לכאן הדובים לא הגיעו - זו הבורסה שזינקה 25% מתחילת השנה

הבורסה האירנית היא אחת מחמשת השווקים הגדולים במזה"ת עם יותר מ-300 חברות רשומות ושווי סביב 100 מיליארד דולר
 | 
למרות האנרגיה
שנת 2016 נפתחה ברגל שמאל בלשון המעטה עם כניסתם של מדדים מובילים בעולם לטריטוריה דובית מלבד ההפוגה שנרשמה מאז סוף השבוע. בעוד השווקים מדממים ברקע למשבר האנרגיה שמחלחל לבנקים ועשוי לשנות את תוואי הריבית המתוכנן של הפד', בצד השני של העולם יש רק לאן לעלות מהתחתית שבאה נוכח הסנקציות של המערב. כעת לאחר שהתמחור נהיה אטרקטיבי - אירן מתחילה לקצור את הפירות מאז הסרת הסנקציות ומסכמת זינוק של 25% בבורסה מתחילת השנה.
הבורסה האירנית היא אחת מחמשת השווקים הגדולים במזה"ת עם יותר מ-300 חברות רשומות המרכזות שווי סביב 100 מיליארד דולר - עדיין שוק קטנטן יחסית לעולם בעוד מדד S&P 500 מרכז חברות בשווי 17.8 טריליון דולר נכון לסוף ינואר. אם נלך שנה אחורה מהסרת הסנקציות חברות מהמערב כבר הביעו עניין ברפובליקה האיסלמית, ורק היום דווח כי הענקית האמריקאית ג'נרל אלקטריק שיגרה שליח לאירן על מנת לבחון "הזדמנויות עסקיות" במדינה. מדובר בבכיר בתחום האנרגיה. נזכיר כי בתחילת השבוע אירן שיגרה את משלוח הנפט הראשון שלה למערב.
כעת, עם הסרת הסנקציות, הדרך לשוק המניות האירני סלולה למשקיעים זרים שיכולים לרכוש את מניות החברות, בהן חברות אנרגיה. עם זאת, ההשקעה עבור משקיעים אמריקנים עדיין אסורה - מה שמונע מהון אדיר לעבור למדינה.
למרות הרוח החדשה שנושבת בשוק האירני איך אפשר שלא להתייחס לאיום העיקרי העומד בפני הרפובליקה, והוא התרסקות הנפט. הצניחה בנוזל השחור כבר הורידה על הברכיים יצרניות כמו ונצואלה, ניגריה, רוסיה וסעודיה - שהסכימו היום על הקפאת תפוקה - כך שאם אירן בונה על התאוששות הנוזל השחור, יש לקחת בחשבון כי זה לאו דווקא יקרה בקרוב, אם בכלל, שכן הנפט גוזר 25% מההכנסות של אירן.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה