: אלון הרבוע הכחול משתרכת מאחור

מחלקת המחקר של דיסקונט, סוקרת את מניית הרבוע הכחול בצל המיתוג החדש, הניהול והקצאת חנויות דיסקאונט של שופרסל, והתשרכותה מאחורי גדולות הקמעונאות. ללא שינוי אווירה חד ותחרות מתמשכת לא נראה שיפור באופק
 |  (1)
תמרוקים
בשנים האחרונות התאפיינה החברה בפיגור בביצועים ובאיכויות הניהול אל מול שופרסל ובהיעדר מנועי צמיחה רציניים. הירידה המתמשכת בשווי חברה מוצדקת, אך ניכר כי המניה הגיעה לאזורי תמיכה משמעותיים. כל עוד האווירה הכלכלית לא תשתפר דרמטית והתחרות בענף תהיה דורסנית, הרבוע תמשיך להשתרך מאחור, גם כמניה.

מזה שנים אנו טוענים כי איכויות הניהול של הרבוע נחותים מאלו של שופרסל -1.64% שופרסל 2,401 -1.64% שופרסל בסיס:2,441 פתיחה:2,434 גבוה:2,437 נמוך:2,397 תמורה:16,879,816 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: . הרבוע ביצעה בשנים האחרונות טעויות ניהוליות ואסטרטגיות: היא התעקשה לשמר רווחיות, בעוד השחקניות הקטנות גונבות נתחי שוק. במקרה זה הייתה זו שופרסל שהחלה במיתוג מחדש ובהקצאת חנויות דיסקאונט ואילו הרבוע, באיחור ניכר, נאלצה ליישר קו. באותו עניין, איחרה להגיב בפיתוח המותג הפרטי וכמעט בכל החלטה אסטרטגיית הייתה כמגיבה לנעשה בשוק (בד"כ חיקתה את שופרסל) ולא כיוזמת.

רכישת קבוצת B בתחום מוצרי הלא-מזון - תחום שעד היום מפסיד כסף וניכר כי חסרים לרבוע את איכויות הניהול והחזון כדי לשפר משמעותית מצב עגום זה. הסתבכות עם חרם החרדים, בבואה להפעיל את רשת AM:PM בשבת. רכישת דור אלון +0.17% דור אלון 5,289 +0.17% דור אלון בסיס:5,280 פתיחה:5,300 גבוה:5,306 נמוך:5,250 תמורה:167,311 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: בפרמיה, רגע לפני שהענף נכנס לסטרס נוסף מכיוון הרגולאטור.

לאחרונה, {אלון רבוע כחול} מהווה כמפסידה העיקרית מהמחאה החברתית. ברבעון האחרון ספגה ירידה בפדיון חנויות זהות וברווחיות. דוחות כספיים חדשים (לאחר רכישת דור אלון) אשר אינם מאפשרים להבין מי נגד מי ולהשוות לביצועי עבר. ניכר כי מנסים להסתיר ובייחוד את החוב של כל מגזר פעילות בנפרד.

למעשה, מדובר בהנהלה שכשלה במרבית המיזמים והייתה כמגיבה ולא כיוזמת לנעשה בשווקים. גם בחזית שוק ההון, ההנהלה כושלת לדעתנו. נציין, כי ההנהלה מכירה בחלק מטעויותיה ומדווחת כי מבצעת רה-ארגון הכולל צמצום מתוכנן של 15% מכח האדם וסגירת חנויות "רעות" ופתיחת חנויות חדשות. לאור התנהלות כושלת בשנים האחרונות, חובת ההוכחה על החברה - נחכה ונראה.

רגולציה נושכת בכל מגזרי הפעילות והתחרות החריפה שעשויה עוד להחריף

למדנו בתקופה האחרונה כי הרגולאטור לא רק מדבר אלא גם נושך. חברת ההחזקות אלון, ננשכת כסטייק עסיסי בתקופה האחרונה ע"י הרגולאטור: בגזרת דור אלון (בה מחזיקה החברה כ-80%) כבר הפחיתה הממשלה את מרווח השיווק בכ-25% ועדת טרכטנברג מדברת על פתיחת הענף לתחרות. הפחתה שמעבר להשלכותיה הישירות על דוחות הכספיים, יש גם פוטנציאל להגביר את התחרות בענף.

למדור 'המדריך לשוק ההון' בביזפורטל לחץ כאן

בגזרת קמעונאות המזון - התחרות והלחץ החברתי מחייבים הוזלת סל קניות, שקרתה בפועל. ההשפעה על שחקנית שעדיין "תקועה" ללא סינוף הארד דיסקאונט מתאים, כבדה. בצל סיכון להאטה כלכלית, לא רחוק היום בו תעבור מאסה קריטית של צרכנים לחנויות דיסקאונט והמותג של הרבוע, עדיין רחוק מלהיתפס כך.

אנו צופים כי שוקי הפעילות בהן פועלת החברה צפויים להיות תחת לחץ. בנוסף, החברה לא ממוצבת באופן אופטימאלי באף אחד ממוקדי עסקיה. אנו מצפים לקיטון של העוגה כולה ולצימצום חלקה של החברה בעוגה. צפי זה אינו מותיר מקום להמלצה חיובית.

הערכת שווי - מודל ה-DCF גוזר מחיר יעד של כ-16.6 ש' למניה לעומת מחיר מניה נוכחי של 13.8 ש'. נציין, כי החברה נסחרת כיום במכפיל רווח של כ- 14.7 על רווחי 2011. למרות הדיסקאונט הנדיב, ביחס לשווי המוערך, חובת ההוכחה על החברה. מותירים המלצה על "תשואת שוק" ומפחיתים את מחיר היעד לכ-16.6 ש' למניה.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  תשתית טובה אך לא מנוצלת.צריך להחליף מנהל. (ל"ת)
  שלומי 10/05/2012 18:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור