ילן מסמנת - הגורם שהצליח להפתיע גם את הפד' השנה

תוני האינפלציה שהתפרסמו בשישי האחרון אכזבו, אבל הנגידה של הפד' ממשיכה לטעון כי מדובר בגורמים זמניים
 |  (1)
הדעות חלוקות
על רקע נתוני האינפלציה המאכזבים שפורסמו ביום שישי האחרון, נגידת הבנק הפדרלי ג'נט ילן מפזרת היום את חששות האינפלציה הנמוכה בכנס בהשתתפותה וושינגטון. "הניחוש שלי הוא כי הנתונים הנמוכים לא יימשכו לאורך זמן", אמרה ילן והוסיפה כי הכלכלה האמריקאית צפויה להאיץ במחצית השנייה של השנה, וכי השפעת ההוריקנים על הכלכלה יהיו בעלי אופן זמני. "אני מצפה שהאינפלציה תעלה בשנה הבאה", אמרה.
לדבריה, הבנק המרכזי בארה"ב צפוי להמשיך ולהעלות את הריבית בהדרגה, הודות לנתוני הצמיחה, שוק העבודה החזק והכלכלה העולמית שהולכת בכיוון החיובי. אלו, לדבריה, צפויים לספק תמיכה לרמות המחירים, וזאת למרות האינפלציה שאותה ילן הגדירה כ"נמוכה באופן באופן מפתיע".
ילן: "ההפתעה הגדולה ביותר בכלכלת ארה"ב השנה היתה אינפלציה". ילן ועמיתיה "מכירים בכך שהאינפלציה הנמוכה השנה עשויה לשקף משהו מתמשך יותר מכפי משתקף בתחזית הבסיסית שלנו".
 
ובינתיים, נתוני האינפלציה שהתפרסמו בשישי האחרון אכזבו שוב כאשר האינפלציה אמנם האיצה לקצב של 2.2% אך אינפלציית הליבה נותרה ברמה של 1.7%, לעומת צפי לעלייה ל-1.8%. 
אורי גרינפלד, פסגות: "החולשה באינפלציה בארה"ב באה לידי ביטוי באופן רוחבי וקשה לומר שמדובר על גורמים זמניים בלבד כמו שבפד' טוענים. המחירים בסעיף הדיור שמהווה 40% מדד הליבה והחזיק זמן ארוך את האינפלציה קרוב ליעד הולכים ורושמים האטה (אינפלציה שנתית של 3.2% לעומת 3.6% בתחילת השנה). מחירי השירותים (ללא דיור) שמהווים ברומטר ללחצים האינפלציוניים שכן הם מושפעים בעיקר מעליית שכר עלו ב-12 חודשים האחרונים ב-1.8% אבל מדובר עדיין על רמה נמוכה מאוד לעומת תקופות קודמות בהן שיעור האבטלה היה סביב 4%".
"בצד השני, מחירי המוצרים השונים (ללא מזון ואנרגיה) ממשיכים לרדת (1.0%- ב-12 חודשים האחרונים ומלמדים על הלחצים הדפלציוניים שמגיעים מכיוון התופעות המבניות כמו הגלובליזציה וההתפתחויות הטכנולוגיות. לכן, קשה לראות כיצד האינפלציה חוזרת לכיוון היעד של הפד' עד דצמבר אבל ייתכן בהחלט שבפד' יסתפקו בכך שהמגמה תשתנה גם אם רמת האינפלציה תוותר נמוכה".
"כפי שעולה מהפרוטוקול, היתרון הוא עדיין בצד הניצי של ילן כאשר אמנם חברים רבים חוששים שהאינפלציה הנמוכה היא לא זמנית ומספר חברים חשבו שעדיף לדחות את העלאות הריבית עד שהנתונים ילמדו שהאינפלציה הנמוכה לא תמשיך, אך מצד שני, שניים מאותם חברים גם חשבו שהתנאים המוניטארים עלולים ליצור סיכונים פיננסיים, חברים רבים מעריכים שהלחצים משוק העבודה ייצרו בהמשך לחצים אינפלציוניים ובעיקר חברים רבים מעריכים שיש צורך בעוד העלאת ריבית השנה. כל עוד אלו שתומכים בהעלאת ריבית הם רבים ואלו שלא הם מספר - העלאה בדצמבר עדיין על המפה, השאלה היא אם משהו ישתנה כאשר עד דצמבר יתפרסמו עוד שני מדדים".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  כשהאינפלציה תבוא היא תבוא בענק וכשהריבית תבוא לא נאמין
  sha007 15/10/2017 23:30
  הגב לתגובה זו
  2 1
  למראה עיננו ...גם ריבית דו סיפרתית אני מאמין שנראה...הנדלן לא יהיה שווה את הנייר שהוא רשום עליו...ולא עוד הרבה זמן בכלל !!!
  סגור