ביהמ"ש בפריז גזר על UBS קנס של 4.2 מיליארד דולר - המניה נופלת

לכאורה שלח עובדים לשדל עשירים במהלך אירועי ספורט או מוזיקה בצרפת, למקם את כספם בשווייץ והואשם בהלבנת כספים חמורה ופעילות בנקאית בלתי חוקית
 | 
UBS. תחזית ל-2019, צילום: Istock
בית המשפט בפריז הרשיע את בנק ההשקעות השוויצרי UBS בהלבנת כספים חמורה ופעילות בנקאית בלתי חוקית, וגזר על הבנק לשלם את הקנס הגבוה ביותר שפסק בית משפט בצרפת אי פעם של יותר מ-3.7 מיליארד אירו (כ-4.2 מיליארד דולר), בגין סיוע ללקוחות עשירים צרפתים להתחמק מתשלומי מס, ובכך חתם את אחת מפרשות המס הגדולות ביותר בצרפת. מניית UBS צוללת ב-4% בוול סטריט.
ב-UBS מכחישים את העבירות ומתכוונים לערער על הפסיקה. ב-UBS טענו כי ההרשעה הושגה בהסתמך על האשמות בלתי מבוססות של עובדים לשעבר והתבססה על דעות קדומות בצרפת נגד פרקטיקות המס השווייצריות. ב-UBS עמדו על כך שהבנק מציע רק "שירותים לגיטימיים וסטנדרטים לפי החוק השוויצרי, שהינם נפוצים גם בתחומי שיפוט אחרים".
לדברי רוני גלמור, מנהלת מחלקת אגח חול, אי בי.אי בית השקעות, "הרווח הנקי של הבנק ב-2018 עמד על 4.9 מיליארד דולר ועד כה הפריש הבנק כמחצית מהסכום - 2.46 מיליארד דולר להוצאות משפטיות. כתוצאה מתשלום הקנס, יחס ההון (CET1) של הבנק יקטן, באופן בו, ככל הנראה יצטרך הבנק להנפיק אג"ח קוקו בהיקף של כ-1.5-1.3 מיליארד דולר בגין הקנס בכדי לעמוד בדרישות ההון עד שנת 2020, או לחילופין להקטין חלוקת דיבידנד ורכישות עצמיות של מניות".
בית המשפט הורה על קנסות פליליים ואזרחיים על שלוחת UBS בצרפת ועל חמישה מנהלים בסך כולל של יותר מ-4.5 מיליארד אירו, בנוסף לעונשי מאסר על תנאי שנגזרו על המנהלים.
החוקרים טענו כי הבנק השוויצרי שלח עובדים לשדל עשירים במהלך אירועי ספורט או מוזיקה בצרפת, למקם את כספם בשווייץ. הנכסים שלכאורה הוסתרו באופן בלתי חוקי על ידי לקוחות צרפתיים בשוויץ בשנים 2004-2012, הסתכמו בכ-10 מיליארד אירו (10.75 מיליארד דולר).
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה