בניגוד לציפיות - עוד מדינה באירופה משיתה ריבית שלילית

בייקר טילי: "הצעד לא ישיג את המטרה המבוקשת. על  מנת להחיות את הכלכלה יש לעודד השקעת הון זר וצמיחה על ידי צעדים ממשלתיים שיצרו מעגלי עבודה"
 |  (1)
זה מדבק
בהודעתו האחרונה בשבוע שעבר הבנק המרכזי של ארה"ב הוריד את קצת העלאת הריבית אך עדיין המגמה היא כלפי מעלה, ובאירופה לעומת זאת נראה כי יותר ויותר מדינות מורידות את הריבית אל הטריטוריה השלילית, באופן מדבק. אחרי יפן, הבנק המרכזי של אירופה (ECB), שוודיה ונורווגיה, היום גם הונגריה הורידה את הריבית על הפיקדונות למינוס 0.05%. הריבית בין הבנקים הורדה ל-1.2% מרמה של 1.35% - שפל כל הזמנים.
המהלך מגיע מניגוד לתחזיות הכלכלנים שצפו כי הבנק המרכזי יותיר את הריבית על כנה. הונגריה מתמודדת זה 7 חודשים עם אינפלציה מתחת ליעד והאטה בצמיחה. בדומה למהלך של הבנק המרכזי האירופי המהלך היום אמור לעודד את הפעילות הכלכלית ולהחמיר עם מי שמאפסן את כספו בפיקדונות. נזכיר כי ביולי 2012 הבנק המרכזי של דנמרק היה הראשון להוריד את הריבית (מינוס 0.2%) אל הטריטוריה השלילית. 
יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, קריסטין לגארד דווקא הביעה תמיכה בריבית שלילית בטענה כי זה מה שדרוש כעת לעת עתה. לגארד אמרה כי אם לא היה לנו ריבית שלילית כנראה שהיינו ברמת אינפלציה נמוכה יותר וצמיחה נמוכה יותר. (לכתבה המלאה - לחץ כאן)
ד"ר איל הורוביץ, מנכ"ל בייקר טילי ישראל, אמר: "הטענה כי ריבית שלילית, במצב הכלכלי הנוכחי, היא צעד שימריץ את הכלכלה היא כמו הטענה שהזרמת חמצן למת תיצוק בו חיים. ההבדל בין הריבית הנוכחית, הנמוכה מאוד גם ככה, לריבית שלילית הוא כה מינורי שהצעד לא ישיג את המטרה המבוקשת: הוא לא יגרום לאנשים לקחת יותר אשראי, הוא לא יגביר את פעילות המשק והוא רק יערער את יציבותם של הבנקים. על  מנת להחיות את הכלכלה יש לעודד השקעת הון זר וצמיחה על ידי צעדים ממשלתיים שיצרו מעגלי עבודה, ערים, כבישים וכ'ו.  כל צעד אחר יעזור רק לטווח הקצר מאוד, אם בכלל".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  בועת הנכסים תתפוצץ לבנקים בפרצןף -נתגעגע ל2008 (ל"ת)
  לילי 22/03/2016 18:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור