בריטניה עומדת בפני מחסום משפטי נוסף בדרכה לעזיבת האיחוד האירופי

 |  (3)
סוגיות משפטיות
צוות חשיבה מתכונן לקראת פעולה משפטית בעקבות דעתם כי היציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי לא בהכרח מונע מבריטניה את הזכות לסחור בשוק הפנימי של אירופה. עיקר טענתם נובע מחברות בריטניה בתוך באזור הכלכלי האירופי (EEA), שהוא הסכם המאפשר לאנשים, לסחורות, לשירותים ולהון לנוע בחופשיות ברחבי כל היבשת. ההסכם כולל מדינות החברות באיחוד האירופי, אך גם כאלו שאינן חברות בה, כגון נורבגיה, איסלנד, וליכטנשטיין.
קבוצת 'ההשפעה הבריטית', אשר מובילה את המאבק המשפטי, טוענת כי החברות באיחוד האירופי וחברות באזור הכלכלי האירופי (EEA) הם שני עניינים בפני עצמם, ויציאה מהאיחוד האירופי לא בהכרח גורר יציאה מה-EEA.
הקבוצה טענה כי במידה והליך ה'ברקזיט' יוציא את הממלכה המאוחדת גם מה-EEA, זו תהיה פעולה מנוגדת לחוק. לדברי הקבוצה, חלה על הממשלה מחויבות דחופה להשיג בירור בנושא מבתי המשפט.
השאלה על הסטטוס של בריטניה בכל הקשור לחברות ב-EEA לא הועלה במשאל העם ב-23 ביוני, אז הפתיעו אזרחי בריטניה את העולם כולו כאשר הצביעו על עזיבת בריטניה את האיחוד האירופי. אם החברות של בריטניה בתוך ה-EEA הוא אכן בגדר נושא נפרד, ייתכן שידרש הצבעה נוספת בפרלמנט על השאלה האם עזבית ה-EEA משרת את האינטרס של בריטניה. שמירה על הגישה לשוק הפנימי של אירופה יהוה יתרון משמעותי לעסקים בבריטניה.
יחד עם זאת, במידה ובריטניה תצא מהאיחוד האירופי, אך תישאר חברה ב-EEA, היא תצטרך לאפשר תנועה חופשית של אנשים בגבולותיה, וגם לתרום לתקציב האיחוד האירופי. בנוסף לכך, תחול עליה חובת ציות לחוקי השוק המשותף, ללא יכולת להצביע עליהם. הדבר עומד למעשה בסתירה מוחלטת לכוונות העומדות מאחורי משאל העם בבריטניה, בדגש על תנועה חופשית בגבולות. תנאים אלו יהיה כמעט בלתי אפשריים עבור פוליטיקאים שתמכו 'בברקזיט'.
הממשלה הבריטית כבר מתמודדת עם מספר אתגרים משפטיים נוספים הקשורים ל'ברקזיט'. מוקדם יותר החודש, בית הדין בבריטניה כבר קבע כי על הפרלמנט להצביע על תהליך ה'ברקזיט'. הממשלה ערערה על ההחלטה וכרגע מצפים להחלטת בית המשפט העליון בחודש ינואר.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  אנגליה מתחזקת מומלץ ליש"ט בכיס
  הנסון. 30/11/2016 23:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חזרתי מסקוטלנד השבוע
  סגור
 • 2.
  הסכם הסחר הסודי TISA עומד לעלות לישראל ביוקר
  להקדים תרופה למכה! 29/11/2016 12:04
  הגב לתגובה זו
  1 0
  חפשו בגוגל הסכם TISA
  סגור
 • 1.
  המסחר שילוב אירופאי יהיה מוצלח אנגליה תשגשג
  דוד 29/11/2016 11:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום רב! מציאות זמנית והכל יתהפך ומהר.
  סגור