פינה חדשה - 'מנתחים את הדאו'; המכפיל החזוי על 12.1, מה זה אומר?

משה אוזקרגוז מדיסקונט בפינה חדשה ב-Bizportal יסקור מידי שבוע מניה בולטת ממדד הדאו ג'ונס. והפעם - מסתכלים על המדד מלמעלה
 |  (2)
מנתחים את הדאו; משה אוזקרגוז
שלום לכולם, לפני שנתחיל לנתח ולסקור את המדד וביצועיו בטור חדש זה שיתפרסם אחת לשבועיים, נערוך עימו היכרות קצרה ונכיר מאפייניו הייחודיים, השונים במקצת ממרבית המדדים.

מדד המניות דאו ג'ונס, או בשמו המלא - Dow Jones Industrial Average, הינו מדד המניות האמריקני הוותיק ביותר בעולם, השני רק למדד הדאו בתחום התחבורה. המדד הומצא ע"י צ'ארלס דאו, והחל להיסחר ב-1896 ברמה של 40.94 נק' בהשוואה לרמה של 12767 נק' כיום, לא כולל דיבידנדים.

כבר מזמן לא רק מניות תעשיה

משמו של המדד משתמע כי המניות הכלולות בו הן אך ורק מענפי התעשייה המסורתיים, אך לא כך הדבר. המדד כולל כיום כ-30 חברות ציבוריות גדולות מארה"ב, לעומת 12 בעבר. למעשה, רק 5 מניות מתוכן מענפי התעשייה המסורתיים. בין חברות אלו נמנות ענקיות כמו Caterpillar, MMM, United Technologies, Boeing ו-General Electric הוותיקה, הנכללת במדד מאז יום היווסדו.

החלוקה הענפית כיוםאופן חישוב המדד שונה מהמקובל - Price Weighted

משמו של המדד, "ממוצע מניות התעשייה", ניתן להסיק בטעות כי אופן חישוב המדד נקבע על פי הממוצע של המשקלות היחסיים של מניות המדד הנגזר משווי השוק שלהן. מה שבפועל מתרחש הוא שמשקל המניה נקבע עפ"י מחירה בדולרים. לדוגמא, מניית IBM, הנסחרת במחיר של 199 ד', מקבלת את המשקל הגבוה במדד - כ-11%. זאת, על אף העובדה, שלו היינו קובעים את משקלה במדד עפ"י שווי השוק שלה, הייתה ממוקמת כשנייה, ואילו חברת האנרגיה הגדולה בעולם במונחי , אקסון מוביל, הייתה הראשונה.

להלן טבלה המציגה את 6 המניות המובילות במשקלן במדד נכון למחיר הסגירה של סוף השבוע שעבר. הטבלה ממחישה את השוני בין שיטת החישוב עפ"י מחיר המניה לשיטת החישוב הרווחת עפ"י שווי שוק:בסה"כ תמחור נוח - מכפיל הרווח לשנת 2012 עומד על 12.1 ותשואת הדיבידנד החזויה על 2.7%. מדד הדאו כפי שמשתקף משקלול הנתונים של 30 החברות המרכיבות אותו באופן שהוסבר בטבלה לעיל, מציג רמת מחירים נוחה במונחי מכפילים ודיבידנד עבור אלו המאמינים שהשקעה בשוק המניות לאורך זמן מנצחת בהשוואה מול תשואות שפל כל הזמנים באג"ח האוצר האמריקניות.

- מכפיל הרווח הנוכחי, המשקף את רווחי 12 החודשים האחרונים, עומד על 12.9 ואילו המכפיל לשנת 2012 כולה, עפ"י תחזיות הרווח מבלומברג עומד על 12.1.
- תשואת הדיבידנד השנתית הצפויה לשנת 2012, בהתייחס לרמת המחירים הנוכחית, 12767 נק', משקפת שנתית של 2.7% הצפויה להאמיר לשיעור של 3% בשנת 2013.
-שיעור זה מרשים בהסתכלות לטווח ארוך, בפרט לאור מדיניות הדיבידנד הקבועה, התמחור הנוח של חברות המדד ועוצמתן הכלכלית והענפית של מרביתן.

בשבוע האחרון הציג המדד עליות מרשימות כאשר רמת 12,700 הנק' נפרצה מעלה. עם זאת, אני מעט חשדן בנוגע לרמת המדד היות שב-30/06 בדומה לשנה שעברה (סיום QE2), מסתיימת תוכנית רכישות האג"ח Operation Twist

להלן גרף המציג את ביצועי מדד הדאו בשנתיים האחרונות:


בפעם הבאה, נבחן לאלו ענפים במדד הדאו, פוטנציאל להשיג תשואה עודפת על פני מדד הייחוס בשנה הקרובה, ואילו ענפים נראה שסיימו את הסוס לשנה הקרובה. עד אז, שבוע טוב ומוצלח.

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  ם מכפיל חזוי-מכפיל הזוי-ואני מכפת לי
  ד"ר הערשל אויבערחוכע 18/06/2012 19:20
  הגב לתגובה זו
  1 0
  רק אני ואנוכי נורמלי מכולם חחח רק שכבר לו בטוח לי מי זה אני פעם היה לי אני עם מכפיל חזוי היום אין לי אני אבל הוא עם מכפיל הזוי חחח
  סגור
 • 1.
  היורו עלה ל1.3 וQQQיעלה ל67.70 !!!! (ל"ת)
  ברבור ירוק 18/06/2012 17:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור