לסמן ביומן - 2 הנתונים שישפיעו השבוע על ת"א ווול סטריט

עובד אביצור, יועץ בסניף בית וגן, ושמואל קצביאן, אנליסט מאקרו ושווקים מחלקת מאקרו כלכלה, מבנק דיסקונט, סוקרים את את האירועים הגדולים הקרבים בכלכלה המקומית ובארה"ב. כיצד ישפיעו האחד על השני?
החלטת ריבית, צילום: Getty images Israel
ברוב המקרים, הכרזת הריבית מתבצעת על ידי הבנק המרכזי בישראל בסופו של כל חודש, ביום שני הקודם ליום חמישי האחרון בחודש. להכרזה זו חשיבות בכל הנוגע לריביות שהבנקים משלמים בפיקדונות וגובים באשראי, וכמובן השפעה על שוקי האג"ח והמניות.

ביום שני הקרוב (מחר, ה-29.10) צפוי נגיד לפרסם את הכרזת הריבית. פרסום זה יהיה לאור מדד מחירים לצרכן לחודש ספטמבר שבמפתיע נותר ללא שינוי ברמה של 106.2 נקודות, לעומת תחזיות האנליסטים שצפו עלייה של 0.5% במדד. גם הציפיות לאינפלציה שנה קדימה התמתנו ועומדות קרוב לאמצע יעד האינפלציה של בנק ישראל, מה שמותיר לנגיד הבנק מרחב פעולה. למרות זאת, להערכתנו בנק ישראל יותיר הפעם את הריבית ללא שינוי ברמה של 2.25%
גרף מדד מחירים לצרכן שנה אחרונה
גרף מדד מחירים לצרכן שנה אחרונה

לנגד עינו של הנגיד עומדים שיקולים נוספים. בסך הכל המצב הכלכלי בישראל טוב יחסית ובנק ישראל יעדיף "לשמור תחמושת" ולהוריד באם תחול התדרדרות בכלכלה. בנוסף, הנגיד יעדיף לא למהר בהורדת הריבית לאור אי הוודאות הפוליטית בישראל. כמו כן, מחירי הדירות ממשיכים לעלות והורדת ריבית גורמת להזרמת ביקושים לרכישת דירות למשקיעים, שלא מסתפקים בקבלת ריבית ומחפשים אפיקי השקעה נוספים, כך שהיא עשויה לתמוך בעליית המחירים.

מאידך, הנגיד עשוי להתחשב במדיניות המוניטרית המרחיבה (=הורדות ריבית) של הבנקים המרכזים בעולם, ובעובדה ששער חליפין של הדולר והאירו נחלשו מול השקל לאחרונה (עניין שעשוי לפגוע ביצוא ודווקא לתמוך בהורדות ריבית).
כותבי המאמר: עובד אביצור שמואל קצביאן
כותבי המאמר: עובד אביצור שמואל קצביאן

לסיכום, אנו מאמינים כי השינוי הבא בריבית יהיה כלפי מטה, אולם ככל הנראה הפחתה זו לא תתבצע בהחלטה הקרובה. בנוסף, ייתכן שהנגיד יבחר להודיע בקרוב על הטלת מגבלות לגבי ענף הנדל"ן, בכדי להתמודד עם עליית מחירי הדירות באופן ישיר.


אירוע שני שעור אבטלה ארה"ב
נתון נוסף שיתפרסם השבוע (02.11.12) הוא דו"ח התעסוקה ונתוני האבטלה בארה"ב. זהו למעשה אחד הנתונים הכלכלים החשובים ביותר בעולם. הדו"ח מורכב מפרמטרים רבים הקשורים במצב התעסוקה בארה”ב, שיעור האבטלה וההשתתפות בכוח העבודה, השכר ונתונים נוספים. בעיתוי הנוכחי חשיבותו של הדו"ח גבוהה אף יותר משתי סיבות. הראשונה, הדו"ח הקודם שפורסם הפתיע מאוד לטובה. נתון חיובי נוסף יאותת על מגמה מתמשכת של דוחות חיוביים בארה"ב ויחזק את ההערכה כי קיים שיפור מתמשך בשוק העבודה ולא שינוי חד פעמי.

הסיבה השנייה, בארה"ב יתקיימו בחירות ב-06.11.12 - ארבעה ימים לאחר פרסום הדו"ח. כיצד ישפיע? נתון חיובי יסייע יותר לאובמה לזכות בקולות המתנדנדים, שעדיין לא החליטו למי לתת את קולם. נתון שלילי יסייע לרומני לזכות באותם קולות. צריך לזכור שתוצאות הסקרים מראים על כמעט שיויון וכל קול יעשה את ההבדל. תוצאות הדוח ישפיעו על כל העולם וכמובן גם עלינו בהיבט הפוליטי - עולמי ובהיבט הכלכלי, בהתאם למדיניות הכלכלית של הנשיא שיבחר.


תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  ביג לייק!
  אורלי 29/10/2012 20:16
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סקירה יפה!
  סגור
 • 1.
  הצדק צודק
  כהן יוסי 29/10/2012 11:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כל מילה נכונה (בסלע)
  סגור