סורוס, באפט ואייקן: אלו המניות המובילות בתיקי ההשקעות של עשירי העולם

בימי ריבית אפסית לאן הסיטו המשקיעים הגדולים את הכספים, ואיפה הגדילו אחזקה?

 |  (2)
מחפשים תשואה
סביבת הריבית האפסית בשווקים המפותחים דוחקת את המשקיעים לרדיפה אחר תשואה בכל המרץ, וגם את שועלי הקרבות הוותיקים, כמו המיליארדרים וורן באפט, ג'ורג' סורוס או קארל אייקן. דו"ח ה-F13, שאותו מחויבים להציג כל מי שבעל תיק נכסים בשווי 100 מיליון דולר ויותר, חושף לאן שלושת המיליארדים הסיטו את הכספים.
וורן באפט - 'Apple'
באפט שולט בחברת ברקשייר האת'וויי, חברת החזקות ענקית שכוללת את 'Geico' ומשקיעה בסכום העולה על 110 מיליארד דולר במניות, ומנהל את רוב השקעותיה. לאחרונה, לאחר 16 שנות קריירה, החל באפט להעביר את ניהול ההשקעות למנהלים טוד קומס וטד ורשלר שאחראים על כ-9 מיליארד דולר מהכספים והחלו לקנות חלקים גדולים מחברת 'אפל'.
ברבעון הראשון, חברת ברקשייר חשפה כי היא מחזיקה כ-1 מיליארד דולר במניות של 'אפל', וברבעון השני, ההשקעה ב'אפל' עלתה כ-55% ל-15.2 מיליון מניות. כלומר, במחיר הנוכחי היא מחזיקה ביותר מ-1.6 מיליארד דולר במניות ענקית הטכנולוגיה. אחת הסיבות המרכזיות להשקעתו במניית 'אפל' היא נפילת המנייה בשנה שעברה אחרי השקה כושלת של הטלפונים החדשים ומחזור מכירות נמוך.
עם זאת, מכשירים חדשים עתידים להגיע ואם השקתם תצלח, הם עשויים להרים את מניות החברה. מכפיל הרווח של 'אפל' עומד רק על 12.2 והיא מרשה לעצמה להשקיע כספים רבים בפיתוח, בין היתר, בשדרוג ה-'iTunes'. אפל מתגאה בדרג הניהולי שלה, בקהל הקבוע שלה ובתשואת דיבידנד של 2%.
נציין כי בשנה החולפת מניית 'אפל' ירדה כ-1.4%.
סורוס - "הולך על בטוח"
סורוס נחשב אחד ממנהלי קרנות הגידור הטובים בכל הזמנים. למרות שסורוס מתמקד בטווח הקצר ברכישות מסוכנות, אין לו מתחרים בזיהוי טרנדים בשוק ומציאת מניות מוצלחות. ברבעון השני, אחת הרכישות הגדולות של סורוס היתה 4 מיליון מניות שלRovi Corp המספקת שירותי הגנה על זכויות יוצרים לחברות הטלוויזיה.
עיתוי הרכישה של סורוס ריכז עניין, הוא קנה את Rovi בדיוק לאחר שהשלימה את רכישת 'Tivo' ובזמן שמתרחשים מלחמות פנים ארגוניות, הדחתו של חבר הדירקטוריון אנדרו לודוויק ע"י המשגיע גלן וולינג. ייתכן כי מדובר בהשקעה קצרת טווח לכן על המשקיעים לבדוק את Rovi לעומק לפני ההשקעה.
סורוס צופה דעיכה בשוק האמריקאי, הוא טוען שהחלטת בריטניה לצאת מהאיחוד האירופי עלולה לגרום למשבר כלכלי. ההשקפה משתקפת באחזקתו של סורוס בסוף הרבעון השני באופציות PUT על 4 מיליון מניות של 'SPDR S&P 500 ETF' לעומת 2 מיליון בסוף הרבעון הראשון וממשיך להשקיע בזהב. 
בשנה החולפת מניית 'Rovi' עלתה כ-100.6%.
קארל אייקן - האקטיביסט
אייקן נחשב המשקיע האקטיביסט הטוב ביותר בדור שלו, ההצלחה האחרונה שלו כוללת את מאמציו לשכנע את 'איביי' להיפרד מ'פייפאל'. ברבעון השני, אייקן רכש 3.4 מיליון מניות על חברת הפארמה 'אלרגן' בשווי של 862 מיליון דולר. הרכישה בוצעה במאי כאשר אייקן הציע למנכ"ל אלרגן, ברנט סאונדרס, מחיר יתר. סאונדרס שימש בעבר כמנכ"ל 'Forest Labs' שנמצאת בבעלות אייקן ואוחדה עם 'אלרגן'.
'אלרגן' הסכימה למיזוג עם 'פייזר' בשנה שעברה אך העסקה נגנזה ע"י משרד האוצר בעקבות פרשת המס לפיה פייזר מנסה לקבל הטבות מס. הפרשה גרמה למחיר מניית 'אלרגן' לצנוח והעמיקה את גובה החוב שלה.
לאחרונה, מחיר מניית 'אלרגן' התאושש בזכות מכירת מגזר התרופות הגנריות של החברה לחברת טבע הישראלית. 'אלרגן' קיבלה בעסקה 33.4 מיליארד דולר במזומן ו-100.3 מיליון מניות טבע בשווי 5.4 מיליארד דולר.
אייקן טרם הצהיר על השינויים שהוא מתכוון לבצע ב'אלרגן'. לפי עברו, סביר להניח שהוא ינתק את החברות הבנות מ'אלרגן', יקצץ בעלויות או ימכור את מניות טבע בשוק. 
בשנה החולפת מניית 'אלרגן' ירדה כ-19.6%.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  איזה שטויות
  יעל 06/09/2016 09:18
  הגב לתגובה זו
  1 3
  לבאפט יש לפחות 10 מניות יותר מובילות מאפל!
  סגור
 • 1.
  באפט היה ונשאר מס' 1 (ל"ת)
  משקיע וותיק 04/09/2016 20:14
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור