קרדיט סוויס בתחזית קיצון: "סוף עידן הגלובליזציה"

ההחלטה של הבריטים שלחה את מדד הבנקים האירופי ליום הגרוע ביותר מעולם עם קריסה של 14.5%. בבנק ההשקעות השוויצי לא חוסכים בהגדרות
 |  (1)
התרסקות, צילום: Getty images Israel
האם העולם כפי שהכרנו צפוי להשתנות בגלל יציאתה של בריטניה מהאיחוד? אם תשאלו את בנק ההשקעות השוויצי קרדיט סוויס, ההחלטה של הבריטים - ששלחה את מדד הבנקים האירופי ליום הגרוע ביותר אי פעם (STOXX Europe 600 Banks עם צלילה של 14.5%), שסימנה את היום הגרוע ביותר בבורסות ספרד ואיטליה, וזה עוד מבלי לדבר על צניחת הליש"ט שעלולה לפתוח ב'מלחמת מטבעות' - מהווה סמן לאירוע מכונן אותו הם הגדירו לא פחות מ"סוף עידן הגלובליזציה". למרות שמתווה ההיפרדות מהאיחוד האירופי עדיין לא ברור וההליך עשוי לקחת לפחות שנתיים, להחלטות של הבריטים השפעות מרחיקות לכת על הממלכה. קרדיט סוויס חוזה מיתון במחצית השניה של 2016 ומדיניות מקלה מצד הבנק המרכזי של אנגליה כאשר המערבולות הפוליטיות בבריטניה עלולות להפוך את תהליך ההיפרדות מהאיחוד למורכב יותר. את ההשפעות על האיחוד האירופי, קרדיט סוויס הגדיר "כמרחיקות לכת".
וכך כותבים בקרדיט סוויס: "בריטניה למעשה לקחה צעד אחורה מתהליך הגלובליזציה ומגמה זו מתחילה לצבור תמיכה פוליטית בעולם המערבי. למגמה זו יש פוטנציאל השפעה מהותי על הצמיחה והרווחיות ומחירי נכסים בטווח הבינוני. התמ"ג בבריטניה צפוי לרדת ב -1% כתוצאה מהאטה קשיחה בהשקעות בשל אי הוודאות כתוצאה מתוצאות ההצבעה. הורדנו את תחזית התמ"ג מ-1.8% ל-1% ל-2016 ואנו מורידים את התחזית התמ"ג בבריטניה לשנת 2017 מ-2.3% למינוס 1%".
 
בבנק ההשקעות צופים הקלה משמעותית מצדו של הבנק המרכזי של אנגליה והפחתת ריבית מצד הבנק המרכזי לרמה של 0.05% מרמה של 0.5% וסיבוב נוסף של הקלה  כמותית בהיקף של 75 מיליארד ליש"ט. להערכתם, ההכרזה על הצעדים צפויה לקרות עד למועד ישיבת הוועדה המוניטרית של הבנק המרכזי של אנגליה ב-4 לאוגוסט ובמצב של החלשות משמעותית בשווקים הפיננסים, תתכן גם הקדמה לישיבה המתוכננת בתאריך 14 ליולי. בנוגע לגוש האירו, מצפים להאטה כלכלית אך לא בצורה חמורה כמו בבריטניה. הצמיחה צפויה להיות קרובה לאפס במחצית השניה של השנה. הורדנו את תחזית התמ"ג בגוש היורו מ-1.7% ל-1.5% ולשנת 2017 מ-2% ל-1%.
 
בנוגע לתמיכה של הבנק המרכזי האירופי, רק נזכיר כי דראגי כבר קרוב למיצוי כל הכלים שברשותו ובקרדיט סוויס צופים כי הבנק המרכזי ינסה לאפשר הקלה נוספת באשראי. מדיניות ההקלה של הבנק האירופי המרכזי קרובה למיצוי מבחינה פוליטית ולוגיסטית. עם זאת, הבנק המרכזי של אירופה יכול לגלות יותר נדיבות בהפעלת תוכנית ההלוואות הישירות לבנקים בריבית אפס עד שלילית (TLTRO) אותה הפעיל בשבוע שעבר. אפשרות אחת תהיה להגדיל את היקף ההלוואות בריבית שלילית שבנקים יוכלו לקחת.
  
"אנו צופים האטה כלכלית בגוש היורו, תמיכה גוברת במפלגות פופוליסטיות הן מימין והן משמאל ברחבי אירופה שעלולה להעלות את רמת הסיכון להיווצרות סדקים נוספים באיחוד. באשר לשאר העולם ההשפעה הישירה צפויה להיות יותר מעומעמת. קיים עדיין סיכון שהסערה הפיננסית תשפיע על הכלכלה הריאלית כאשר השווקים יתחילו להתמקד יותר במערכת הבחירות הקרבה בארצות הברית. תוצאות ההצבעה מהוות נקודת מפנה משמעותית במערכת הפיננסית אך לא בסדר גודל של אירוע כשל מערכתי של קריסת ליהמן או היפרדות יוון מגוש האירו", כתסו בקרדיט סוויס. 
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  האטה גלובלית נוספת יכולה להפיל את הענק בסיני....
  גלובלוס 26/06/2016 10:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אל דאגה, לנו יש קוטג'
  סגור