בדיסקונט מסמנים - 2 אירועי מאקרו שישפיעו השבוע על השווקים

עובד אביצור יועץ השקעות מסניף בית וגן, ושמוליק קצביאן, אנליסט ממחלקת מאקרו כלכלה, בנק דיסקונט, מציגים ומפרטים על אירועי המאקרו המרכזיים במשק המקומי ומעבר לים
חודש פברואר, צילום: Getty images Israel
בשבוע הקרוב יפורסם בישראל המדד המשולב למצב המשק, ובארה"ב יפורסם פרוטוקול ישיבת הפד. לשני אירועים אלו ישנה, במקרים רבים, השפעה על הריביות בפרט והשווקים הפיננסים בכלל.

המדד המשולב של
ביום ג' הקרוב, ה-19/02/2013, צפוי בנק ישראל לפרסם את המדד המשולב. נזכיר כי מדובר למעשה באינדיקטור החודשי המקיף והכולל ביותר שמפורסם בישראל לגבי מצב הכלכלה. חשיבותו של מדד זה גבוהה במיוחד בחודשיים הקרובים, מאחר וסימני ההאטה במשק מתגברים על רקע חולשת היצוא והריסון התקציבי בישראל. בנוסף, בנק ישראל הודיע כי לא תתקיים ישיבת בסוף אפריל. כלומר, ריביות בנק ישראל שיקבעו בסוף החודש הנוכחי ובסוף בחודש הבא, "ילוו אותנו" עד לסוף חדש מאי. להערכתנו, במידה והמדד המשולב יהיה חלש - תגדל הסבירות שבנק ישראל יבחר להוריד את הריבית בסוף החודש הנוכחי או בסוף חודש מארס.

מה יש במדד?
המדד המשולב מפורסם בכל חודש וכולל שבעה רכיבים שונים: הייצור התעשייתי, יבוא מוצרי צריכה, יבוא תשומות לייצור, פדיון ממסחר ושירותים, מספר משרות השכיר במגזר העסקי, יצוא סחורות ויצוא שירותים.

בחודש דצמבר עלה המדד המשולב ב-0.09% בלבד. למעשה, מאז אוגוסט 2012 המדד המשולב עולה בקצב איטי של כ-0.1% לחודש (קצב שנתי של כ-2%). נתון זה אמנם מעיד כי המשק ממשיך לצמוח, אך בקצב נמוך לעומת העבר. נזכיר כי מתחילת 2012 ועד לפני כחצי שנה צמח המדד בקצב גבוה יותר של כ-0.2% (קצב שנתי של 2.5%-2.8%).

ההאטה בצמיחת המשק נובעת, בין היתר, מההאטה בכלכלה העולמית שמשפיעה לרעה על היקף הסחר של ישראל. לגורם זה מתווספת החולשה בשוק המקומי, כפי שהיא מתבטאת בחולשת פדיון המסחר והשירותים. אי הוודאות לגבי הכלכלה המקומית ימשיך להיות גבוה בחודשים הקרובים: מה יהיה הרכב הממשלה? איך (ומתי) יבנה התקציב? מה יהיה המצב הגיאופוליטי? וכמובן שאלת השאלות, האם הריבית תמשיך לרדת?

שמוליק קצביאן, מכותבי המאמר
אנו מעריכים כי המשק המקומי לא יקלע למיתון, אך ימשיך לצמוח בקצב איטי ובנק ישראל יבחר להוריד את הריבית באחת משתי ההחלטות הקרובות. נציין כי שוקי המניות המקומיים כבר מגלמים במידה מסוימת האטה בישראל. במידה והמדד המשולב לא יהיה "קיצוני", לא צפויה השפעה חדה על שוק המניות.

פרסום פרוטוקול הפד
למחרת הודעתו של בנק ישראל, עתיד להתפרסם אירוע מהותי נוסף - פרוטוקול ישיבת הפד. הפרסום עתיד להיות כאמור ביום רביעי, ה-20/2/13. בנק המרכזי בארה"ב, הפד, הפך בשנים האחרונות ל"שחקן מרכזי" בשווקים הפיננסים, על רקע הזרמות הנזילות לשווקים הפיננסים. אחת לחודש וחצי מקיים הפד ישיבת ריבית שנלוות לה הודעה קצרה. כשלושה שבועות לאחר מכן מפרסם הפד פרוטוקול, בו מוצגים באריכות הדיונים והדעות השונות שעלו בישיבת הריבית.

הכלכלנים והמשקיעים ברחבי העולם עוקבים באופן מפורט "אחר כל מילה" בפרוטוקול, ומנסים להבין ממנו האם הפד צפוי לשנות בעתיד את המדיניות שלו. שינוי מעין זה עשוי להשפיע באופן חד על התשואות ושוקי המניות בארה"ב ולמעשה, בעולם כולו. החשיבות של מעקב אחר פרוטוקול הפד עולה במיוחד על רקע השיאים החדשים בבורסות ארה"ב והמרכזיות של הפד בשווקים הפיננסים.

להערכתנו, הפד לא יאותת בפרוטוקול על סיום קרוב של ההרחבה הכמותית, ובפרט על רקע הריסון הפיסקאלי בארה"ב. בכל זה מעניין יהיה לבדוק, האם ישנם סימנים בפרוטוקול שיוכלו לעזור לנו להבין איך ומתי בעתיד עשוי הפד להפסיק עם ההרחבה המוניטרית.

לעניות דעתנו, "בעולם הריביות הנמוך", ובמידה והפוליטיקאים בארה"ב יגיעו להבנות לגבי ה"צוק הפיסקאלי" (בתחילת מארס צפויים קצוצים אוטומטיים), ייתכן ושוקי המניות ימשיכו לכבוש שיאים חדשים, ובפרט כל עוד אלטרנטיבות ההשקעה האחרות מספקות ריביות / תשואות נמוכות וקיימת הסטת כספים גלובלית מאג"ח ממשלתיות למניות.


תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  שאלה לי אלייך
  דוד 17/02/2013 22:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קודם כל הכתבה נראית מקצועית וברמה אז קבלו שאפו,מאידך אם יורידו שוב את הריבית האם זה לא ישפיע שוב על מחירי הדירות? הרי ריבית נמוכה הייתה אחת הסיבות(מכמה) לעליית המחירים!
  סגור