יום דרמטי בבריטניה: הנה 3 התרחישים הצפויים בבחירות - וההשלכות על השווקים

הקלפיות ברחבי המדינה פתוחות עד 22:00 (שעון ישראל), אז יגיעו המדגמים הראשוניים - מיי או קורבין? כל הפרטים
 |  (2)
הולכים לקלפי
עשרות מיליוני אזרחי בריטניה פוקדים היום (ה) את הקלפיות ברחבי המדינה וייבחרו בנציגיהם לפרלמנט ובמועמד לראשות הממשלה. כזכור, הבחירות במדינה הוקדמו לאחר שראשת הממשלה המכהנת, תרזה מיי, הכריזה באמצע חודש אפריל האחרון בהודעה דרמטית על הליכה לבחירות בזק וזאת לאור המחלוקות הקשות בתוך בית הנבחרים הבריטי ובמטרה לחזק את מפלגתה השמרנית כדי לאפשר יציאה מסודרת של המדינה מהאיחוד האירופי ('ברקזיט') מתוך עמדה של כוח ומרחב תמרון.
מיי מצידה תנסה להמשיך בכהונתה ולגבור על יו"ר הלייבור, ג'רמי קורבין, שנחשב שנוי במחלוקת ובעל עמדות רדיקליות. סקרים שנערכו בימים האחרונים מצביעים על כך שקורבין צמצם באופן משמעותי את הפער מראשת הממשלה, אם כי יתרון קל עדיין מיוחס בשלב זה למפלגתה של מיי. בעניין זה חשוב להבהיר עד כמה הפער הצטמטם כאשר ביום ההכרזה של מיי (18 באפריל) על הקדמת הבחירות עמד הפער על כ-16% מול קורבין ואילו היום הסקרים מציגים פער של כ-8% בלבד, אם כי ישנם סקרים שמצביעים אף על פער זעום של בין 1% ל-3% בלבד. אין ספק שניצחון מפתיע של קורבין יעורר עשוי לעורר סערה בשווקים (אבל נזכיר כי נפילה בפאונד עשויה דווקא להצית זינוק במדדי המניות הבריטי - כפי שקרה בברקזיט), לגבי מצב בו מיי מנצחת - זה כבר מורכב יותר ונתון למספר אפשרויות 
אלה שלושת התרחישים הסבירים:
נתחיל באפשרות בעל הסבירות הגבוהה ביותר וזו המצביעה על ניצחון של מפלגת השמרנים בראשות מיי ברוב מוחלט (כלומר מעל 50% מהמושבים) אבל בפער לא גדול במיוחד. המשמעות הינה שמפלגתה של מיי תקים קואליציה חד-מפלגתית אך מיי תהיה תלויה בכל אחד מחברי המפלגה (תחשבו על התלות של נתניהו באורן חזן). במצב שכזה, מיי תוכל להתנהל מול האיחוד האירופי ממקום של כוח אבל ברמה הפנים מפלגתית היא עלולה לסבול מלא מעט צרות, בין אם מכיוון אלו ששואפים ל-“hard Brexit” ובין אם מכיוון אלו המתנגדים לברקזיט. תרחיש בעייתי לשווקים שכן אי הוודאות לקראת המו"מ עם האיחוד תטפס .
התרחיש השני, שגם הוא בעל סבירות גבוהה יחסית, אם כי נמוכה יותר מהאפשרות הקודמת, מצביעה על כך שמפלגת השמרנים בראשות תרזה מיי תזכה ברוב מוחלט בפרלממט ובפער גדול. זהו כמובן גם התרחיש האופטימי ביותר עבור מיי. במצב זה, מיי תחזיק בחופש פעולה רחב ותגיע בעמדה טובה למו"מ. תרחיש טוב לשווקים. במורגן סטנלי העריכו השבוע כי התגובה הראשונית לתרחיש זה תהיה קפיצה בשוק המניות הבריטי ובפאונד. 
התרחיש בעל סבירות בינונית מצביע על כך שמפלגת השמרנים תזכה לממשלה קטנה יחסית וודאי לא זו שציפתה מיי בהכרזתה על הבחירות במדינה. במצב שכזה, השמרנים לא מצליחים להשיג רוב מוחלט של 326 מושבים. אך מאחר ומפלגתה של מיי תהיה היחידה שתוכל להקים קואליציה היא זו שתקבל לידייה את המושכות. כידוע, במצב שכזה השלטון בהחלט לא יהיה יציב ויצטרך לתמרן בין רצונותיהם של כל חברי הפרלמנט מכלל המפלגות ובאופן כזה שמפלגות ירקמו "דילים" כדי לקדם את יוזמותיהם ובתמורה יתמכו באלה של מפלגות אחרות. נציין בעניין זה כי בתרחיש בעל סבירות נמוכה אף יותר, לא תהיה מפלגה שתזכה לרוב מוחלט ואז המדינה תעמוד באי וודאות גדולה בנוגע להרכבת הקואליציה והחברים שישבו בה. התרחיש הגרוע ביותר לשווקים.
כאמור, היום בלילה (החל משעה 22:00, שעון מקומי) ייפנו מדינות העולם את תשומת הלב לבריטניה, אז יגיעו המדגמים הראשוניים שיצביעו על עתידה של הממלכה, שנמצאת כיום במצב בו ה'ברקזיט' עדיין תחת עננה מבחינת האופן בו יבוצע והטרור מכה במדינה פעם אחר פעם.
נציין כי על אף הסקרים האחרונים שמצביעים על קרב צמוד יחסית לפער שהיה קדום לכן בין המועמדים, שיטת הבחירות במדינה מקשה על הערכה מדויקת של תוצאות הבחירות, זאת כאשר 650 המושבים בפרלמנט נחלקים בין 650 אזורי בחירה, שעליהם מתמודדים המועמדים מהמפלגות השונות במעין שיטה של המנצח זוכה בכלל הקולות. בכך, מיליוני קולות הם בעצם חסרי משמעות לאחר התוצאה האזורית ואינם מתורגמים למושבים. כך או כך, בשעה 22:00 (שעון מקומי) צפויים להתקבל המדגמים הראשונים ותחילת ספירות קולות הבוחרים. לתוצאות הבחירות בממלכה קיימים מספר תרחישים ולכל אחד השלכות דרמטיות אחרות.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  שיא השיאים
  האמיתי 08/06/2017 16:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנשים שוכחים לאיזו רמה מפחידה הגיע הפוטסי מפולת בפתח
  סגור
 • 1.
  על השווקים
  אף אחד לא יכול 08/06/2017 13:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין מה לעשות.
  סגור