התוצאות הבחירות האחרונות והשפעתן על גוש האירו

נירה שמיר, כלכלנית ראשית ומנהלת מחלקת מאקרו כלכלה ואנליזה בנקאית, בנק דיסקונט, סוקרת את תוצאותן של הבחירות בארץ המגף, וכיצד הן משפיעות המדינה בפרט ואירופה בכלל
 | 
איטליה ברלוסקוני ברסני
תוצאות הבחירות באיטליה מאכזבות את השווקים, לאור הקושי הצפוי בהרכבת ממשלה יציבה, ועקב התנגדות העם לרפורמות וקיצוצים בתקציב הממשלה. ההשלכות השליליות צפויות להשפיע בתקופה הקרובה הן על הכלכלה הריאלית באיטליה, והן על השווקים הפיננסיים באיטליה ובעולם.

ללא צעדי התייעלות נוספים, איטליה תתקשה להתאושש מהמיתון החריף בו היא שרויה. בנוסף, ללא רפורמות וקיצוץ בתקציב הממשלה איטליה תתקשה לקבל סיוע ממוסדות הגוש.

לקראת החרפה נוספת במשבר?
תוצאות הבחירות באיטליה מאכזבות את השווקים, לאור הקושי הצפוי בהרכבת ממשלה יציבה, ועקב התנגדות העם לרפורמות וקיצוצים בתקציב הממשלה. הבחירות באיטליה הן אירוע משמעותי עבור גוש האירו, ופוגעות בטווח הקצר ביציבות הפיננסית של איטליה.

בצל היעדר רוב לאחד המועמדים וזכייתו של המועמד האנטי ממסדי למספר רב יחסית של מושבים, המשא ומתן להרכבת הממשלה צפוי להיות ארוך. כמו כן, קיימת סבירות גבוהה שיוכרזו בחירות נוספות ותוקם ממשלה זמנית. במקרה זה עד לכינון ממשלה קבועה, יעבור פרק זמן של כשלושה חודשים. תהליך זה יגרור תקופה ממושכת של אי ודאות בשווקים. אותו תהליך צפוי לעצור את ביצוע הרפורמות המבניות והריסון הפיסקאלי. ההשלכות השליליות צפויות להשפיע בתקופה הקרובה הן על הכלכלה הריאלית באיטליה, והן על השווקים הפיננסיים באיטליה ובעולם.

תוצאות הבחירות מביאות לידי ביטוי את ההתנגדות הקיימת בעם למדיניות הריסון הפיסקאלי, ווהקושי על המשך הקיצוץ בתקציב הממשלה וביצוע רפורמות מבניות. הסירוב העם לצעדים המוזכרים הינו כפעמון אזהרה משמעותי ביותר, לאור התחרותיות הנמוכה של הכלכלה האיטלקית ויחס החוב תוצר הגבוה, המחייבים התייעלות וקיצוצים משמעותיים. ללא התייעלות משמעותית בשוק העבודה, מהלך שהממשלה הקודמת התקשתה לבצע, תתקשה איטליה להתאושש מהמיתון החריף בו היא שרויה, עקב הכושר תחרותי הנמוך ביחס למדינות הגוש האחרות. בנוסף, ללא צעדי התייעלות וקיצוץ נוספים, איטליה תתקשה לקבל סיוע ממוסדות הגוש ובראשם ה-ECB.

אי הודאות הצפויה לשרור בשווקים תביא להתחזקות נכסים הנחשבים כמקלטי בטחון, החלשות האירו, ועליית המרווח בין תשואות ממשלות איטליה וספרד לאג"ח ממשלת גרמניה. בנוסף, צפויה עלייה בתנודתיות, לאור העדרה של מדיניות כלכלית ברורה ויציבה.

תוצאות הבחירות הביאו לעלייה בתשואות אג"ח ממשלת איטליה ועלייה בפרמיית ה-CDS. להערכתנו, צמיחת התשואות תימשך בטווח הקצר, אולם התשואות אינן צפויות להגיע לרמה המסוכנת של 7%, בה ביקרו בקיץ האחרון. המבחן הראשון להשפעת תוצאות הבחירות על המשקיעים צפוי היום, בהנפקת אג"ח של ממשלת איטליה בהיקף של עד 6.5 מיליארד אירו לתקופה של 5 ו-10 שנים. עם זאת, לאיטליה בסיס רחב של משקיעים מקומיים, ולכן סביר להניח כי הממשלה לא תתקל בקשיים בהנפקת החוב. להערכתנו, במידה והמשבר הפוליטי לא ימשך זמן ממושך, ממשלת איטליה לא צפויה להיתקל בקושי בגיוס חוב.


תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה