תרזה מיי תנאם בפני נציגי האיחוד בבריסל - הדיונים הראשונים על הברקזיט יוצאים לדרך

 | 
תרזה מיי, צילום: גטי אימג'ס ישראל
לראשונה בתפקידה כראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי נמצאת ביממה האחרונה בבריסל בכנס של האיחוד האירופי . מיי תבקש להתחיל ולעבור על פרטי הברקזיט שאמור להתרחש בשנת 2018, עת בריטניה תעזוב סופית את האיחוד האירופי. פרט לכך, ידונו בכנס של האיחוד על נושאים בוערים נוספים כמו כלכלת גוש היורו והמדיניות כלפי פליטים. 
חזרה להשלכות הברקזיט, על פי רויטרס, מיי תבקש להניח בכנס את היסודות הראשוניים למשא ומתן של עזיבת הממלכה. ההצגה הראשונית של רעיונותיה ורעיונות הממשלה שלה בנוגע לעזיבה הונחו על ידה לזמן קצר אתמול לאחר התכנסות ארוחת הערב בית ההתכנסות. מיי פתחה את דבריה בכנס כך "זהו הכנס האירופי הראשון שלי ואני מוסרת כאן מסר חד - בריטניה עוזבת את האיחוד אך נמשיך לאחוז בתפקיד דומיננטי בו עד שנעזוב. כמו כן נהיה שותפים אמינים וחזקים לאיחוד גם לאחר העזיבה". 
הנושא העיקרי שיקבע את המומנטום של המו"מ הוא רצונה של בריטניה לשמור על הגבולות ובתוך כך להקטין את חופש התנועה באיחוד, אך בד בבד לשמור על זכויותיה המסחריות של בריטניה באיחוד. זה לא יהיה קל. ראש ממשלת צרפת, פרנסואה הולנד כבר טען בפני מיי שכדאי שתתכונן למשא ומתן עיקש אל מול נציגי היבשת.
קנצלרית גרמניה למודת הקרבות, אנגלה מרקל מצידה אמרה כי היא מעריכה את רצונה של בריטניה שלא לפגוע באיחוד בעת עזיבתה, אך היא מודעת לכך שבפני היבשת ניצב משא ומתן ארוך וקשה. 
בעיה אחרת של מיי, היא גם החזית מבית אינה אחידה. כלומר מאז מארס, נציגים שונים של ממשלת בריטניה הציגו דעות שונות בנוגע לעמדות המדינה במשא ומתן. מיי עצמה, בנאום שערכה בפני המפלגה השמרנית, הציגה דעות שמשתייכות למחנה ה"hard Brexit" - מונח שבא לקבוע כי בריטניה תעמוד על רצונה לשמור על גבולותיה, גם במחיר של פגיעה במרקם היחסים הכלכליים עם היבשת ובאופן עקיף פגיעה בכלכלתה. 
למרות, דברי המתיקה רוב נציגי היבשת לא שוכנעו. אלו מתנגדים לרצונה של בריטניה לדון ראשית בזכויות הכלכליות של בריטניה ביבשת לאחר העזיבה עוד לפני שאופן העזיבה יתואר באופן מפורט יותר. 
כנגד ה"Hard Brexit", ניצבים לא מעט נציגים אירופים שקוראים לביטול זכויותיה של בריטניה באיחוד, אם זו תבקש לסגור את גבולותיה. בכך תפר הממלכה את אחד מהעקרונות הראשוניים והחשובים ביותר של האיחוד האירופי הוא חופש התנועה והשירותים. 
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה