הבורסה ברוסיה בצניחה חופשית - איך המשקיע הקטן יכול להרוויח מזה כסף?

צניחת הנפט והעימות הצבאי בין רוסיה לאוקראינה הביאו לקריסת הרובל וירידות שערים חדות בבורסת מוסקבה. היכן יש הזדמנויות?
 |  (1)
מוסקבה נוקמת, צילום: Getty images Israel
הנפילה החדה במחיר חבית נפט ביותר מ-40% בתוך חצי שנה הביאה לצניחה חדה בבורסה במוסקבה {RUSSIAN TRADED RTX} ולשחיקה בשער הרובל. ההפסד השנתי לרוסיה יותר מ-100 מיליארד דולר.

תעודות הסל הישראליות והאמריקניות מאפשרות למשקיע הקטן להרוויח כסף מסיטואציה טראגית - קריסה כלכלית של מדינה. חשוב להבהיר שמדובר בהשקעה מסוכנת וספקולטיבית - עליה במחירי הנפט או שינוי פוליטי דרמטי ברוסיה עלולים להביא לשינוי מגמה.

תעודת הסל הפופולארית על רוסיה היא Direxion Daily Russia Bear 3X ETF והסימול שלה הוא RUSS. התעודה נסחרת בארה"ב במחיר של כ-28 דולר - אחרי שזינקה ביותר מ-80% בתוך שלושה שבועות.

אלכס זבז'ינסקי כלכלן ראשי מיטב-דש:

"בשנה האחרונה יותר מדי דברים שליליים מתרחשים בו זמנית ברוסיה ומקרבים אותה למשבר כלכלי ופיננסי חריף. כלכלת רוסיה נחלשה בצורה רצינית עוד בשנת 2013 בה היא צמחה בשיעור של 1.3% בלבד וזאת כאשר מחירי הנפט, מנוע צמיחה העיקרי שלה, היו בשיא. המשק הרוסי זקוק לרפורמות מבניות עמוקות, לפיתוח מנועי צמיחה חדשים, להשקעות בתשתיות המיושנות כדי להניע מחדש את הכלכלה. בנוסף, נדרש טיפול בתופעת השחיתות".

ולדימיר פוטין מסבך את רוסיה עם אוקראינה

ז'בז'ינסקי מסביר כי רוסיה נכנסה להסתבכות באוקראינה, שמלבד גידול בהוצאות על השקעה בקרים והוצאות ביטחוניות נוספות, גררה סנקציות מערביות - "הסנקציות הובילו לניתוק ערוצי מימון לחברות הרוסיות, לביטול חוזים, הגבלת פעילות בשווקים זרים וירידה נוספת בהשקעות ברוסיה. בתגובה לסנקציות המערביות רוסיה הטילה מגבלות על יבוא המזון מאירופה וארה"ב, צעד שבהיעדר היצע מספק מהשוק המקומי, הקפיץ את מחירי המזון ופגע בצרכן".

"הנפט - מקור ההכנסה העיקרי לרוסיה"

"מחירי הנפט - מקור ההכנסה העיקרי לרוסיה, צנחו בעשרות אחוזים וגרמו לבעיות בתקציבה. בתגובה האירועים אלה המטבע הרוסי נפל במהירות ודרבן עוד יותר את האינפלציה. הכסף בורח מהמדינה בקצב מתגבר. בחודשים ינואר-ספטמבר יצוא מרוסיה כ-85 מיליארד דולר, כפול מהתקופה המקבילה אשתקד. הבנק המרכזי של רוסיה מנסה לבלום התרסקות המטבע ע"י העלאת והתערבות בשווקים, אך הרזרבות הלכו ופחתו ללא השפעה ניכרת על שערו של הרובל".

ז'בז'ינסקי מסכם ואמור כי "כדי למנוע החרפה נוספת במצב והתפתחות של משבר פיננסי השלטונות יצטרכו לבצע קיצוץ מאסיבי בהוצאות, מה שידכא עוד יותר את הפעילות הכלכלית. בחודשים הקרובים אנחנו עלולים לראות הורדת דירוגה של רוסיה מתחת לדירוג השקעה".

כלכלת רוסיה

רוסיה היא המדינה הגדולה ביותר בעולם גם לאחר התפרקות ברית המועצות בשנת 1991. שטחה 17,098,242 קמ"ר עם שלושה איזורי זמן שונים. הייצוא העיקרי של רוסיה: נפט, גז טבעי, מתכות, ועץ.

בחודש שעבר חשף שר האוצר הרוסי, אנטון סילאנוב, את היקף הנזק שנגרם לרוסיה מהשחיקה במחירי הנפט במסגרת פורום כלכלי בוינה, אוסטריה. לדבריו, הירידה במחיר הנפט (אז עמד על 76 דולר לחבית) יוצרת לרוסיה הפסד שנתי של 90-100 מיליארד דולר.

למי שרוצה ללכת נגד השוק או לעקוב מקרוב ולחכות לנקודה המתאימה להיכנס לפוזיציית לונג על רוסיה:

תעודות סל ישראליות שוריות (פוזיציית לונג) על רוסיה:
(תכלית רוסיה (`4Da
(קסם רוסיה ('4Da

תעודות סל אמריקניות שוריות (פוזיציית לונג) על רוסיה:
RSX
ERUS
RSXJ
RBL
RUDR
RUSL

גיא בית אור, כלכלן שווקים גלובאליים במחלקת המאקרו של פסגות:

"רוסיה היא אחת הנפגעות העיקריות מהירידה החדה במחירי הנפט אשר ירדו בחודשים האחרונים ביותר מ-40%. רוסיה, אשר יותר ממחצית הכנסותיה מגיעות מיצוא נפט, ראתה את המטבע שלה עובר חד במהלך החודשים האחרונים כאשר הרובל הרוסי נחלש ביותר מ-40% אל מול הדולר. בניסיונה לייצב את המטבע העלתה היום רוסיה את הריבית מ-9.5% ל-10.5% בהתאם להערכות המוקדמות של הקונצנזוס כך שלא היה מדובר בהפתעה, אלא יותר בצעד מתבקש. העלאת הריבית לא הפריעה לרובל להמשיך ולהיחלש גם לאחר ההודעה כאשר הוא ירד בעוד 0.8% אל מול הדולר מאז ההודעה".

הרובל צנח מול המטבעות המובילים בעולם וקיים חשש כבר ממשבר מט"ח

"לפיחות החד בערכו של הרובל משמעויות כלכליות כבדות לרוסיה והיא מסתכנת כיום בכניסה למשבר מט"ח. הפיחות החד צפוי להוביל לעלייה חדה באינפלציה. על פי הבנק המרכזי הרוסי, הצמיחה ברוסיה צפויה להיות אפסית ב-2015 אך האינפלציה צפויה לעמוד על 10%. להערכתנו צפויים צעדים מוניטאריים מצמצמים נוספים בניסיון לייצב המטבע הרוסי, אשר הציג את הביצועים החלשים ביותר מול הדולר במהלך השנה האחרונה".

רוסיה RTX: בהמשך להתמוטטות האחרונה - אייל גורביץ, המנתח הטכני של Bizportal, סוקר את הבורסה הרוסית בהמשך להתמוטטות האחרונה.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  אפריקה תיהנה בעתיד משיפור ברוסיה (ל"ת)
  אפריקאי 14/12/2014 07:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור