לראשונה: פיץ' חותכת את הדירוג של סעודיה, לפני פגישת אופ"ק להקפאת תפוקה

סוכנות הדירוג מורידה את הדירוג AA של סעודיה שעושה שרירים לקראת פגישת מפיקות הנפט בדוחא בשבוע הבא
 | 
ערב הסעודית, צילום: getty images israel
סוכנות הדירוג פיץ' חתכה היום (ג') את הדירוג של סעודיה, וזאת קצת פחות משבוע לפני פגישת מפיקות הנפט שצפויות לדון בהקפאת תפוקה. נזכיר כי סעודיה עושה שרירים בכל הנוגע להקפאה למרות שייצוב מחיר הנפט מהווה אינטרס עיקרי מבחינתה לאחר שצניחת הנפט הביאה לרגעון ממשלתי עמוק. פיץ' הורידה את הדירוג של סעודיה מרמה של AA לרמה AA מינוס והזהירה מפני חולשה של המאזן המסחרי הסעודי. הגירעון של סעודיה התרחב ב-2016 ל-14.8% מהתוצר, וזאת לאחר עודף שהציגה הממלכה עד שנת 2010. פיץ' מעריכה כי המחיר הממוצע לחבית נפט צפוי להיות 35 דולר לחבית ב-2016 ו-45 דולר לחבית ב-2017. 
נזכיר כי בתחילת אפריל סוכנות הדירוג S&P העולמית הורידה את הדירוג של חמשת הבנקים הגדולים בסעודיה נוכח שנה וחצי של ירידה מתמשכת במחיר הנפט. מחיר הנפט נסחר כעת סמוך לרמת השיא של 2016 - מעל ל-40 דולר לחבית - בעוד מרבית המפיקות הביעו הסכמה להקפאת תפוקה (גם ללא אירן), וזאת על מנת למנוע את המשך הידרדרות מחיר הנפט ועם זאת פגיעה בהכנסות המפיקות. בתוך כך, בגולדמן זאקס מספקים תחזית קצת שונה לקראת פגישת המפיקות בשבוע הבא. "הפגישה לא תוסיף הרבה למחיר הנפט ואף תרגום לירידתו", העריכו האנליסטים דמיאן קורולין וג'ף קורי מגולדמן זאקס, ניו יורק. "אנו לא מצפים מהפגישה לספק הפתעה שורית כאשר הקפאת תפוקה ברמת הייצור הנוכחית לא תאיץ את ייצוב השוק".
לפחות 15 מדינות האחראיות ל-75% מהפקת הנפט בעולם צפויות להגיע לדוחא ביום ראשון הבא אך קשה יהיה לראות כיצד המפיקות מגיעות להסכמה נוכח הבעיות הגיאופוליטיות. סעודיה כבר הצהירה כי אין בכוונתה להקפיא תפוקה אם אירן לא תעשה כך. מנגד, אירן טוענת כי עד שהיא לא תגיע לקצב הפקה של 4 מיליון חביות ביום - אין מה לדבר איתה על הקפאה.
טרם הפגישה, יש לציין, מפיקות הנפט הגבירו את קצב ההפקה כך שאם תושג הסכמה - הן יהנו מרמות הפקה גבוהות יחסית. כך למשל, עירק עלתה במארס להפקה של 4.55 מיליון חביות ביום - שיא הפקה. רוסיה רשמה גם כן במארס שיא הפקה ומנגד ארה"ב מציגה ירידה בהפקה בחזרה לרמות של סוף 2014. עם זאת, מלאי הנפט האמריקאי עדיין נמצא ברמות שיא. ב-6 באפריל ארה"ב דיווחה על ירידה של 5 מיליארד חביות בשבוע.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה