ההאטה בשוק העבודה האמריקני פוגעת בצרכן ושמה את ברננקי על כוננות גבוהה

ההתמתנות בקצב השיפור בשוק העבודה בארה"ב צפויה להביא להאטת קצב הצמיחה של הצריכה הפרטית והעלתה את הסבירות להרחבה כמותית
 | 
ברננקי (קרדיט: Getty images Israel)
נתוני הכלכלה האמריקאית, אשר עד כה הפגינה יציבות בהשוואה למשבר בגוש האירו ולהאטה בשווקים המתפתחים, מצביעים על התמתנות קצב הצמיחה בחודשים האחרונים.

התמתנות זו באה לידי ביטוי בנתוני שוק העבודה, שמצביעים על האטה בקצב גידול המשרות החדשות. השיפור בשוק העבודה, בעקבות גידול מהיר במספר המשרות במגזר הפרטי החל מנובמבר 2011, נעצר בחודשים האחרונים. היקף המשרות החדשות במגזר הפרטי גדל בקצב איטי, ומספר המשרות במגזר הציבורי ממשיך להתכווץ.

מנגד, העלייה בשיעור האבטלה לרמה של 8.2%, נובעת מעלייה בשיעור ההשתתפות, עלייה שעשויה להצביע על אופטימיות של בלתי מועסקים באשר לסיכוי למצוא עבודה, ולכן מאפיינת מצב של התאוששות בכלכלה. עם זאת, המגמה ארוכת הטווח הינה של ירידה בשיעור ההשתתפות, והעלייה האחרונה אינה משקפת, להערכתנו, שינוי מגמה ושינוי פרמננטי בסביבה הכלכלית.

החולשה בנתונים הכלכליים בחודשים האחרונים בכלל, ובנתוני שוק התעסוקה, בפרט, עשויה לשקף תיקון חלקי להפתעה החיובית בחודשי החורף, אשר נבעה ממזג אוויר נוח שהביא לשיפור חד בנתונים הכלכליים ולגידול מהיר במספר המשרות. בנוסף, המגזר הפרטי, אשר פלט בשנות המשבר מספר רב של עובדים, הגדיל את מספר המשרות בקצב מהיר, החל מנובמבר 2011, אולם, מגמה זו אינה ארוכת טווח ולכן מספר המשרות החדשות במגזר הפרטי ימשיך לגדול אך קצב הגידול יהיה מתון יותר. לפיכך, אנו מאמינים כי שוק העבודה בארה"ב ימשיך להתאושש בקצב איטי.

ההתמתנות בקצב השיפור בשוק העבודה צפויה להביא להאטת קצב הצמיחה של הצריכה הפרטית. במהלך המשבר ב-2008 צפו כי ארה"ב תאלץ לאזן את כלכלתה ולהישען פחות על הצריכה הפרטית. אמנם, מאז חל גידול בייצוא האמריקאי, אך חלקה של הצריכה הפרטית בתוצר המשיך לעלות, והגיע לשיא של כ-71% מהתוצר. תלות זו תומכת בצמיחה איטית ומתונה בכלכלה האמריקאית. אמנם, גם בשנים של טרום המשבר הפיננסי היווה הצרכן האמריקאי קרוב ל-70% מהתוצר, אולם הסביבה הכלכלית היתה שונה. מאז פרוץ המשבר נפלטו משוק התעסוקה כ-5 מיליון עובדים (נפלטים במהלך המשבר בניכוי הנקלטים בעת ההתאוששות), שיעור האבטלה עם פרוץ המשבר עמד על 4.4% לעומת 8.2% כיום, ובנוסף, בשנים אלו חלה ירידה בשיעור ההשתתפות, ולכן מספר הבלתי מועסקים עלה אף יותר. כתוצאה, חלה פגיעה בסביבה הכלכלית של משקי הבית.

מנגד, הירידה החדה במחיר הנפט בחודשים האחרונים מגדילה את ההכנסה הפנויה של משקי הבית ותומכת בגידול בצריכה הפרטית. בנוסף, הפעילות בענף הנדל"ן מתייצבת, אמנם בהיקפים נמוכים, אך התייצבות הפעילות והמחירים תומכת בתחושת העושר של הצרכנים ובגידול בצריכה הפרטית.
אנו מעריכים כי, הצריכה הפרטית תצמח בקצב מתון יותר מאשר ברבעון הראשון של 2012, ותגרור האטה מתונה בקצב הצמיחה בארה"ב.

הירידה העקבית בהיקף המשרות החדשות, יחד עם הידרדרות משבר החובות באירופה תומכים בהרחבה כמותית נוספת, בהתאם להודעת הפד כי במידה ותחול הרעה בנתוני הכלכלה ישקול לבצע הרחבה כמותית. להערכתנו, הסבירות לביצוע הרחבה זו אכן עלתה, ולנתונים שיתפרסמו בשבועיים הקרובים תהיה השפעה מכרעת על החלטה זו. עם זאת, הרחבה כמותית אם תתבצע סביר שלא תעשה באמצעות רכישת ממשלת ארה"ב, לאור תשואת השפל אליהן הגיעו.תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה