מעמד הביניים שוקע בחובות - וזה מתחיל לערער את הכלכלות

ניהול אשראי לא תקין מיוחס ללא מעט משברים. האם אחד כזה עומד בפתח על רקע חולשת מעמד הביניים?
 |  (5)
מטריד
אחד הנושאים המרתקים בעשורים האחרונים בכלכלה העולמית הוא ניהול האשראי. למעשה, כלל המשברים בעולם בעשורים האחרונים קשורים לניהול אשראי לא תקין: צמיחה מהירה של חוב עד לנקודה שלא ניתן להחזירו. כעשור שנים לאחר המשבר הכלכלי החמור ביותר מאז השפל הגדול, נראה כי המעמד הבינוני והנמוך בעולם פשוט לא מצליח לעמוד בהחזרי ההלוואות. שימו לב למגמה הנוכחית, כי אם היא תימשך, 2018 צפויה להיות בעייתית במיוחד.
הנתונים שפירסם הפד' ביוני האחרון מראים כי משקי הבית בארצות הברית  הגדילו בשנה האחרונה את חובם בכ-552 מיליארד דולר. כלל החובות מסתכמים בכ-12.84 טריליון דולר, כ-65% מהתמ"ג האמריקני. למרות שבהסתכלות רחבה, שיעור האיחורים בתשלומי ההלוואות נשאר קבוע, ברמה של 4.8%, בחינה עמוקה יותר מראה כי חלק זינוק חד בבעיות החזרים לחובות מכרטיסי האשראי. נתונים שפרסמו הבנקים הגדולים בארה"ב בחודש האחרון מצביעים על חודש שלישי ברציפות של עלייה באיחורים של תשלומים, דבר שגרם לראש הפד' בניו יורק להזהיר מפני הסכנה.  
הדו"חות האחרונים של הבנקים מאשרים את הגידול בבעיה, כאשר כלל הבנקים הפרישו את הסכומים הגדולים ביותר ב-4 שנים האחרונות לטובת כיסוי הפסדים אשראי עתידיים מהצרכנים האמריקנים. בתמונה: הפרשות הבנקים להפסדים בשנים האחרונות.
 
ריבית הפד' מול התשלומים החודשיים. אם הפד' ימשיך בתוכניותיו לצמצם- הסקטור הפרטי יצטרך להחזיר יותר
 נתוני הפד': ההחזרים עולים, השכר נשאר תקעו מאוחר
אבל ארה"ב לא לבד, בחודש האחרון הוציא הבנק המרכזי בבריטניה אזהרה לבנקים המקומים מפני הגידול בחד בחובות משקי הבית במדינה, וחייב את הבנקים המקומיים להגדיל את כמות ההון שהם מחזיקים בכ-11 מיליארד דולר בחודשים הקרובים, כהגנה מפני ציפייה להפסדי אשראי מהצרכן הבריטי. קצב הגידול באשראי משקי הבית בממלכה די מדאיג: קצב עלייה של 10% לשנה ברמת החובות, כאשר השכר גדל ב-1.5% בלבד.
יש לציין כי הרמות הנוכחיות של האיחורים בארה"ב בתשלומים עדיין נמוכים מהרמות של 2008-2009, אך יש לשים לב למגמה הנוכחית, במיוחד כאשר הפד' שואף להמשיך לצמצם מוניטרית. גם אם זה לא יתפתח למשבר אשראי, המצב הנוכחי משפיע  כבר כעת וצפוי להשפיע עוד יותר על הכלכלה בשנים הקרובות. "רוב הצרכנים, במיוחד אלה ב-8 העשירונים התחתונים מתחילים לצמצם צריכה, עד שהשכר לא יגדל מהר יותר מהעלויות האמיתיות של האינפלציה בעיה זו תחמיר", טען מייקל ליבוביץ', מייסד שותף של חברת ניתוח השוק 720 global בראיון לעיתון "ביזנס אינסיידר".
נציין כי בכל המחקרים האקדמיים שנעשו בתחום הצביעו על השפעות שליליות של חובות משקי הבית על קצב הצמיחה, כאשר חובות משקי הבית הם מעל 30% מהתמ"ג, מעל רמה זו יש צורך להשקיע יותר בהחזר חוב מאשר בצמיחה. ארצות הברית, בדומה לרוב מדינות ה-OECD עברו רמה זו מזמן, כך שגם ללא פשיטות רגל ההשפעות על הצמיחה הכלכלית בשנים הקרובות הולכת להיפגע בצורה ניכרת.
חשוב כמובן להבין כי הטיפול בחוב פרטי שונה לחלוטין מחוב ממשלתי. בשנים האחרונות מצאו הבנקים המרכזיים שיטה להגן על המדינות מפני פשיטת רגל: קנייה של החוב בהיקפים אדירים, מאז 2008 צמחו המאזנים של הבנקים המרכזיים בכ-12 טריליון דולר, רק ב-2017 בלבד הזרימו הבנקים 2 מעל טריליון דולר לשווקים. בחוב הפרטי אין אפשרות מעשית לתמוך בחוב, וכרגע נראה כי הסקטור הפרטי פשוט מתחיל לקרוס תחת עול ההלוואות.
ומה קורה בישראל ?
בישראל רואים מגמה זהה לגידול החובות של משקי הבית, אך בבנק ישראל בטוחים כי עדיין לא הגענו לרמה מסוכנת. לפני כשלושה חודשים הזהיר בכיר בנק ישראל, יוסי סעדון, בדיון בוועדת הכספים מהגידול בנטילת אשראי צרכני על ידי הציבור. "יש גידול נומינלי מטריד בחובות של משקי הבית, אבל זה עדיין זה לא ברמה של סיכון. אנחנו מקיימים השוואה לרמות החובות בעולם. בהשוואה בינלאומית אנחנו במקום נמוך. כשמורידים את האשראי לדיור, אנחנו לא במקום מהנמוכים בעולם, כי אזרחים רבים נוטלים הלוואות לרכישת רכב, למימון טיולים וזה אכן מטריד אותנו. מצד שני, אנחנו עדים לרפורמות שנועדו להגדיל את התחרות באשראי הצרכני והשיפור בתחרות מעודד לקיחת עוד אשראי ויש לקחת את זה בחשבון".
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  שטויות במיץ עגבניות
  כריש 31/10/2017 20:42
  הגב לתגובה זו
  0 1
  עקום התשואות בב2016 טס למעלה למרות ההרחבות מה שיקבע אלו הנתונים הכלכליים והם בכל העולם במגמת שיפור וחזרה לנורמאליות והשוק לא יחכה ל2019 והעלאות הריבית בארהב ימשכו עד לריבית הנורמלית החדשה באיזור 3 לכן אין סיכוי שהעקום ישאר ברמת הריביות האלו
  סגור
 • 4.
  ישראל היא קטנה זה ההבדל
  חגי 23/10/2017 15:22
  הגב לתגובה זו
  3 2
  ותלויה בסיוע מארה"ב
  סגור
 • 3.
  בישראל- המהירות שההתרחבות קרתה ועדין מתרחשת-היא הסיכון
  ככ 23/10/2017 14:28
  הגב לתגובה זו
  12 0
  מהירות צמיחת האשראי לא פחות מסוכנת "מהגעה אל נקודה קריטית" לאורך זמן.....אל תהיו שאננים...אנשים חיים על חובות חד משמעית , המעצור בכלכלה יתרחש באופן פתאומי.
  סגור
 • 2.
  זה מה שקורה כשמורידים את הריבית לאפס (ל"ת)
  כלכלן 23/10/2017 14:19
  הגב לתגובה זו
  9 2
  סגור
 • 1.
  שיטה כלכלית קלוקלת
  קולט אינטרסנטים 23/10/2017 14:03
  הגב לתגובה זו
  17 0
  אין מנוס ממשבר כאשר כסף מודפס עכשיו על חשבון חוב קדימה לעשרות שנים....קרי משכנתא...
  סגור