לסמן ביומן: 2 אירועים שישפיעו דרמטית על המסחר בשווקים השבוע

דודו מלכה, יועץ השקעות מרחבי בבנק דיסקונט מרחב צפון, מסמן 2 אירועים השבוע שאתם חייבים לסמן ביומנים
 |  (1)
דודו מלכה, צילום: יח"צ
נתון מצב התעסוקה בארה"ב לחודש ספטמבר. דו"ח זה הוא למעשה קבוצה של אינדיקטורים בשוק העבודה המבוססים על שני סקרים נפרדים. בהתבסס על סקר משקי הבית, שיעור האבטלה מודד את מספר המובטלים כאחוז מכח העבודה, נתונים נוספים מגיעים מסקר הקמה של מפעלים חדשים.

ביום שישי צפוי להתפרסם נתון מצב התעסוקה של המשק האמריקאי לחודש ספטמבר. הקונצנזוס בשוק לפני ההכרזה הינו לתוספת של 113,000 משרות לעומת תוספת של 96,000 משרות בחודש אוגוסט (נתון חיובי אך נמוך מהקצב של כ-200,000 משרות חדשות וצפונה בימים טובים יותר).

שיעור האבטלה לפי הקונצנזוס צפוי לעמוד על 8.1%, בדומה לחודש הקודם. שיעור האבטלה נמצא במגמת ירידה לאחר השיא שהיה ברמה של 10% שנקבע באוקטובר 2009 אך לעומת זאת גם שיעור ההשתתפות בכח העבודה נמצא בירידה חדה, בין היתר בגלל מתייאשים שחדלו מלחפש עבודה, כך שאם בוחנים את שני הנתונים רואים כי אין שיפור של ממש במצב האבטלה במשק האמריקאי.

יו"ר הפד בן ברננקי מודאג מאוד ממצב האבטלה בארה"ב ולכן אם נבחן את תוכנית הרכישות של MBS, נמצא כי היא עשויה לספק תמיכה לשוק הנדל"ן האמריקאי, דבר אשר עשוי לתמוך ישירות בשוק העבודה.

שיעור ההשתתפות בכח העבודה נחשב לאחד האינדיקטורים החשובים ביותר המסבירים את מצבו של שוק העבודה האמריקאי. מזה תקופה ארוכה השווקים מצפים לשינוי מגמה בנתון זה, מה שיאותת על חזרה של מתייאשים לחפש עבודה, דבר אשר יאושש את תקוות המשקיעים לשיפור אמיתי ומתמשך בשוק האמריקאי.

אם הנתונים שיתפרסמו בשבוע הבא יראו על גידול מעבר לצפוי במספר המועסקים ובכח העבודה במשק האמריקאי ונראה שיפור עקבי בנתונים נוכל לצפות לתמיכה חיובית בשוק המניות. מצד שני צריך לזכור שמדובר בנתון אחד, חיובי ככל שיהיה, משלל הנתונים שמתפרסמים בימים אלו והערכה היא שהשווקים יתנהלו בטווח הקצר על רקע תגובות לפרסומים הרבים המגיעים מארה"ב (כולל הבחירות בנובמבר) והמצב בגוש האירו הבעייתי וכן המצב הסבוך במזרח התיכון כולל אירן ועוד.
פרוטוקול הפד FOMC

ביום רביעי יפרסם ה'פד' את פרוטוקול הישיבה שהתקיימה בחודש ספטמבר, שלושה שבועות לאחר קיום הישיבה. כזכור, פרסם ה'פד' לאחר הישיבה שהתקיימה ב-13.09.12 כי ירכוש 40 מיליארד דולר של מגובות משכנתאות (MBS) בכל חודש. לפי ההודעה - הרכישות יחלו כבר בספטמבר והוא מתכנן לרכוש בחודש זה אג"ח ב-23 מיליארד דולר. בנוסף מאריך ה'פד' את תוכנית ה"אופריישן טוויסט" במסגרתה הוא יחליף נכסים עם קצר למח"מ ארוך, עוד הודיע כי הריבית הנמוכה במשק האמריקאי תישאר עד אמצע 2015.

מאז שינה הפד את מועד פרסום הדו"ח לשלושה שבועות לאחר הישיבה (ינואר 2005), המשקיעים מחכים בכיליון עיניים לדו"ח עצמו, למרות שהפד הגביר את השקיפות ואחת לרבעון מייד לאחר הישיבה הוא נותן הצהרה לגבי עיקרי ההחלטות שהתקבלו וברננקי אף מקיים מסיבת עיתונאים ועונה לשאלות.

אנליסטים ומשקיעים מתוחכמים קוראים כל מילה ומנסים למצוא בדו"ח רמזים או התבטאויות מסוימות המרמזות על צעדים שיעשה בעתיד או מילים המעידות על שינוי מדיניות בעתיד וזאת על מנת לנסות להקדים את יתר המשקיעים ולנסות להפיק רווח מתוכן הדו"ח.

בהצלחה לכולם וחג סוכות שמח!

מאת: דודו מלכה, יועץ השקעות מרחבי בבנק דיסקונט מרחב צפון.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  דודו מלכה כמעט תמיד צודק
  shkor47 01/12/2012 23:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כן השוק האמריקאי כמו שאמרת בעבר הוא אכן אטרקטיבי ביותר המניות נסחרות באפסייד של עשרות אחוזים במיוחד מניות האנרגיה כגון fslr ו ldk כמו כן אל לנו לשכוח את bcli הישראלית אשר נסחרת מעבר לדלפק חברת ביומד שיש לשים אליה לב חג שמח לכולם מ ש ח ר המשקיע הקטן ובהצלחה
  סגור