אנליסטים באירופה חושבים שהתמריצים החדשים של ה-ECB משדרים פאניקה

"המהלכים עליהם הכריז ה-ECB הם הימור, שכן השפעתם צפויה להיות מועטה מאד לצורך התמודדות עם האיומים המרכזיים", מעריכים כלכלנים באירופה

 |  (1)
נשיא הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, צילום: AFP
תכנית התמריצים החדשה עליה הכריז הבנק המרכזי באירופה (ECB) תהיה בעלת השפעה מועטה על הכלכלה האירופית המקרטעת ולצורך התמודדות עם הסיכונים המרכזיים שלה, כך מעריכים אנליסטים באירופה.  
נזכיר כי ביום חמישי נשיא הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, אמר כי הריבית תישאר ברמת השפל הנוכחית לפחות עד דצמבר. תחזיות הצמיחה של גוש האירו הופחתו והוכרזה תכנית תמריצים נוספת לבנקים באירופה (לכתבה המלאה). "ההצהרה של ה-ECB משדרת פאניקה במקצת, שכן תרחיש הבסיס של הבנק המרכזי האירופאי עדיין צופה התאוששות הדרגתית, והתחזיות לשנים 2020 ו-2021 לא תוקנו כלפי מטה", כתב קרסטן ברזסקי (Carsten Brzeski), הכלכלן הראשי של בנק ING הגרמני במסר ששיגר ללקוחות הבנק.
"המהלכים של ה-ECB אינם מפתיעים במיוחד, אולם העיתוי של ההודעה מפתיע", הוסיף ברזסקי. "המהלכים עליהם הכריז ה-ECB הינם גם קצת בבחינת הימור, שכן השפעתם צפויה להיות מועטה מאד לצורך התמודדות עם האיומים המרכזיים על כלכלת גוש האירו, אשר על פי הבנק המרכזי של אירופה, נובעים ממקורות חיצוניים".
דראגי אפילו הודה בכך במסיבת העיתונאים שהתקיימה לאחר ההודעה על החלטת הריבית הרשמית של ה-ECB. "אנו מודעים לכך שהחלטותינו (לגבי תכנית התמריצים) בהחלט מגבירות את חוסנה של כלכלת גוש האירו, אך האם התכנית יכולה להתמודד עם הגורמים המכבידים על כלכלת גוש האירו בשאר העולם? התשובה לכך היא לא", אמר דראגי לכתבים, והוסיף כי מדיניות מגן (הטלת מכסים) ומתחים גיאופולטיים הינם בין הסיכונים החיצוניים האמורים.
כלכלת גוש האירו רשמה את קצב הצמיחה הנמוך ביותר מזה 4 שנים ברבעון האחרון של 2018, כך עולה מהנתונים שפורסמו בחודש ינואר. לאחרונה, גם נתוני הייצור הצביעו על האטה בפעילות הכלכלית, זאת על רקע החששות לגבי הצמיחה העולמית, מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, וחולשה בשווקים המתעוררים.
"בנוסף לתמריצים מקומיים, עבור שינוי מגמה בכלכלה האירופאית, נדרש ריבאונד בביקושים בשווקים המתעוררים כדי לשפר את סיכויי ההתאוששות של גוש האירו", אמר טילמן גלר (Tilmann Galler), אסטרטג שווקים גלובליים בג'יי.פי מורגן ניהול נכסים, בהודעה ללקוחות ביום שלישי.
ה-ECB חתך את תחזית הצמיחה שלו לשנת 2019 ל-1.1% לעומת תחזית קודמת לצמיחה של כ-1.7% מחודש דצמבר. בנוסף, ה-ECB הוריד את תחזיות האינפלציה לשנת 2019. האינפלציה השנתית צפויה להגיע השנה ל-1.2%, לעומת התחזיות מחודש דצמבר ליעד אינפלציה של 1.6% ולעומת יעד האינפלציה של הבנק המרכזי האירופאי מעט נמוך מ-2%.
"אני תוהה האם בכלל ה-ECB יעלה את הריבית במחזור הכלכלי הנוכחי", אמר כריסטוף שון, מנכ"ל Axioma, ל-CNBC ביום שישי, בהתייחס לדעיכה הממושכת של הכלכלה באירופה.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  דוגמא מהדוד סם
  החולמים בעמידה 10/03/2019 15:44
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אם במשך שנים מטפלים בבורסות במקום לטפל בבעיות הכלכליות זאת התוצאה...תזרימו עוד כסף לבורסה ותמשיכו לחלום...בעמידה
  סגור