"אקזיט" של 3 מיליון שקלים - איך לחלק את הסכום הזה כעת בין מניות לאג"חים

משה כהן מדיסקונט מתייחס השבוע לחלוקת התיק המומלצת עבור לקוח אמיד ביותר, שאין לו תוכניות לכסף ב-3 השנים הקרובות
משה כהן
אנו קוראים מידי יום בעיתונות הכתובה ובאתרי אינטרנט, כתבות ומאמרים של אנשי השקעות מהארץ ומהעולם הנחלקות לשתי אסכולות עיקריות: האופטימיים שביניהם סבורים כי המצב הנוכחי בשווקים יוצר הזדמנות כניסה טובה לשוקי המניות והאג"חים, ואילו הפסימיים סבורים כי הגרוע מכל עוד לפנינו.

אם נבחן את השווקים באירופה ובארה"ב, נראה כי באירופה, קיימת רגיעה באשר למשבר החובות בגוש האירו, עם גיבוש הסדר החוב ביוון. בנוסף אנו עדים לירידה בתשואות האג"ח של ממשלות ספרד ואיטליה. בארה"ב מעקב אחרי נתוני התעסוקה במשך שלושת החודשים האחרונים מצביע על שיפור ניכר ביצירת מקומות עבודה, דבר המצביע על התאוששות הכלכלה האמריקנית. כל אלה מלווים בעליית שערים נאות בשווקי המניות בחו"ל.

מאידך אנו עדים למחירי נפט מאמירים וחשש מאי יכולתן של ממשלות אירופה לצמצם את גירעונותיהן העצומים בשנים הקרובות ובכך להגיע למצב של חדלות פירעון.

לפי ה-OECD הכלכלה בישראל נראית יחסית לכלכלות מפותחות אחרות טובה ויציבה יותר, אך מאידך המצב הגיאופוליטי והרגולציה על מספר ענפים במשק, בנוסף להשפעות משוקי חו"ל שהוזכרו לעיל יוצרות חששות לגבי שוק ההון המקומי.

השינויים המתרחשים בשוקי ההון בקצב מהיר והמידע הסותר שנחשף אליו הציבור, מותירים את רוב האנשים מבולבלים ומתקשים לקבל החלטות. רוב הלקוחות שמגיעים למרכז ההשקעות מקבלים את המידע הדרוש להם מהיועץ האישי שבונה את התיק בהתאמה אישית ומייעץ לו על פי הנתונים המתקבלים ממנו ועל פי זאת מקבל החלטה.

כדוגמא, ירין צמח-כהן, לקוח בשנות ה-40 לחייו, עובד בחברת ביו-טכנולוגיה מאוד מצליחה שנמכרה לאחרונה לחברה אמריקנית ובעקבות המכירה ירין תוגמל בכ-3 מיליון ש'. ללקוח כחצי מיליון ש' נוספים בתכנית חסכון ופיקדונות בטווח של 3 שנים. ירין הגיע למרכז ההשקעות וביקש שאעשה לו סדר ואמליץ לו על תיק השקעות שמתאים לתקופה.

בעת בירור צרכים עם הלקוח, הוא הביע בפניי כי אין לו מטרה ספציפית לכספים בשלוש השנים הקרובות, וציין כי חשב על הרכב תיק בטווח 25%-30%בסיכון גבוה ואת היתרה ברמת סיכון נמוכה עד בינונית.

הנחות עבודה שהוצגו ללקוח והיוו בסיס לבניית התיק הן:
- המשך תנודתיות ואי ודאות בשוקי ההון בארץ ובעולם.
- צפויה שנה קדימה 2.9%.
- צפויה שנה קדימה 2.5%.

הרכב התיק שהוצע ללקוח:
15% מהתיק יוקצו לרכיב המנייתי באופן הבא:
- 9% יוקצו בהשקעת שוקי חו"ל - עיקר החשיפה תהיה לשוק המניות האמריקני באמצעות מדד S&P500 וכן השקעה בסקטורים דיפנסיבים כגון בריאות ומוצרי צריכה.
- כמו כן מומלץ להשקיע במדד מניות עולמי .
בשל עליות ב-6 החודשים האחרונים בשוקי חו"ל מומלץ לבצע את החשיפה בהדרגה.
- 6% יוקצו להשקעה בשוק המניות המקומי באמצעות רכישת על מדד ת"א100 וחשיפה לסקטור הגז בארץ.

הסיבה לחלוקה זאת נעוצה בסיבות שפורטו לעיל.
- 40% מהתיק יוקצה להשקעה ברכיב המדדי
כ-30% מהאפיק מומלץ להשקיע באג"ח החברות בדירוג AA כ-8% באג"ח בדירוג A וכ-2% באג"ח חברות high yield עם טווח לפדיון של בין שנתיים לחמש שנים. החשיפה תעשה באמצעות קרנות נאמנות ואו תעודות סל מתמחות.
- 40% מהתיק יוקצה להשקעה ברכיב השקלי בתיק מאחר והשקענו 40% באג"ח קונצרנית באפיק המדדי מומלץ ברכיב השקלי להשקיע באג"ח ממשלתי בלבד על מנת לא ליצור סטיית תקן גבוה מדי. טווח הפדיון המומלץ באפיק זה הוא קצר - בינוני. החשיפה תעשה באמצעות סטרייט, קרנות נאמנות, תעודות סל או קרנות מחקות.
- 5% יוקצה להשקעה באג"ח חו"ל.


אין האמור לעיל להחליף ייעוץ אישי וחוות דעת מול יועץ השקעות.


תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  שנים העולם במדיה מסתיר בפלסטר לדחות קריסה!!! (ל"ת)
  מיתון2012-13 15/03/2012 13:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  תותח!!! (ל"ת)
  יוסי 15/03/2012 11:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור