האם דראגי יפעל? אלו הפעולות האפשריות העומדות לרשותו

המשקיעים מצפים לתמיכה מהבנק האירופי, אך פעולה אגרסיבית מדי עשויה לאותת כי מצב היבשת בכי רע
 | 
רגע גורלי
האם דראגי יתמוך בשווקים, או שהסוחרים שוב יצאו מאוכזבים? זו שאלת השאלות כעת, שעות ספורות לפני עדכון הריבית בגוש האירו (14:45 שעון ישראל) ולאחר מכן (15:30)  מסיבת העיתונאים של יו"ר ה-ECB מריו דראגי. Bizportal יעביר את מסיבת העיתונאים בשידור ישיר כולל דיווחים שוטפים. 
השווקים מתמחרים פעילות כלשהיא מצד הבנק האירופי, מה שאומר כי חוסר פעולה (או פעולה 'מינורית) עשוי להביא לאכזבה. ורק נזכיר כי בתקופה האחרונה דראגי יותר מרמז על כך שה-ECB מתכוון לנקוט בצעדים נוכח ההאטה הכלכלית ברקע למצב בסין. עם זאת, הרגיעה הנוכחית בשווקים עשוייה לקנות לדראגי עוד זמן - בטרם ישלוף תותחים כבדים. 
בתוך כך, המדדים ביבשת נסחרו בתנודתיות רבה, אך עברו לפני מספר דקות לעליות שערים חדות של כ-1% למסחר באירופה - לחץ כאן.
לדראגי מספר כלים לתמיכה בכלכלות האירופיות, וכמובן שילוב של הפעולות: הורדת הריבית של הגוש (כעת עומדת על 0.05%, לא השתנתה בכינוס הקודם), הורדת הריבית על הפקדונות (עומדות על מינוס 0.3%, הורדה בפעם הקודמת לשיעור זה) וכמובן  - הרחבה תכנית הרכישות של הבנק, וזוהי גם ה"בזוקה" של דראגי - הכלי האגרסיבי ביותר שלו. נזכיר כי לא מזמן הכניסה מערכת הבנקאות באירופה את שוקי המניות בעולם לטלטלה נוספת, ודראגי ודאי יהיה מעוניין מאוד לחזק את המערכת הבנקאית בגוש, בין אם בהתייחסות לשיעורי הריבית, ובין אם דרך הלוואות נוחות לבנקים.
דראגי כבר אמר בפעמים קודמות כי הבנק המרכזי "לא יהסס" לפעול לצורך תמיכה בשווקים, ובגולדמן זאקס בטוחים כי הוא יספק את הסחורה, ואף ממליצים לבצע שורט על מטבע האירו, שייחלש מהחלטה בסגנון זה. לכתבה המלאה - לחץ כאן.
מאז אמירתו של דראגי, גוש היורו חזר לאינפלציה שלילית, כשבחודש פברואר זו ירדה למינוס 0.2%, הירידה הראשונה מאז חודש ספטמבר האחרון. נזכיר כי ה-ECB מעוניין בשיעור אינפלציה גבוה יותר - מה שמביא את הערכותיהם של כלכלנים רבים כי הוא יפעל היום.
 
פעולות אפשריות:
כאמור, הורדת ריבית הינה מהלך אפשרי, במיוחד זו על הפקדונות, שעומדת על מינוס 0.3%. אי הורדת שיעור הריבית על הפקדונות תביא לאכזבה בשוק. הריבית "הרגילה" צפויה להיוותר על 0.05% בלבד.
נציין כי שיעורי ריביות שליליות זכו לאחרונה לביקורת נוקבת על ידי כלכלנים, היות וזו מציתה את מלחמת המטבעות, כשכל בנק מרכזי מנסה להחליש את ערך המטבע שלו - ויש שיטענו כי הדבר לא משפר את מצבם של הבנקים (שמרוויחים כשהריבית חיובית). אנליסטים בג'יי.פי מורגן סיקרו לאחרונה כי הריבית השלילית מזיקה לשוקי המניות, ונתנו כדוגמא את המצב בשוויץ וביפן.
הרחבה כמותית: אחת האכזבות הגדולות מכינוס ה-ECB דבצמבר האחרון היה בגזרה זו, היות ותכנית הרכישות לא הורחבה, ונותרה בסכום של 60 מיליארד אירו. אנליסטים מעריכים כי תכנית זו תורחב כיום בכ-10 עד 20 מיליארד אירו נוספים.
לסיכום, לדראגי ול-ECB כלים רבים באמצעותם יוכלו להזניק את שוקי המניות ביבשת, וכך גם להחליש את מטבע ה-אירו רציף. אכזבה מפעולותיהם, עשויה להביא לירידה במדדים באירופה, כמו גם לזינוק במטבע האירופי.
עם זאת, חשוב לציין כי קיימת אפשרות שפעולה 'אגרסיבית' של הבנק המרכזי, יחד עם אמירותיו לגבי מצב השוק - עשוייה דווקא לאותו לסוחרים כי מצב הכלכלות בעייתי משחשבו, ולדבר עשויה להיות גם השפעה שלילית.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה