מדד היורוסטוקס 50 - מספק תמחור אטרקטיבי ופיזור סיכונים באירופה

משה אוזקרגוז, מחלקת מחקר בנק דיסקונט סוקר את אחד המדדים המובילים בשוק ההון האירופי, מדד היורוסטוקס 50, ומציג את כדאיות ההשקעה בו
(צילום: Getty images Israel)
מדד היורוסטוקס 50 הוא אחד המדדים המובילים באירופה המורכב מ-50 מניות של חברות "בלו צ'יפ" המאופיינות במוניטין חזק, אמינות ויכולת לפעול בתנאי שוק שונים ממדינות האיחוד האירופי ובעיקר מגרמניה וצרפת.
לאחרונה, חלה ירידה בפסימיות בנוגע לעתיד גוש האירו לפחות בטווח הנראה לעין. זאת, לאור הצלחת צעדי הבנק המרכזי האירופי להקלת מחנק האשראי, הן ע"י הלוואות ט"א למגזר הבנקאות והן ע"י רכישת ריבוניות בעייתיות.

נראה כי בניגוד לבנק המרכזי של ארה"ב שהודיע על עצירת ההקלות הכמותיות, המצב באירופה שונה לאור הצמיחה החלשה ועשוי לדרוש הקלות נוספות. זו עשויה להוביל להחלשות שער החליפין ולעודד את שוקי המניות.
התאמה - לאלו המעוניינים הרכיב את תיק חו"ל בהתאם להמלצת הקצאת הנכסים בחו"ל של מחלקת מחקר, אנו ממליצים להיחשף לאירופה במשקל של עד 15%, כאשר ניתן להיחשף למדד ע"י תעודות סל מנוטרלות שער חליפין.

פיננסים כמשקולת - מדד היורוסטוקס 50 היה אחד המדדים החלשים והמאכזבים בשנים האחרונות. חלק גדול מביצועי החסר של המדד מקורם בחשיפה גבוהה של - 25% לענפי הבנקאות והביטוח הרגישים. אלו, הושפעו רבות ממשברי אשראי קיצוניים בשנים האחרונות. הראשון, משבר הסאבפריים בשנת 2008, והשני, משבר חובות ריבוני אירופי בשנת 2011. ייתכן, ומשקולת זו תהפוך למנוף לביצועי המדד ככל שההתאוששות הכלכלית תתייצב בעתיד.

תמחור אטרקטיבי - מכפיל הרווח החזוי ל 2012 עומד על 9.8 ותשואת הדיבידנד השנתית הנוכחית עומדת על 4.75%. למרות סיכוני היבשת, החברות המרכיבות את המדד מאופיינות במכירות גלובליות כאשר שני שליש מהן מצרפת ומגרמניה. תמחור אטרקטיבי זה ופיזור הסיכונים ייתכן ומאפשר הזדמנות השקעה לטווח ארוך לבעלי אורך נשימה ברמת 2500 הנק'.

איתות טכני - בטווח הקצר שוקי המניות הגלובליים עשויים להתממש לאור מהלך העליות הרצוף מאוקטובר אשתקד. עם זאת, המצב הטכני של המדד כיום מזכיר במידה את ההתאוששות מיוני 2009, כאשר עפ"י גרף יומי הממוצע הנע ל- 50 יום חוצה מעלה את הממוצע הנע ל-200 יום, מה שהוביל בעבר לעליות שערים נאות בחודשים שלאחרי, ראה גרף מצ"ב.

ניטרול חשיפה מטבעית - מבדיקה שנערכה, ניטרול חשיפת המטבע בשנים האחרונות הפחיתה את סטיות התקן של המדד וזה הניב גבוהה יותר מחשיפה לא מנוטרלת. על כן, המלצתנו היא לתעודות סל מנוטרלות שע"ח - בה הלקוח גם נהנה מהפרשי ריביות נטו בניכוי מרווח (משתנה בין החברות) בין האירו לשקל המתווסף לתשואת הדיבידנד הגבוהה גם כך.

להלן גרף מדד היורוסטוקס יחד עם ממוצעים נעים ל-50 ו-200 יום משנת 2006 ועד 2012 לעיונכם:חלוקה ענפית ומניות בולטות במדד EURO STOXX 50תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה