האם הכסף בבנקים האירופאים בטוח? שימו לב לשינוי התקנות האחרון

בעוד מריו דראגי ממשיך לפזר גם היום אופטימיות בנוגע למערכת הבנקאית בגוש האירו, השינוים הצפויים כבר מעוררים סערה.
 |  (1)
במרכז
משבר הבנקאות באירופה מלווה את השווקים כבר מספר שנים ללא יכולת אמיתית לפתור את הבעיה. למרות האופטימיות הרבה שפיזר הבוקר יו"ר הבנק המרכזי באירופה, מריו דראגי, כאשר טען כי המערכת הפיננסית בגוש האירו מפגינה חוסן מרשים, כאשר יחס ההון הכולל של הבנקים הגדולים גדל ביותר מ-170 נק' בסיס מאז תחילת 2015, נראה כי בפועל הבנק מתכונן ברצינות לתרחיש של נפילה של בנקים, במיוחד במדינות החלשות בגוש (יוון, ספרד,איטליה,פורטוגל).
שימו לב למסמך "תיקונים למסגרת ניהול המשבר האיחוד" שפרסם הבנק בשבוע שעבר ומעיק על סקטור הבנקאות באירופה. ע"פ הדו"ח, הבנק שואף לבטל את הביטוח בסך של עד 100,000 יורו שמעניק היום הבנק למפקידים בבנקים באירופה. כמו כן, במקרה של סכנה ליציבות של בנק ביבשת, הבנק יהיה רשאי להגביל את המשיכות מהבנק ל"כמות נאותה" לתקופה של של 5 ימי עסקים, ובמידת הצורך תקופה זו תורחב ל-20 ימי עבודה. בתקופה זו מקווים בבנק המרכזי שיוכלו לייצב את הבנק הכושל ולמנוע מצב של ריצה לבנק.
נראה כי הדו"ח שפורסם מפעיל בשבוע האחרון לחץ במניות הבנקים במדינות החלשות בגוש שמועדות לפורענות, דבר המזכיר נבואה המגשימה את עצמה. סקטור הבנקאות ביוון, מדינה שחוותה בשנים האחרונות משבר רב של משברים, צנח אמש עד 9%. סקטור הבנקאות באיטליה, עוד מדינה בגוש שמועדת לפורענות, יורד הערב 1.2% ומשלים ירידה של מעל 8% מתחילת אוקטובר. מניות הבנקים בספרד ביצעו מהלך דומה. נזכיר כי ע"פ הערכות של הבנק המרכזי, סך החובות הבעייתיים באיחוד מגיע ל-884 מיליארד יורו, כרבע מהסכום מרוכז בבנקים האיטלקים.
הבעיה הנוספת של הבנקים באירופה היא החוקים שנכנסו לתוקף מוקדם יותר השנה ומגדילים משמעותית את הסיכון לבעלי המניות בבנקים החלשים . ע"פ החוקים החדשים, אם הבנק לא עומד בדרישות ההון ואיננו מסוגל לגייס כסף, רשויות הפיקוח באירופה יכולות לכפות על מחירה של הבנק תמורה יורו בודד בלבד, בעלי המניות במצב נושאים בכל ההפסד. הכללים החדשים באו להוריד את הנטל ממשלם המיסים שהציל בעשור הנוכחי אינספור בנקים. כך היה מוקדם יותר השנה בספרד, כאשר Banco Santander רכש את הבנק המתחרה Banco Popular לאחר שהאחרון נכשל בגיוס ההון. הבנק שהיה שווה 1.6 מיליארד אירו בעת הקריסה, נמכר תמורת יורו בודד.
ויש מי שמהמר ובגדול על נפילה של בנקים בגוש האירו: לפני כחודש ריי דליו, מנהל קרן הגידור הגדולה בעולם- ברידג'ווטר,טען כי הקרן פתחה פוזציות שורט בגובה של מעל 700 מיליון דולר נגד המערכת הבנקאית באיטליה. זוהי הפוזיציה שורט הגדולה ביותר בשווקים באירופה נכון להיום.
לאחר הלחץ מכירות בימים האחרונים נותר רק לחכות ולראות האם מדובר במשבר בנקאי חדש באירופה, או מגמה חולפת.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  ההונאה הגדולה בהיסטוריה- הבנקי- והם עדיין לא " יושבים"
  כותבי תרחישים 17/11/2017 20:26
  הגב לתגובה זו
  9 0
  בן שלום ברננקי אמר/שאל מדוע הבנקאים לא יושבים(ליד אולמרט) עקב ההונאה הגדולה =במצב של נפילת הבנקי= גם השלטון נופל יוצא =שהשלטון והבנקי= קשורים זה בזה=נגד האנושות= ראו היכן קראתם
  סגור