משנה כיוון: מחיר חבית נפט עולה 1.3%, לאחר שפל של חמש שנים

סימנים לירידה המתקרבת בצמיחה בסין החלישו את הסחורה, אך המשקיעים מהמרים שבטווח הקצר, הסנטימנט השתנה
 | 
נפט, צילום: Getty images Israel
לאחר שמחיר חבית נפט ירד בכמעט 50% בחודש יוני האחרון , מחיר חבית המשיך לרדת היום ב-2 אחוז נוספים, בתחילת המסחר. מחיר חבית נפט נסחר בשווי של 55 דולרים לחבית. עם זאת בשעה האחרונה מחיר הנפט משנה את כיוונו והחל לעלות מתוך ההכרה כי משקיעים הבינו כי בטווח הקצר אין עוד מקום לירידות. מחיר חבית נפט בשעות אלו 56.7 דולרים.

בהווה, מדינות העולם נחלקות לשניים, מדינות שנהנות מהמחיר היורד של חבית הנפט ומדינות שהירידה במחיר הסחורה מאיים על היציבות שלהן. התעשיה בארה"ב ובסין יהנו ממחירי האנרגיה הנמוכים, אך הייצרנים מסביב לעולם צריכים להתמודד עם ירידה פתאומית של מיליארדי דולרים בהכנסות.

בונצואלה, חצי מהכנסות הממשלה מגיעות מייצוא הנפט. ההכנסות ממחיר הנפט מאפשרים קיום של תוכנית סובסידיות רחבה במדינה שתומכת באוכלוסיה. הממשלה עדיין לא הודיעה על כך, אך סביר להניח כי התוכנית בסכנה.

אתמול הודיעה רוסיה כי במחירי נפט נוכחים של מתחת ל-60 דולרים לחבית, המדינה צופה ירידה של 4.5% בתוצר בשנת 2015. אך לא רק רוסיה תיכנס למשבר בעקבות הירידה במחירים, גם שכנתה קזחסטאן, תלויה נואשות במחיר הנפט, 33% מהתוצר של המדינה נובע מהסחורה ו-60% מהתקציב הממשלתי בנוי ממנו.

חולשה סינית

מוקדם יותר היום, פורסם מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור בסין. תוצאות המדד הצביעו על התוצאה הנמוכה ביותר מאז מרץ האחרון. מנהלי הרכש בסין הצביעו כי הם מאמנים שבחודשים הקרובים, הפעילות העסקית שלהם תיחלש. ציין כי החשש מהירידה בצמיחה במזרח הרחוק, מאיימת באופן מוחשי על הצריכה במחירי הנפט.

ביום המסחר הנוכחי, בניגוד לימים האחרונים, למניות אנרגיה דווקא עולה 0.9% מסמן כי המשקיעים החלו לאסוף מניות אנרגיה. נציין כי מאז ירידות מחירי הנפט ביוני האחרון מניות של ענקיו נפט כמו אקסון מובייל (סימול: XOM) ושברון (סימול: CVX ), הגיעו לשפל שנתי חדש במחיר.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה