נגיד הבנק המרכזי של הודו הולך הביתה - ואל אריאן מזהיר: "חדשות רעות"

נגיד הבנק המרכזי של הודו הודיע כי לא יאריך את כהונתו, ברקע: בקשת מפלגת השלטון להדיחו
 | 
פוליטיקה Vs כלכלה
נגיד הבנק המרכזי של הודו, ראגורם ראג'אן, הפתיע בשבת האחרונה כשבחר לא להמשיך לכהונה נוספת. הכלכלן המוערך שזכה לשבחים מרחבי העולם ולפופולאריות חוצת יבשות, עוזב את הבנק המרכזי לאחר שבשנה שעברה כלכלת הודו רשמה צמיחה פנומנלית (יחסית לתקופה הנוכחית) של 7.3%, וקרן המטבע צופה לה צמיחה של 7.5% ב-2016 ו-2017. כעת, הכלכלן מוחד אל אריאן מספיד את ראג'אן עם עזיבתו, ואומר כי הדבר מהווה חדשות רעות, ולא רק להודו.
וכך כותב אריאן: "ראג'אן הביא לתפקיד תערובת של כישרון, קפדנות אקדמית ואומץ, יחד עם ניסיונו ככלכלן הראשי של קרן המטבע הבינלאומית. הבנק המרכזי תחת הנהגתו החזיר את היציבות המאקרו כלכלית של הודו - שהיתה במצב קריטי - למסלול של צמיחה גבוהה. במהלך תפקידו נרשמה רפורמה במערכת הפיננסית ונרשם שיפור ביעילותה ותרומתה להתפתחות הכלכלה ההודית, ובכך תרם ראג'אן לאמינות הבנק המרכזי ולעידוד השקעות זרות ישירות".
לא ריצה אף פוליטיקאי
אחת הבעיות העיקריות של כלכלת הודו מיוחסת לחוסר האמון של המשקיעים הזרים בנוגע ליכולתה של הממשלה לממש את הפוטנציאל הכלכלי של הדמוקרטיה הגדולה בעולם. מאז שנרנדרה מודי נבחר לראשות הממשלה, הודו שמה לעצמה למטרה לשנות את התדמית הזו בעזרת רפורמות במגוון סקטורים. עם זאת, שנתיים מאז עלייתו של מודי לשלטון, ולמרות השיפור שנרשם בסנטימנט של הכלכלה, מפלגת השלטון דרשה ממנו לפטר את נגיד הבנק ארג'אן.
בהקשר זה כתב אריאן: "ראג'אן לא ריצה אף פוליטיקאי, עזיבתו משמשת דוגמא נוספת לכך שהפוליטיקה המבולגנת והרועש מקבלת עדיפות על פני כלכלה טובה. בהתחשב במי שירש את תפקידו, ההפסד מעזיבתו של ראג'או יכול להתרחב מעבר להודו".
נזכיר כי הבנק המרכזי של הודו הוריד את הריבית באופן מפתיע בתחילת החודש, וזאת הפעם השלישית השנה, לרמה של 7.25%. מדובר ברמה הנמוכה ביותר מאז מאי 2013. ולגבי הכלכלה, מדד מנהלי הרכש של חודש מאי הצביע על קריאה של 50 נקודות, כלומר הכלכלה ממשיכה להתרחב זה החודש ה-19 ברציפות - מה שמחזק את דבריו של אריאן לפיהם הפוליטיקה המלוכלכת גברה על ההיגיון שבכלכלה.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה