ברקליס מסמן - אלו הגורמים שעשויים להרעיד כעת את השווקים

ברקליס: "שעור הריבית השלילית נתפס באופן מובהק כגורם שלילי על השווקים בקרב מרבית המשקיעים"
 | 
למרות התיקון
הסנטימנט החיובי שנרשם בשווקים בשבועיים האחרונים הצליח להשכיח מעט את פתיחת השנה הצורמת, אך החששות עדיין כאן נוכח צניחה אדירה בייצוא הסיני (25%). מנגד, העלייה המפתיעה שנרשמה הבוקר מצד המגזר התעשייתי ביפן, לצד מחיר הנפט שזינק 40% בחודש האחרון ונסחר כעת ברמת שיא מתחילת השנה נוכח אפשרות להקפאת תפוקה, הצליחו להפיח אופטימיות בקרב המשקיעים. בברקליס ערכו סקר בקרב 585 משקיעים בנוגע לחששות שלהם לגבי השוק כעת, וזאת רגע לפני הודעת הריבית של הפד' הערב (21:00 שעון ישראל).
אחד הנושאים שזכה ברוב קולות בתואר המפוקפק של החשש העיקרי מיוחס לחולשה בשוק האשראי. ברקליס ציין בפרק המסקנות של הסקר, כי "שעור הריבית השלילית נתפס באופן מובהק כגורם שלילי על השווקים בקרב מרבית המשקיעים". רק 4% מהנשאלים ענו כי הריבית השלילית תספק דחיפה לצמיחה, בעד הרוב - 61% - ענו כי הריבית השלילית מהווה סיכון לבנקים ולנכסי הסיכון. בקרב הנשאלים 43% ענו כי הריבית השלילית היא זו האחראית לפתיחת מרווחי האשראי שנראו לאחרונה.
החשש העיקרי ללא ספק מיוחס למשבר בשווקים המתפתחים. על המשבר הזה הזהירה יו"ר קרן המטבע קריסטין לגארד, ולא פעם אחת.
בכל הנוגע למהלך האגרסיבי של בנק המרכזי של אירופה (ECB), הנשאלים אמנם ציפו להרחבה כמותית אגרסיבית אך מעט חשבו על העמקת הריבית השלילית. נזכיר כי בחמישי האחרון הבנק המרכזי הרחיב את רכישות האג"ח ב-20 מיליארד אירו לחודש והוריד את הריבית מ-0.05% ל-0% ואת הריבית על הפקדונות ממינוס 0.3% למינוס 0.4%. המהלך הזניק את השווקים אך דראגי סייג בדבריו לאחר ההודעה כשאמר שהריבית לא תרד יותר נוכח הנתונים הקיימים.
מרבית המשקיעים האשימו את הטלטלה שנרשמה ברבעון הראשון על האכזבה מהצמיחה בעוד הצמיחה העולמית צפויה ברבעון השני לטפס. עם זאת, החשש מסין ומהפחתות המטבע עלה בקרב המשקיעים.
הדיפלציה מהווה כגורם סיכון עיקרי בקרב 72% מהנשאלים, למרות הציפייה כי שוק הסחורות צפוי לתקן מעלה.
צניחת מחיר הנפט נתפסה בקרב הנשאלים כחיובית לצמיחה העולמית ושלילית לנכסי הסיכון. 
יציאה אפשרית של בריטניה מהאיחוד האירופי נתפסה על ידי כמעט כל המשקיעים (96%) כארוע בעל פוטנציאל תנודתי לשווקים.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה