משאל העם באיטליה היום - והתגובה האפשרית בשוק המט"ח

הלחץ על האירו נמשך ולא רק בגלל ה'ברקזיט', ובאקסלנס מעריכים את אפקט משאל העם האיטלקי על האירו
 |  (5)
דריכות באירופה
האירוע המסוכן ביותר לגוש האירו מאז ה'ברקזיט' קורה היום. משאל העם באיטליה מתדלק את החשש ליציבות גוש האירו, ובהתאם הלחץ על המטבע של 19 מדינות האיחוד. ההצבעה בעד הרפורמות החוקתיות בארץ המגף תיתן שיניים לממשל הקיים שיוכל להעביר רפורמות מרחיקות לכת. אבל מה אם לא?
ראש ממשלת איטליה מתאו רנצי כבר הודיע כי יתפטר אם ייכשל במשאל - מה שיחזק את הקולות הקוראים לצאת מהאיחוד. בבורסות ההימורים המצב לא מצביע לטובתו של רנצי שתולה את עתידו הפוליטי על רצון העם. אם נסתכל על השקו המקשר בין הבחירה המפתיעה של הבריטים לצאת מהאיחוד לניצחונו של טראמפ לבבחירות לנשיאות, אז רנצי כבר יכול לארוז - וכך גם מצביעים ההימורים. (על יחס ההימורים במשאל העם - לחץ כאן)
ורד יצחקי, ראש תחום מט"ח באקסלנס, אמרה בשיחה עם Bizportal: "כל השבוע שעבר התנהל בצל המשאל כאשר הסוחרים מתלבטים אם כן להקשיב לתחזיות או לא. כבר ראינו שהסקרים לא ממש קולעים. אם נסתכל על הסקרים נראה כאילו משאל העם עומד ליפול היום. אם זה אומר 'כן' זה הרבה יותר פשוט לכולנו, מנגד אם מחנה ה'לא' יזכה אז ראש הממשלה יתפטר, וזה אומר שהולכים לבחירות חדשות. זה עדיין לא אומר שאיטליה תעזוב את האיחוד אבל כן - אז הולכים לבחירות חדשות כאשר לאופוזציה יהיה יותר כוח. יש 3 מפלגות באופוזיציה וככל הנראה כולן תומכות ביציאה מהאיחוד. עם זאת, עד שתתקבל החלטה כזו הדרך עוד ארוכה. אם נקבל 'לא' נראה ירידה באירו אבל זה לא אומר שנקבל מחר התרסקות. לכן הכנו את הלקוחות שלנו לנפילה באירו ליתר ביטחון, אבל שוב אני לא חושבת שנראה נפילה דרסטית. האירו ייפגע אבל לא נראה כל כך מהר את השבירה של 1 ל-1 מול הדולר".
"האירו נכנס לתקופה מאד ארוכה של אי ודאות. יש לנו גם את ה'ברקזיט', איטליה בסימן שאלה ויש גם את הבחירות בצרפת. שם הימין הקיצוני מרים ראש ומוביל כרגע. יש לו המון כח למרות שעד אפריל (בחירות) יש עוד הרבה זמן. התמונה לא נראית חיובית מבחינת האירו".
אז למה להחזיק אותו?
"משקיעים שמים את כספם בפרנק השוויצי שנחשב מאד בטוח, בדולר האמריקאי שנחשב יותר בטוח ושמים בשקל. בורחים למטבעות הבטוחים כי הריבית פחות מעניינת אלא היציבות. זו הסיבה שכאן השקל מאד חזק. לא משנה מה שקורה בעולם - השקל מאד חזק בגלל היציבות הפיננסית ומשקיעים מאד אוהבים את זה. בשנת 2015 כל המטבעות המובילים החשובים בעולם נחלשו מול הדולר - מלבד השקל. באופן עקרוני רואים את סל המטבעות חלש לעומת השקל".
ובחזרה לאיטליה.
"אם היום בערב התוצאה תהיה ל'לא' אז הולכת להיות תקופה מאד לא טובה לאירו. בשלב מסוים האירו עשוי לשבור את יחס ה-1 ל-1 מול הדולר אבל זה ייקח זמן. זה תלוי עד כמה מהר הם ילכו שם לבחירות. אם המפלג הגדולה באופוזיציה תלך עם הצהרות גדולות על יציאה מהאירו במידה וילכו לבחירות. האירו  יהיה מאד רגיש בחודשים הקרובים לשיח סביב זה".
וזה עוד בזמן שה'ברקזיט' ייקח שנתיים לפחות.
"ה'ברקזיט' היה ביוני, אנחנו חצי שנה לאחר מכן, ועדיין לא יודעים לאן. בבריטניה יש בעיה. הבריטים לא מעוניינים לנתק את לונדון מהאיחוד, או מנסים להשאיר פתח ללונדון עם האיחוד אבל באיחוד האירופי לא אוהבים את זה".
רק בסוף השבוע האחרון הפאונד קפץ ב-1% על רקע הדיווחים לפיהם בריטניה חותרת ליציאה 'רכה' מהאיחוד ושמירה על קשר של שוק הפיננסים הבריטי לאיחוד.
"אם אנגליה תצליח להשאיר קשר של המגזר הפיננסי לאיחוד זו אכן תהיה יציאה רכה. יש הרבה מאד דברים באיחוד מהם בריטניה תתנתק. בבריטניה מנסים להשאיר את השוק הפיננסי מחובר לאיחוד. האיחוד מבחינתו יש לו בעיה להתנתק מבריטניה שכן מדובר במדינה היחידה שדוברת אנגלית באיחוד, ואני מתכוונת מבחינה פיננסית. יש את הסחר או תנועת עובדים... דברים באיחוד מהם יתנתקו אבל אם יצליחו להשאיר את השוק הפיננסי הבריטי באיחוד אז זו תהיה יציאה רכה. אז הקפיצה שראינו בפאונד זה נחמד אבל לא משמעותית לעומת שפל היסטורי של המטבע", אמרה יצחקי.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  פלוג לוועדת חקירה
  אברשה קרן 05/12/2016 07:44
  הגב לתגובה זו
  3 0
  איך יתכן שהדולר מתחזק בכל העולם ובארץ הוא יורד תקשיבו טוב טוב בנק ישראל ופלוג מחזקים את השקל בכונה ואומרים שהם קונים דולרים בעוד שנראה לפי התחזקות השקל שהם מוכרים דולרים -בקיצור כל ספקולנט מתחיל עושה בית ספר לנגידה העלובה הזאת
  סגור
 • 4.
  כרגיל הפוך ממה שאתם רושמים
  לארי 04/12/2016 15:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם איטליה תצא היא תקל על גוש האירו כי זו כלכלה חרא והאירו יעלה
  סגור
 • 3.
  ממשלת ישראל משדרת לעולם אחיזת עינים (ל"ת)
  יעקב 04/12/2016 14:53
  הגב לתגובה זו
  0 5
  סגור
 • 2.
  שער השקל מתחזק מול סל המטבעות
  מנחם 04/12/2016 13:10
  הגב לתגובה זו
  3 0
  רק בגלל פעילות ספקולטיבית וללא קשר לביצועי המשק הישראלי
  סגור
 • 1.
  השקל החזק זו בועה אחת גדולה
  דודי 04/12/2016 13:09
  הגב לתגובה זו
  3 1
  שתתפוצץ לכולנו בפנים
  סגור