"הפד' אלופים בניהול ציפיות, הסיכוי להעלאת ריבית ביוני - קלוש אם לא אפסי"

יניב חברון מעריך: מה הסיכוי להעלאת ריבית של הפד' כבר בהודעה הקרובה בחודש יוני?
 |  (1)
הדובים יחכו
החוזים העתידיים בוול סטריט נסחרים כעת בעליות קלות של עד 0.17% בלבד, וזאת לאחר שאתמול לא התקיים מסחר בוול סטריט לרגל יום הזיכרון, ועיני הסוחרים בשוק נשואות להודעת הריבית הקרובה של הפד' ביוני הקרוב. לאחר העלאת הריבית בסוף 2015 לראשונה מזה כעשור, הפד' שיגר תחזית להמשך העלאת הריבית ב-4 פעימות עוד ב-2016, אבל מאז, מספר ארועים, ובהם: צניחת הנפט, סימני ההאטה בסין, התערערות היציבות בשוק הפיננסי העולמי, ובעיקר האינפלציה הנמוכה בארה"ב - טרפו את הקלפים.
הפד' נסוג מהתחזית השאפתנית, וחתך את מספר העלאות הריבית החזויות השנה ל-2 בלבד. אם הפרוטוקולים מישיבת הריבית באפריל רמזו כי העלאת הריבית הקרובה עשויה להתרחש כבר בהודעה הבאה - אז בשישי האחרון הנגידה ילן שוב נקטה בלשון מעורפלת ובלתי מחייבת כשאמרה כי העלאת ריבית אכן אפשרית... אבל רק בחודשים הקרובים. יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס, שולל כעת העלאת ריבית ביוני הקרוב באופן די מוחלט, ומתייחס לשוק המניות הרוסי שבולט לטובה מתחילת השנה.
וכך כותב חברון: "למרות שהשוק מאמץ בחום את הקמפיין להעלות ריבית בארה"ב בחודש יוני, הסיכוי לכך הוא קלוש, אם לא אפסי. לאחר שני משברים בשוק המניות הגלובלי בתוך פחות משנה, הפחתת תחזיות ריבית וצמיחה בכל העולם, המשך הרחבות מוניטריות, התעצמות מלחמת המטבעות ופגיעה קשה בחברות אמריקאיות בעקבות דולר חזק, כנראה שבפד' יהיו הרבה יותר זהירים. הנגידה ילן, מצידה, כמו גם נגידים נוספים, מאותתים לשוק על העלאת הריבית ומחכים לראות כיצד השוק יגיב ויתמחר את ההעלאה. אך העלאת הריבית בפועל תהיה רק בשלב מאוחר יותר וכך גם הבאה אחריה".  חברון מציין כי הפד' הם "אלופים בניהול ציפיות".
 
הריבית בישראל? 
לעומת זאת, ביחס לריבית בישראל מעריך חברון, כי "רמת הריבית בישראל לא צפויה להשתנות במשך תקופה ארוכה ותיתכן אף הרעה בציפיות הריבית המקומיות בעתיד הלא מאוד רחוק. לאור זאת, אנו ממשיכים להמליץ באפיק האג"ח הממשלתי על החזקת מח"מ תיק של 4-5 שנים. לאור ציפיות האינפלציה הנמוכות אנו מחזירים את המלצתנו להחזקת החלק הקצר באמצעות האפיק הצמוד. בארוכים אנו מעדיפים דווקא להעניק משקל יתר לחלק השקלי".
 
רוסיה תמשיך במומנטום?
לגבי השוק הרוסי, חברון מציין: "ביצועי שוק המניות הרוסי מתחילת השנה הם בין הטובים לעומת שאר העולם. המומנטום החיובי ברוסיה עשוי להימשך, בעיקר בזכות העלייה במחירי הנפט. כמו כן, נראה כי תחתית המשבר כבר מאחורינו.  אין ספק כי מדובר בשוק עם לא מעט סיכונים - התלות במחיר הנפט ו"הכישרון" של רוסיה להסתבך עם המערב. יחד עם זאת, יסודות המאקרו כעת תומכים יותר, העלייה במחירי האנרגיה צפויה לפחות להישמר והצפי להרחבה מוניטרית והתייעלות בסקטור האנרגיה בהחלט צפויים לתמוך בהמשך מגמה חיובית בשוק המניות. ממליצים על חשיפה במשקל שוק. התמחור הוא זול ביחס לשווקים האחרים בעולם, אך קיים חשש הנובע מהתחזקות הדולר והעלאת הריבית בארה"ב. מאז הפניית פרסה של הפד', בשבועיים האחרונים מדדי רוסיה צנחו ביותר מ-4%. יכולת עמידה ביעד הגרעון גם היא גורם סיכון".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מר חברון
  איתן 31/05/2016 15:19
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אל תהיה כל כך בטוח. אתה עוד עשוי להיות מופתע. האם לא אמריקאים טבעו את הביטוי - אתה יכול לעבוד עלי פעם אחת אבל לא פעמיים?
  סגור