נתוני ייצוא וייבוא חזקים באוקטובר שולחים את אסיה לעליות

עודף הסחר הכללי של סין נאמד בכ-34.01 מיליארד דולר, נמוך מתחזיות האנליסטים שעמדו על 35 מיליארד דולר. החלשות היואן סופגת את מרבית ההשלכות של מלחמת הסחר
 | 
סין, צילום: גיא בן סימון
המדדים המובילים באסיה נסחרים כעת בעליות שערים, וזאת על רקע נתוני ייבוא וייצוא חזקים מכיוון סין שפורסמו הבוקר. הניקיי טיפס הבוקר 1.8% ושנחאי נסחרת כעת בעליה של 0.2%. הונק קונג מוסיפה 0.8%.
{ניקיי 225}
{שנחאי}
{האנג סנג}
נתוני הייצוא והייבוא לחודש אוקטובר הראו עודף סחר של 31.78 מיליארד דולר מול ארה"ב, נמוכים מהשיא של 34.13 מיליארד דולר שנרשם בחודש שעבר. עודף הסחר הכללי של סין נאמד בכ-34.01 מיליארד דולר, נמוך מתחזיות האנליסטים שעמדו על 35 מיליארד דולר. 
הייצוא בדולר עלה בכ-15.6% לעומת השנה שעברה, גבוה מתחזיות האנליסטים, שצפו עליה של 11%, וגבוה מנתוני ספטמבר שהראו עליה של 14.5% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. בגזרת הייבוא בדולר, נרשמה עליה של 21.4% לעומת השנה שעברה, גבוהה בהרבה מתחזיות האנליסטים שעמדו על 14%.
נציין כי לעודפי הסחר של סין חשיבות רבה מזווית מלחמת הסחר אותה מנהל נשיא ארה"ב כנגד המדינה, בניסיונות לאזן את מאזן עודף החסר שלה מול ארה"ב. אך נראה כי גם עם רמות המכסים הגבוהות אותן מטיל טראמפ, הירידה החדה במחיר היואן סופגת את מרבית ההשפעה של המכסים. עם זאת, על פי האנליסטים, מדובר בנתונים שמקורם לפני שהמכסים החדשים הכו בסין, ולכן הוא צופים לחץ בחודשים הקרובים.
ביינתים בארה"ב, תוצאות בחירות אמצע הקדנציה צפויות להביא למספר שינויים משמעותיים על הדרך שבה טראמפ יוכל להשיג את מטרותיו אך התוצאות אינן יכולות להיות משמעותיות למדיניות הסחר של ארצות הברית. עם זאת, סביר להניח כי מדיניות "אמריקה ראשונה" של טראמפ לא תשתנה בצורה משמעותית, גם עם הזכייה של הדמוקרטים בבית הנבחרים, אומרים אסטרטגים בארצות הברית.
התוצאות של בחירות האמצע צפויות לקרוא תיגר על הנשיא טראמפ במספר תחומים, כשביניהם ההוצאות הצבאיות, אולם בגזרה של מדיניות סחר החוץ, אחד התחומים הרלוונטים ביותר לקהילה הבינלואמית, טראמפ ימשיך לפעול עם תמיכה מבית ויוכל לקבוע את התנאים בנושא זה ללא קשר לחלוקה של הקונגרס.
הסיבה לכך היא כי "לקונגרס אין יכולת רבה לשלוט במדיניות הסחר", כתבו אנליסטים ב- RBC Capital Markets. במקום זאת, "למשרד הסגול יש סמכויות מרחיקות לכת לפעול באופן חד-צדדי", כלומר הנשיא צפוי "להמשיך לדחוף את סדר היום המסחרי שלו", הם המשיכו.
"זה הולך להיות אותו דבר, אם לא יותר גרוע, במונחים של ארה"ב וסין", אמר סטיבן אוקון, יועץ בכיר של מקלארטי ושות' ל-CNBC, בזמן שתוצאות הבחירות החלו להגיע. הדעה הרווחת היא כי שני היריבים הפולטיים, הדמוקרטים והרפובליקנים יתמכו בעמדה הקשוחה  בנושא הסחר מול סין והקניין הרוחני. המשמעות לכך היא שטראמפ עשוי להנות מגיבוי מצד שתי המפלגות על מנת לקדם את האינטרס האמריקאי ולהפחית את הגרעון הדו צדדי מול בייג'ין.
יש פחות שטח ביניים למדיניות סחר מאשר בעבר", אמר דיוויד אדלמן, שגריר ארה"ב לשעבר בסינגפור ופרופסור באוניברסיטת ניו-יורק, ל- CNBC לפני שהגיעו התוצאות של בחירות האמצע. "הדמוקרטים הפרטיזנים היו באופן מסורתי מפלגה פרוטקציוניסטית יותר בעוד טראמפ והרפובליקנים מאוד ניציים בכל הקשור לסין".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה