הניסוי הכלכלי הגדול של הבנק המרכזי בבריטניה ממשיך להסתבך

כאשר האינפלציה ממשיכה לצבור תאוצה וכאשר הצרכנים הפסיקו לקנות, הגיע התור של הממשלה לעדכן את התחזיות למטה, בקרוב בשאר הכלכלות?

 | 
הניסוי הכלכלי הגדול של הבנק המרכזי בבריטניה ממשיך להסתבך
ב-9 השנים האחרונות, הבנקים המרכזיים השתמשו בנתוני האינפלציה החלשים להצדיק את המשך המדיניות המוניטארית האולטרה מרחיבה- ריביות אפסיות, והזרמות כספים אדירות לשווקים. לשם המחשה מתחילת 2017 יותר מ-2 טריליון דולר זרמו לשווקים, יותר משיא המשבר ב-2009-2008. אבל מה קורה אם הבנקים המרכזיים מצליחים לבסוף לגרום לאינפלציה? הכל נופל כמו מגדל קלפים. כפי שכתבנו בעבר באתר (לכתבה המלאה), הניסוי הכלכלי בבריטניה מגיע לנקודה מעניינת ומסוכנת בו זמנית.
ממשלת בריטניה חתכה מוקדם יותר היום את תחזיותיה הרשמיות לצמיחה כלכלית בממלכה, והיא צופה גרעון ממשלתי גדול בשנים הקרובות. ע"פ התחזית העדכנית, התמ"ג יגדל ב-1.5% בלבד ב-2017, וב-1.3% בלבד ב-3 שנים הבאות. נזכיר כי התחזית הקודמת עמדה על צמיחה של 2%. בתוך כך, הודיע שר האוצר כי בכוונתו לשים בצד 3.9 מיליארד דולר בשנתיים הקרובות לטובות תהליך ההפרדות של בריטניה מהאיחוד האירופאי.
העדכון מטה של הממשלה מגיע ברקע לצניחה חדה  בפעילות הכלכלית במדינה. נתון המכירות הקמעונאיות שפורסם מוקדם יותר החודש הצביע על ירידה בשיעור שנתי של 1%, כאשר הנתון בחודש ספטמבר הצביע על עלייה שנתית של 1.9%, שינוי חד שמצביע שוב על המצב המסוכן שהסקטור הפרטי הגיע אליו לאחרונה. נציין כי מדובר בשינוי החד ביותר מאז משבר 2008.
בדומה לרוב הבנקים המרכזיים בעולם המערבי, יעד האינפלציה של הבנק המרכזי בבריטניה הוא 2%, בדומה לשאר הבנקים המרכזיים הבנק דאג להוריד בשנים האחרונות את הריביות לרמה אפסית. אך בניגוד לשאר המדינות בעולם, נראה כי האינפלציה  בממלכה מתפרצת הרבה יותר מהר. לאחר שקצב עליית המחירים במדינה עקף את רמת 2% בתחילת השנה טענו בבנק המרכזי כי המצב זמני. אך הנתונים של החודשיים האחרונים לא משאירים ספק האינפלציה פה כדאי להישאר. הנתון האחרון שפורסם לפני כשבועיים אמנם הצביע  שהאינפלציה הכוללת במדינה נשארה ברמה של 3% (חודש שני ברציפות), אך המעניין הוא האינפלציה במזון שקפצה לרמה של 4% בחישוב שנתי, ופוגעת בעיקר בשכבות החלשות באוכלוסייה.
מחיר המזון בממלכה: ממשיכים לטפס

 
האם יש דרך לעצור את האינפלציה?
הדרך המקובלת בעשורים האחרונים לטפל באינפלציה היא עלייה בריביות, אך המצב איננו אפשרי כעת לנוכח העובדה שהציבור באנגליה ממונף בצורה קיצונית. נזכיר, קצב עליית החוב בשנים האחרונות עמד על 10% בעוד שהטיפוס בשכר הסתכם ב-1.5% בלבד. במילים פשוטות: הציבור חיי על הלוואות בשנים האחרונות, איך הציבור יעמוד בהחזרי הלוואות גבוהים יותר? שאלה טובה שלאף אחד כרגע אין תשובה.
.
מוקדם יותר החודש הודיע הבנק המרכזי במדינה כי הוא מעלה את הריבית לראשונה מזה מספר שנים, כפי שניתן לראות בגרף: העלאת הריבית זניחה ביותר וקשה לראות כיצד היא משפיעה על האג"ח.
 
נותר רק לחכות ולראות כיצד הבנק המרכזי במדינה ינווט את הכלכלה, הפתרון שיתקבל בממלכה יתקבל בעתיד בשאר המדינות.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה