הבנק המרכזי בשוויץ נכנס לכוננות ספיגה לקראת התוצאות מצרפת

השנק המרכזי צפוי להתערב בשוק במקרה שהפרנק השוויצי יגיב חזק לתוצאות. הסיכון: שני מועמדים שמתנגדים לשוק החופשי
 | 
המתח עולה
הבנק המרכזי של שוויץ נכנס לכוננות הגנה על הפרנק השוויצי על ידי הורדת ריבית והתערבות בשוק למקרה של זעזוע במטבע בתגובה לתוצאות הבחירות בצרפת שנערכות היום. הקלפיות נפתחו לפני שעה קלה ורק לפנות בוקר נזכה לראות את תגובת השווקים עם פתיחת המסחר באסיה. 
נשיא הבנק השוויצי, תומאס ג'ורדן, שנמצא בוושינגטון בכנס של קרן המטבע העולמית (IMF), אמר בראיון ל'בלומברג': "אנו מקווים כי מי שיזכה בבחירות יהיה מועמד הגיוני - מישהו שתומך בשוק החופשי - אך אנחנו לא יכולים לשלול את המצב בו נראה לחץ על הפרנק השוויצי. עם זאת, כפי שאתם יודעים יש לנו את הכלים להתמודד עם מצב שכזה".
כזכור הבנק השוויצי הנהיג בדצמבר 2014 ריבית שלילית על פיקדונות, וכפי שזכור היטב בשווקים, בינואר 2015 הבנק השוויצי ביטל את תקרת שער החליפין של הפרנק וגרר טלטלת ענק בשוק המט"ח.
לפי הדיווח היום ב'בלומברג', ג'ורדן התערב בשוק בשבועות האחרונות יותר מהרגיל כצעד מקדים לבחירות בצרפת על רקע הסיכונים. נזכיר כי הסיכון המרכזי טמון בשני מועמדים המתנגדים לשוק החופשי: מארי לה-פן הימנית  קיצונית, ומנגד ז'אן-ז'אק מלנשון הקומוניסט, שניים שהתבטאו לא מעט נגד האירו והאיחוד האירופי. תרחיש האימים מבחינת השווקים הוא עלייה של מועמדת הימין הקיצוני מארין לה-פן לסיבוב השני יחד עם מועמד השמאל הקיצוני ג'אן לוק מלנשון. תרחיש כזה עלול לגרור תנודה חריפה מטה בבורסות אירופה ובשער האירו. (לכתבה המלאה)
ג'ורדן הוסיף: "יש לנו מינוף נוסף" בעניין הריבית, "ויש לנו כמובן רצון להתערב בשוק המט"ח במידה ויידרש. אנחנו נתבונן מקרוב מאד".
ובינתיים עם פתיחת הקלפיות נרשמו תורים ארוכים בשגרירויות צרפת מעבר לים. רק נציין כי שיעור השתתפות גבוה של המצביעים מחליש את לה פן שאמורה ליהנות מאחוזי הצבעה נמוכים. רק בתל אביב נראה הבוקר תור ענק מחוץ לקונסוליה:
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה