תיק ראשוני של 150 אלף שקל בתקופה הנוכחית - איך לחלק את הכסף?

נאור מנצור, יועץ השקעות בדיסקונט מתייחס לחלוקת התיק הנכונה כיום עבור לקוח עם 150 אלף שקל ומעט ידע בשוק הון
 |  (4)
דבר היועץ
במהלך אפריל נכנס לקוח לפגישת יעוץ וביקש לבנות תיק השקעות ע"ס 150 אלף שקל. לאור הריביות בפיקדונות הבנק (לקוח אשר השקיע בפיקדונות לאורך השנים האחרונות) ולאור הריבית הנמוכה ביקש להשקיע בני"ע.

הלקוח ביקש להשקיע את רוב היתרה ברכיב מנייתי לאחר שראה בעיתון את תשואת מדד ת"א 25 מתחילת השנה. ביקשתי לבחון את ידע הלקוח בשוק ההון וגיליתי חוסר ידע במספר מושגים כדוגמת , קונצרני וממשלתי, צמוד מדד ושקלי. מאחר ומדובר בתיק ני"ע הראשון של הלקוח המלצתי על בניית תיק המבוסס על הנחות העבודה של מחלקת מחקר בשילוב נקיטת משנה זהירות לאור המעבר החד מפיקדונות לני"ע ולאור מצב השווקים העולמי.

הנחות העבודה:

הערכות מחלקת מאקרו-כלכלה בבנק דיסקונט 12 חודשים קדימה היא לריבית של 2.5% ולאינפלציה 12 חודשים קדימה של 2.6%, שווקי מניות חול נמצאים במגמת ירידה לאחר מהלך עליות חד מתחילת השנה הנמשך מספטמבר 2011.

כלכלת אירופה ממשיכה להיות הנושא החם המכתיב את כיוון השווקים, עליות השערים מתחילת השנה שינו כיוון לאור שלל נתונים כלכליים אשר מציינים שמשבר גוש האירו עדיין נוכח וניתן לראות זאת בתשואות הגבוהות של מדינות בגוש (ספרד, איטליה, צרפת). שוק המניות המקומי (מדד ת"א 25)נזכר באיחור להתחיל לעלות בעקבות בעקבות מספר הודעות כדוגמת שינוי יחס הלימות ההון של הבנקים ע"י , מהלך אשר תרם לעליות שערים במניות הבנקים המהוות חלק נכבד מן המדד, מנגד יש להזכיר מתיחות במישור הגיאו פוליטי (איראן, סוריה) וההשלכות של משבר פוטנציאלי באירופה על השוק המקומי..

חלוקת תיק:

10% מניות, 90% אג"ח

מניות:

בהקשר אחר לגמרי אמר בנימין נתניהו (בתרגום חופשי) "אם זה הולך כמו ברווז, נראה כמו ברווז ונשמע כמו ברווז אז כנראה שמדובר בברווז". לכן לאור הפרסומים לגבי כלכלת אירופה והאפשרות שמדובר במשבר ארוך טווח אשר ישפיע על שאר כלכלות העולם אני רואה לנכון לא להגדיל את החשיפה המנייתית מעבר ל-10% ולבצע חשיפה זו ע"י חשיפה למדדים ע"י תעודות סל:
5% לשוק המקומי ע"י על מדד ת"א 100
5% לשוק האמריקאי ע"י תעודת סל עוקבת מדד אס אנד פי 500

אג"ח:

ציפיות האינפלציה עפ"י מחלקת מחקר (2.9 ,12 חודשים) והודעת הריבית האחרונה שבה הנגיד הודיע שגם החודש תישאר ללא שינוי, מובילים אותנו לבנות בחלק האג"חי של תיק ההשקעות תיק מוטה רכיב צמוד מדד, נוסיף על כך שמדד אפריל צפוי לעלות כ-0.9%, ונטיית המדד לעלות בחודשי הקיץ. עקב זאת אני רואה לנכון לחלק כ-50% לצמודי מדד וכ-40% לשקלי.

שקלי:

25% - אג"ח ממשלתי קצר/ לאור הסבירות שהאינפלציה תהיה נמוכה מציפיות השוק.
10% - אג"ח ממשלתי שקלי מח"מ 2-5.
5% - אג"ח קונצרני שקלי ע"י תעודת סל על מדד התל בונד השקלי או ע"י קרנות נאמנות המשקיעות ברכיב זה ( זו ניתן לאתר ע"י יועצי ההשקעות במערכות הדירוג הפנימיות, חשיבות לקרן בדירוג גבוה אשר הראתה ביצועים גבוהים מעל מדד היחס).

מדדי:
25% - אג"ח ממשלתי מח"מ 2-5, התשואות בו אמנם נמוכות ויניבו את תשואת המדד אך בשלב זה עדיפות לנקיטת משנה זהירות והיצמדות לנכסים בעלי תנודתיות נמוכה.
15% - אג"ח קונצרני מח"מ קצר בדירוגים גבוהים ע"י קרנות נאמנות המגבילות את עצמן במח"מ ובדירוג עדיפות לרכישת אג"ח ישירות.
10% - חשיפה לאג"ח בדירוג A.

לסיכום:

המשבר באירופה עדיין על הפרק ואת השלכותיו לא ניתן לחזות ולכן בשלב זה אני רואה לנכון לצמצם רכיב מנייתי אך עדיין להישאר חשופים באמצעות מדדים מאחר ולא ניתן לתזמן את השוק. במרבית התיק אני רואה לנכון להשקיע בשלב זה באג"ח ממשלתי (שקלי וצמוד כ-60%) לאור התנודתיות בשווקים , אך עדיין להיות מוטים כלפי צמודי המדד לאור ציפיות האינפלציה הנגזרות משוק האג"ח.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  חסרות התשואות הצפויות של כל אפיק והתיק עצמו
  משקיע 27/04/2012 18:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין הגנות מפני ירידות במניות ו/או עליה משמעותית בריבית למה לא לקנות קרן/סל בהרכב דומה?
  סגור
 • 3.
  יש ניסיון
  משקיע 26/04/2012 22:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם להשקיע לפ המלצות שלו כז רווח יהיה בין 3-4 % נגיד 4 % צריך להוריד בארך 0.35 % דמי קניה ומכירה ו גם דמי משמרת יצא רווח 3% יצא 4500שח שממנו משלמים מס על רווח הון נשאר 3375 שח אחלה רווח על 150 אלף חחחחחחחח ו זה במקרה כ טוב !!!!
  סגור
 • 2.
  מרשים ביותר (ל"ת)
  אבי 25/04/2012 08:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  מי שחיכה עד עכשוו כבר עשה טעות!
  ברק 25/04/2012 00:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השאלה עד כמה האג" חים הקונצרניים ימשיכו לעלות ועד מתי.
  סגור