמו תשואה עודפת מתחילת השנה על מדד הדאו והנאסד"ק 100.

- תיקון אלים ותהליך ההפנמה של ענקיות הטכנולוגיה . בחלק גדול מהמניות מדובר בתיקון אלים לביצועי חסר משנים קודמות. זאת מכיוון שלא צפו ולא נערכו בהתאם לשינוי החד שהתרחש בטעמי הצרכנים ובהרגלי צריכת מוצרי הטכנולוגיה. המעבר המהיר של הצרכן ממחשבים נייחים לטאבלטים וסמארטפונים פגע ברווחיות החברות ויצר חששות שהובילו לתמחור מכפילים נמוך מבעבר. ההתאוששות האחרונה, עשויה להצביע כי המשקיעים מעריכים שלפחות חלק מהחברות, כמו MSFT ו-INTC חוזרות למשחק.

- הדיבידנד כפיתיון . אמנם לכל אחת מהמניות שהזכרנו יש סיפור מעניין, אך מלבד זאת ייתכן וסביבת הריבית הנמוכה מפחיתה את הרף במונחי ציפיות צמיחה, ומובילה את המשקיעים לתשואת הדיבידנד הגבוהה יחסית של ענקיות אלו, שעומדת עדיין על שיעור נאה שנע בטווח של 2.5%-4.5%.

בסקירה הבאה, נתמקד בשני ענפים חשובים בדאו ג'ונס - אנרגיה ותעשייה ונבחן האם רמת המחירים מותירה מקום לדמיון בנוגע להמשך השנה.


תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  מספר 1
  יועץ השקעות 31/05/2013 14:43
  הגב לתגובה זו
  1 1
  האנליסט מספר 1 בשוק ההון .
  סגור
 • לגמרי!! אחלה כתבה
  דניאל 02/06/2013 09:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תדוה
  סגור
 • 1.
  הדאו יפרוץ את ה20000 תוך לצי שנה (ל"ת)
  זאוס הסקסי 31/05/2013 10:59
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור