פסגות: "סופות ההוריקן 'לכלכו' את דו"ח התעסוקה לספטמבר"

על פי בית ההשקעות, דו"ח התעסוקה כלל כ-1.5 מיליון בני אדם אשר לא יכלו לצאת לעבודה
 | 
לא מייצג
דו"ח התעסוקה האמריקני שפורסם ביום שישי הראה נתון חריג מאוד, גריעה של 33 אלף משרות בחודש ספטמבר. מדובר בפעם הראשונה מזה 83 חודשים שנרשמת גריעה בתוספת המשרות ונציין כי התחזיות היו לתוספת של 80 אלף משרות. בבית ההשקעות פסגות מסבירים מדוע הנתון הוא בעייתי ורצוי בעיקר להתעלם ממנו. 
וכך כותבים בפסגות: "מאז שסופות ההוריקן "הארווי" ו"אירמה" היכו בארה"ב, ציינו כי הנתונים הכלכליים הולכים להיות מאוד "מלוכלכים" עבור החודשים הללו (אוגוסט, ספטמבר וככל הנראה גם אוקטובר בשל השפעות קצה). דו"ח התעסוקה של חודש ספטמבר היה דוגמא מצוינת כיצד סופות ההוריקן מעוותות את הנתונים. ברור שהכלכלנים והמשקיעים התאימו את הציפיות שלהם והפחיתו את התחזית לתוספת המשרות ל-85 אלף בלבד, שהיא תחזית מאוד נמוכה בימים רגילים. אך למרות עוצמת הסופות, אף אחד לא ציפה כי בחודש ספטמבר יגרעו 33 אלף משרות. לכאורה, ממבט ראשון, זה נראה כנתון מטריד, אך ה-BLS (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של שוק העבודה בארה"ב) ציינו כי כתוצאה מהסופות, כ1.5 מיליון בני אדם לא יכלו לצאת לעבודה בדיוק בתקופת המדגם ועל כן לא נרשמו כעובדים בדו"ח. נתון זה עיוות את הנתונים באופן דרמטי".

בשורה התחתונה טוענים בפסגות, "עלינו להתעלם מדו"ח התעסוקה של חודש ספטמבר שכן הוא עיוות את הנתונים לכל אורך השדרה, החל בתוספת המשרות ושיעור האבטלה וכלה בקצב הגידול בשכר. אם נתעלם מהשפעת סופות ההוריקן, המשק האמריקני ממשיך, ככל הנראה, לייצר משרות בקצב ממוצע של 150 עד 200 אלף בחודש, מספרים שכנראה נחזור לראות בשני דו"חות התעסוקה הבאים שיראו אור לפני החלטת הפד בדצמבר. שוק העבודה החזק בארה"ב, ביחד עם מדדי מנהלי הרכש שנמצאים ברמה הגבוהה מזה 6 שנים ממשיכים לתמוך בהערכה כי הפד בדרך להעלות את הריבית בחודש דצמבר."
 
תגובת השווקים, אגב, הייתה מעורבת. מדדי המניות סגרו ביציבות בזמן התשואה ל-10 שנים בארה"ב קפצה ונגעה כבר ב-2.4% אך בהמשך יום המסחר היא חזרה מטה ויום המסחר נסגר על 2.36%. במבט על ההסתברות הנגזרת לעליית ריבית מהחוזים העתידיים, זו המשיכה לטפס מעלה לאחר פרסום הדו"ח ונכון להיום עומדת על 78.5%.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה