לקראת החגים: מחיר חבית נפט מזנק ב-4%, "המשקיעים מכסים את השורט"

מי חוזה צניחה של 170 מיליארד דולר בשנה הבאה? בכמה תעלה התפוקה של ארה"ב בתחום הקידוח בשנה הבאה? לשפשף את העיניים
 | 
נפט, צילום: Getty images Israel
לאחר שמחיר חבית נפט נחתך בכמעט חצי בתוך פחות מחצי שנה, ביומיים האחרונים נרשם תיקון נאה במחיר הזהב השחור. היום (ו') מחיר חבית נפט עולה בשני דולרים מגיע ל-56.25 דולרים, תוך עליה של 3.7%.

טאמאס ורגה, בחברת לונדון ברוקארז' PVM, אמר כי המשקיעים החלו לכסות את השורט מהשבוע שעבר, לאחר שהנפט איבד אחוזים משמעותיים משוויו. כמו כן תקופת החגים המתקרבת בארה"ב מביאה משקיעים לטפל בתיק ההשקעות שלהם ואינם רוצים להיות חשופים מדי להמשך הירידות המחיר הנפט.

לאחר שמחירי הנפט ירדו בשבועות האחרונים ניתן לראות כבר זרם של משקיעים שמחפשים את התחתית. "הלחץ שדחף את המחירים מטה עדיין גדול, אבל ראינו כבר כמה משקיעים שמתעניינים ברכישה בימים האחרונים", כך פרסם מוקדם יותר קן האסאגווה (Ken Hasegawa) משווק סחורות מחברת ניואדג' (newedge).

החברות לא אדישות

עד כה הסיקור שנעשה לירידה במחיר הנפט זכה בעיקר להתייחסות על ההשפעות הגיאו פוליטית של אותה ירידה. זאת, כאשר מדינות שנסמכות על מחיר הנפט מאבדות אחוזים ניכרים מההכנסות שלהן שמשבשות את המשך עתידן הכלכלי. שר הנפט הסעודי טען אתמול כי קיצוץ באספקה שיעשה על ידי ועדת אופ"ק בלבד יהיה חסר תועלת, בשל שאין היא אוצרת כוח מספיק דיו בכדי להשפיע על המחיר העולמי.

אספקט אחר שזוכה לסיקור מועט יותר הוא ההתמודדות של חברות האנרגיה, בעיקר במערב והתמודדות שלהן עם הסביבה המאתגרת שנקלעו לתוכה. חברות נפט הודיעו השבוע כי הן מבטלות ומקצצות בחיפוש אחרי מקורות חדשים ובהוצאות ההון שלהן, זאת משום שפרוייקטים הופכים ללא כלכליים. נזכיר כי בשבוע שעבר באנליזה של הבנק ברקליס, נמסר כי מחיר של חבית נפט מתחת למחיר של 60 דולרים אינו רציונאלי.

"עד כה הוכרזו קיצוצים בסך של 9 מיליארד דולרים, בכדי שהחברות יוכלו להשיב את ההון שלוו מהשווקים. אם מחירי הנפט ימשיכו לשהות בסביבות ה-60 דולרים, הכרזות נוספות על קיצוצים בשוק האנרגיה בסך של 170 מיליארד דולרים יגיעו בשנת 2015".כך פרסמה סוכנות הייעוץ לאנרגיה ווד מקנזי. לטענת הסוכנות "במחיר הנוכחי רק 3 חברות בינלאומיות לחיפושי אנרגיה מחזיקות מספיק מזומנים בכדי לשלם למשקיעים ולא לקצץ בקידוחים".

קרדיט סוויס פרסמה היום כי מגמת ירידת מחירי הנפט תימשך. הסיבה היא אספקת הנפט של ארה"ב שאמורה לגדול ב-800 אלף חביות ליום בשנה הקרובה, לעומת השנה בה האספקה גדלה ב-1.6 מיליון חביות ליום.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה