לראשונה: אסיה עקפה את ארה"ב במספר המיליארדרים

אם תימשך המגמה הקיימת, סך ההון של המיליארדרים באסיה יעלה על זה של עמיתיהם בארה"ב תוך ארבע שנים
 | 
שטרות דולר, צילום: Istock
קבוצת UBS ו-PwC פרסמו היום את הסקר השנתי המשותף שלהם, אשר הציג תמונה שעוד לא נראתה בעולם הפיננסי - לראשונה, מספר המיליארדרים באסיה עקף את זה של ארה"ב, למרות שרוב ההון מרוכז עדיין בארה"ב. עוד עולה מהדו"ח כי הונם של המיליארדרים שב לצמוח בשנת 2016 לאחר ירידה בשנה הקודמת. אך אם תימשך המגמה הקיימת, סך ההון של המיליארדרים באסיה יעלה על זה של עמיתיהם בארה"ב תוך ארבע שנים.
הסקר, אשר מתפרסם זו השנה השלישית, מתבסס על רשתות הקשרים הנרחבות של החברות ונערך במטרה להבין טוב יותר את אוכלוסיית המיליארדרים ברחבי העולם, תוך הדגשת מגמות חדשות המתעוררות בקרב אוכלוסיה זו, לרבות התפקיד ההולך וגובר של קשרים חברתיים ביצירת עסקאות חדשות וגישה למימון משמעותי מחוץ לשוקי ההון. כמו כן, כמות רשתות של פילנתרופיה עילית והשקעות אימפקט. בין היתר, הדו"ח גם מנתח את ההשפעה החברתית הרחבה יותר של מיליארדרים מבחינת שיפור רמת החיים, יצירת מקומות עבודה ומתן גישה להון תרבותי.
הנתונים שעלו מהדו"ח:

1,542 המיליארדרים שנתוניהם נותחו הם הבעלים המלאים או החלקיים של חברות המעסיקות לפחות 27.7 מיליון איש ברחבי העולם - בדומה לאוכלוסיית העובדים של בריטניה. המצטרפים החדשים לרשימה של 2016 מעסיקים לפחות 2.8 מיליון איש. 

הונם הכולל של המיליארדרים עלה ב-17% - מ-5.1 טריליון דולר ל-6.0 טריליון דולר בשנת 2016, בעיקר לאור עלייה בהיקף של שכבת המיליארדרים באסיה והצמיחה במגזרי החומרים, התעשייה, הפיננסים והטכנולוגיה. בממוצע, מתווסף מיליארדר חדש באסיה כל יומיים, ומספרם עלה בשנה שעברה בכמעט רבע ל-637, בהשוואה ל-563 בארה"ב. 

באירופה, הסיפור המרכזי ב-2016 הוא שימור ההון. באירופה היו 342 מיליארדרים נכון לסוף השנה, אך הצמיחה נשארה סטטית. הונם גדל בשיעור מתון של 5% לקצת יותר מ-1.3 טריליון דולר; 24 מיליארדרים חדשים נוספו לרשימה ו-21 נשרו ממנה, שליש מהם בעקבות מותם. הדבר תואם את המימצאים הקודמים, לפיהם באירופה יש את המספר הגדול ביותר של מיליארדרים שירשו את הונם.

ג'וזף סטדלר, ראש מחלקת Global Ultra High Net Worth ב-UBS: "מעבר לנתון המשמעותי הזה, למיליארדרים יש גם השפעה על הכלכלה הגלובלית באמצעות האנשים שהם מעסיקים והצמיחה שהם מעודדים. אולם ההשפעה של הון רב על החברה אינה מוגבלת לתחום הכלכלי; באמצעות אהבתם לאמנות ולספורט, מיליארדרים משחקים תפקיד גדל והולך בהעשרת חיי התרבות של קהילות".

דר' מרסל ווידריג, שותף וראש מחלקת Private Wealth ב-PwC: "למרות שבשנה שעברה התמקדנו יותר בנושאים כמו מהפכים רגולטוריים ותנודות מטבע, החזרה לצמיחה השנה והשינוי הדמוגרפי מעביר את המיקוד שלנו לאידיאליזם, פילנתרופיה והשקעות אימפקט. כיום, כבר לא מספיק לשמור על ההון ולהגדיל אותו. המיליארדרים של היום חשים גם אחריות להוביל שינויים חברתיים וכלכליים - בין אם פירוש הדבר הקמת מוזיאון פרטי כדי לקדם את האמנויות או רכישת מועדון ספורט כדי לקדם תשוקה לתחום."
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה