שני אירועים שישפיעו על המסחר בשווקים בשבוע הקרוב

סינדי קנמון, יועצת השקעות בבנק דיסקונט, מתייחסת לפירסומים הקרובים ע"י הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל ונתוני מאקרו בארה"ב אשר צפויים להשפיע על שוקי ההון בארץ ובעולם
תרשמו ביומן, צילום: Getty images Israel
בזירה המקומית: פרסום מדד מחירים לצרכן לחודש ספטמבר ביום שני הקרוב, 15.10.12, צפויה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לפרסם את לחודש ספטמבר. תפקידו לאמוד את שינוי המחירים בסל מוצרים והשירותים הנצרכים ע"י התושבים. למדד השפעה גבוהה על קבלת החלטות במשק מצד הממשלה ובנק ישראל, ובהתאם לכך השפעה ישירה על שוקי ההון עם דגש על שוק האג"ח הממשלתיות והקונצרניות.

המדד החזוי לחודש ספטמבר צפוי לעלות בטווח של 0.4%-0.5%. עלייה זו נובעת בעיקרה מהעלאת המע"מ בשיעור של 1% (מ-16% ל-17%) ומעלייה במחירי הנפט העולמי. זוהי איננה של ביקושים, אלא כזו הנובעת בעיקרה מעלייה במחירי הסחורות. בהנחה והמדד לא יפתיע כלפי מעלה (כפי שהפתיע מדד אוגוסט בעלייה של 1%) - שוק האג"ח לא צפוי להגיב בתנודות חריגות.

יחד עם זאת, במידה ותהיה שוב הפתעה במדד, שוק ובעיקר זה הממשלתי צפוי להתאפיין בעליית שערים וירידה נוספת ברמת התשואות. מתחילת שנת 2012 מדד המחירים לצרכן עלה בשיעור של 2.1%, הציפיות הנגזרות משוק האג"ח לאינפלציה שנה קדימה 2.5% (מעל מרכז היעד של ). בטווחים הארוכים ישנה יציבות באינפלציה ברמה של 2.7%, זאת על רקע הערכות שבנק ישראל ימנע מהעלאות .

מדד מחירים לצרכן - שנת 2012
מדד מחירים לצרכן - שנת 2012; מקור: למ"ס


בזירה הבינלאומית: פרסום מדד מכירות קמעונאיות בארה"ב - RETAIL SALES
בנוסף לפרסום הלמ"ס כאמור, ביום שני 15.10.12 בשעה 15:30 שעון ישראל, צפוי להתפרסם בארה"ב מדד מכירות קמעונאיות לחודש ספטמבר. זהו נתון חשוב המצביע על השינוי בהוצאות הצרכנים בחודש הקודם. המדד נותן אינדיקציה מהירה ומדויקת יחסית לגבי מגמות הצריכה בשוק. עלייה במדד משמעותה גידול בביקוש, רווחים גדולים וכנגזרת ישירה תוביל לביקוש לעובדים - מאותתים על צמיחה, ירידה באבטלה ויצירת לחצים אינפלציוניים.

בחודשיים האחרונים עלה המדד מעבר לציפיות האנליסטים בשוק. הצפי לחודש ספטמבר הוא לעלייה במדד ברמה של 0.8%. במידה ולא יהיו הפתעות במדד, שוקי ההון אמורים להגיב באדישות לנתונים. במידה ויפתיע כלפי מעלה, נוכל לצפות לתמיכה חיובית בשוקי המניות. כמו כן, השפעה לא מבוטלת תהיה בזירה הפוליטית בארה"ב, אשר עשויה לחזק את מעמדו הנחלש של הנשיא המכהן.

ראוי לציין שבשבוע הקרוב צפויים להתפרסם שלל נתונים כלכליים מצד השוק האמריקני, ומכלול הנתונים ישפיע על התנהגות השווקים בשבוע הקרוב.

שיהיה שבוע נפלא וירוק!

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה